Folytatódik a fúziós hullám a magyar hitelpiacon: Cofidis megvásárolja az itteni Cetelem Bankot. A két francia cég üzlete különösen az áruvásárlási hitelekben jelent majd nagy koncentrációt, de a fogyasztási kölcsönök teljes piacán is jelentősebb szereplő jön létre az akvizícióval.
A Cofidis SA május 24-én megállapodást írt alá a BNPP PF Group magyarországi leányvállalatának megvásárlásáról. A megállapodás értelmében a Magyar Cetelem Bank részvényei a Cofidis SA tulajdonába kerülnek. Az ügylet 2024 első negyedévében léphet hatályba, amelynek feltétele a különböző hatósági engedélyek beszerzése.
A kilenc európai országban működő Cofidis Csoport és a megvásárolt Magyar Cetelem Bank is ugyanazon a piacon, a fogyasztási hitelekben számít jelentős szereplőnek Magyarországon. A két pénzintézet áruvásárlási hiteleket és személyi kölcsönöket, kisebb összegű gyorskölcsönöket nyújt.
Ezen felül a Magyar Cetelem Bank betétet is gyűjt, éppen egyike azoknak a ritka magyar pénzügyi intézményeknek, amelyek 10 százalék körüli vagy annál magasabb betéti kamatot kínálnak a betéteseknek.
A Cofidis az európai e-kereskedelem és kiskereskedelem nagy szereplőinek a partnere. A felvásárlásról kiadott közleményében azt írja: “ez az akvizíció lehetővé teszi a Cofidis csoport számára, hogy a szolgáltatások és termékek teljes skálájával folytassa a magyar piacon történő beruházásait, és így a magyar piac jelentős és meghatározó szereplőjévé váljon a fogyasztási hitelezésben”.
A Cofidis ugyan a felvásárlás kapcsán még nem ír arról, mi lesz a jogi sorsa a jóváhagyások után a két itteni pénzintézetének, azonban ésszerűnek és valószínűnek látszik, hogy előbb- utóbb egy szervezetbe vonja a magyar érdekeltségeit, alighanem a Cofidis márkát megtartva. A mostani üzlet következményeként így egyfelől egy nagyobb részesedésű, erősebb szereplő jön létre a fogyasztási kölcsönök piacán, különösen az áruvásárlási hiteleknél és a gyorskölcsönöknél. Másfelől viszont várhatóan csökkenni fog a magyarországi pénzintézetek száma.
Kínálati szempontból az is kérdés, hogy a Cofidis megtartja-e azokat a termékeket, szolgáltatásokat, amelyeket a magyar Cofidis jelenleg nem kínál, de bankként a Magyar Cetelem igen. A betétgyűjtés, megtakarítási számla mellett ilyennek számít például a hitelkártya.
Három kereskedelmi márkája, a Cofidis, a Monabanq, a Creatis valamint a GEIE SynerGIE vállalat révén a Cofidis Csoport magánszemélyeknek és kereskedőknek nyújt pénzügyi szolgáltatásokat. A kilenc országban működő Cofidis csoport több mint 40 éve Európa egyik vezető fogyasztási hitelszolgáltatója (személyi kölcsönök és áruvásárlási kölcsönök partnereken keresztül, fizetési szolgáltatások, banki szolgáltatások, biztosítás, adósságvásárlás).