Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

A szegények adója lett az infláció, a gazdagokat csak még vagyonosabbá tette

2024-03-28|Frissítve: 2024-11-18

 

Az elmúlt évtizedben tovább nyílt az olló a szegények és a gazdagok vagyona között. A magas infláció és a jegybankok ellen ellensúlyozására tett intézkedései is csak növelték a különbségeket  - derül ki a Blochamps Capital elemzéséből. 

 

Jóformán minden válságintézkedés a gazdagok vagyonát gyarapította a legnagyobb mértékben - derül ki a Blochamps Capital elemzéséből. A 2008-as hitelválság után bő egy évtizeden át tartott a jegybankoknál a nagyon alacsony kamatokat eredményező extra laza monetáris politika, ami hatalmas emelkedéshez vezetett a részvénypiacokon, ami a vagyonosoknak kedvezett, hiszen ők tartják a pénzüket leginkább ilyen értékpapírokban. Az elmúlt években bekövetkezett infláción és a pénzügyi szigorításokon szintén a gazdagok nyertek. 

 

A világ egészére jellemző, hogy a legnagyobb mértékben a társadalom felső tíz százaléka gyarapodott, azon belül is a legvagyonosabb 1 százaléka járt a legjobban a tőzsdék emelkedésével és az inflációval. “A magyar társadalom szövete is számos  szempontból szétszakadt, az utóbbi években pedig a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek összeforrtak az infláció ejtette sebekkel” - mondja Karagich István, a Blochamps ügyvezetője. 

 

A szegények úsznak az adósságban, a pénz a gazdagoknál halmozódik fel

 

A lakossági hitelállomány 15 ezer milliárd forintja, illetve a fogyasztásra nehezedő infláció az alsó 9 vagyondecilisen terül szét leginkább, vagyis a társadalom kevésbé tehetős 90 százaléka viseli a terheket. Bár a felső 10 százaléknak is van 3 ezer milliárd forintnyi adóssága, emellé 63 ezer milliárd forintnyi pénzügyi vagyon és 48 ezer milliárd forintnyi reál eszközállomány (ingatlan, ingóság) is társul. 

 

Az alsó 90 százaléknak a 12 ezer milliárd forintos adóssága mellett ugyan 115 ezer milliárd forintnyi vagyona van, ennek a döntő része azonban ingatlan, jellemzően az, amiben lakik, értékpapírja, pénzügyi befektetése ennek a rétegnek alig van. Elméletileg a szegényebb rétegek vagyoni helyzete is javult az elmúlt években, mivel az ingatlanok értéke nőtt, lakása pedig a lakosság 86 százalékának van, de a pénzügyi vagyonuk nem gyarapodott számottevően. 

 

Mennyivel kerül be valaki az 1 százalékba?

   

"Nem emlékszünk ilyen dinamikájú vagyonosodásra, és a legfelső 1 százalék ilyen mértékű térnyerésére. Hiába a rekordra ugró, 96 400 milliárd forintos társadalmi pénzügyi vagyon, ha a növekmény gyakorlatilag egy szűk rétegre koncentrálódik” - állítja Karagich.  Míg a legfelső 10 százalék a társadalom pénzügyi vagyonának kétharmadát birtokolja, addig a legfelső 1 százalék a harmadát, és ezen az infláció csak rontott az alsó kilenc tized kárára. Megugrott a gazdagok privátbanki vagyonának mérete, és dinamikusan változik az ügyfelek pénzhez való viszonya is ebben a körben – teszi hozzá a szakember. 


Az egy százalékba kerüléshez a legtöbb vagyonra ehhez Monacoban van szükség. Itt a lakosság 30 százaléka dollármilliárdos és 12,9 millió dollár (4,8 milliárd forint) kell ahhoz, hogy valaki bekerüljön az elit klubba. Luxemburg 10,8 millió dollárral a második helyen áll, az USA a harmadik, ott  8,5 millió dollár a felső 1 százalékba tartozás követelménye. Magyarországon megközelítőleg 1,5 millió dollár, azaz nagyjából 500 millió forint kell ahhoz, hogy itthon a leggazdagabb 1 százalék közé tartozzon valaki.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Itt vannak a friss vagyonadatok: a megtakarítások és a hitelek is csúcsot döntöttek
2024-02-19

Itt vannak a friss vagyonadatok: a megtakarítások és a hitelek is csúcsot döntöttek

Rekordösszeget tettek félre tavaly azok, akiknek volt miből. Mások a magas kamatok mellett is kénytelenek voltak magukat adósságba verni, és ezért a hitelek is csúcsot döntöttek. Ezek voltak a slágerbefektetések.

Elolvasom
Míg világszinten csökkent, a magyarok pénzügyi vagyona nőtt 2022-ben
2023-09-27

Míg világszinten csökkent, a magyarok pénzügyi vagyona nőtt 2022-ben

Magyarország szembe megy a globális trenddel, további 8 százalékkal bővült a lakosság pénzügyi vagyona 2022-ben. A magyarok soha nem vásároltak még annyi értékpapírt egy év alatt, mint tavaly.

Elolvasom
A háztartások vagyonának tizedét vitte el tavaly az infláció
2023-06-12

A háztartások vagyonának tizedét vitte el tavaly az infláció

Az MNB friss kockázati jelentése szerint csak 14 százalékkal nőtt tavaly a lakosság vagyonának az értéke, az év végére viszont 24,5 százalékosra ugrott az infláció. A háztartások legnagyobb vagyona továbbra is az ingatlan. 

Elolvasom
Végre egy jó hír: lelassult az élelmiszerek drágulása
2024-04-03

Végre egy jó hír: lelassult az élelmiszerek drágulása

Az élelmiszerárak alakulása idén már nem növeli, hanem visszafogja az inflációt Magyarországon. Bár a boltokban még mindig többet kell fizetni a pénztáraknál, mint egy éve, de már nem az élelmiszerek, hanem más termékek miatt – derült ki az Erste elemzéséből.

Elolvasom
Magyarország lemarad Európához képest, ha nem lép
2024-04-10

Magyarország lemarad Európához képest, ha nem lép

Pesszimisták a jövővel kapcsolatban a nagyvállalatok, de a makrogazdasági elemzők szerint is aggasztó a helyzet. A felzárkózás lelassult, az infláció is ismét emelkedhet - mondják a K&H Bank szakértői.

Elolvasom
Tovább nyeste az MNB az alapkamatot
2024-05-21

Tovább nyeste az MNB az alapkamatot

Újabb fél százalékponttal lett alacsonyabb az alapkamat. Az inflációt sikerült megfékezni, a hosszú távú kamatok azonban nem csökkennek együtt az MNB irányadó mutatójával, ezért a lakáshitelek kamatainak csökkenése is megállt az év eleje óta.

Elolvasom
Egy korszak véget ért: leállhat a kamatvágással az MNB
2024-06-18

Egy korszak véget ért: leállhat a kamatvágással az MNB

Júniusban már csak 25 bázisponttal csökkentette a monetáris tanács az alapkamatot. Holnaptól 7 százalékos a ráta, az év végéig már csak időnként lehet szó kisebb kamatvágásokról. A kölcsönfelvevők sem számíthatnak arra, hogy a bankok jelentősebben csökkentik a hitelkamatokat a második félévben.

Elolvasom
Még tovább nőtt a magyarok vagyona, legalábbis egy részüké
2024-11-18

Még tovább nőtt a magyarok vagyona, legalábbis egy részüké

A harmadik negyedévben is sok pénzt tettek félre a magyarok, de nem annyit, mint korábban. Ezt részben az ebben a szezonban megugró kiadások okozhatták, de a lakásvásárlások is elszívhatták a pénzt.

Elolvasom