Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Az élelmiszerárak bőven 10 százalék fölé tolták az inflációt 

2022-06-08|Frissítve: 2022-10-11

Májusban 10,7 százalék volt az infláció az egy évvel korábbihoz képest- jelentette a KSH.  Egy hónap alatt 1,7 százalék volt a drágulás mértéke. A fogyasztói árak drasztikus emelkedését most is az élelmiszerek okozták. A gyenge forint és az újonnan bevezetett különadók tovább ronthatnak a helyzeten, és a 10 százalék feletti infláció az év nagyobb részében velünk maradhat.  

 

Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedtek a fogyasztói árak, az áprilisi 9,5 százalékos éves inflációt követte a májusi 10,7 százalékos. Az élelmiszerek ára májusban a tavaly májusihoz képest 18,6 százalékkal emelkedett. Nem lehet azt mondani, hogy az áremelkedés csak az élelmiszerek egy csoportját érintette, a toplistán sok, jóval 20 százalék fölött dráguló termék vagy termékkategória van. Íme, a drágulási toplista százalékban:


 

  • margarin 41,4
  • kenyér 37,5
  • sajt 35,4
  • baromfihús 34,3
  • száraztészta 33,3
  • tejtermékek 30,3
  • tojás 29,9
  • péksütemények 27,3

 

Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 12,8 százalékkal lettek drágábbak. Még az alkoholmentes üdítőitalokért is 10 százalékkal többet kellett fizetni. Ehhez képest kellemes meglepetés volt, hogy a csokoládé, kakaó és a cukor ára csak 3,9 százalékkal emelkedett. 

 

Ráadásul ebben az inflációs adatban benne van az árstop fékező hatása, amit az alábbi ábra mutat. A tejtermékeknél és a baromfihúsnál összességében még az árstopos termékek ellenére is kiemelkedő volt az éves drágulás. 


 

 

Forrás: KSH

 

A gyenge forintnak is szerepe lehet abban, hogy sok esetben az importált termékek árai nőnek, vagy az import hiánya mérsékli a versenyt - mondta Karsai Gábor a GKI vezérigazgató-helyettese. Májusban például a tej, tejtermék és tojás árucsoport vezette a drágulási listát 28,6 százalékos év/év inflációval. Korábban ezeknek a termékeknek valamennyire korlátozta az árát a Szlovákiából és a Lengyelországból érkező import. (Kiváltva egyben a hazai termelők haragját, akik szerint dömpingáron jött az import.) A jelenlegi euro forint árfolyam mellett azonban már feltehetőleg nem lehetne versenyképesen behozni ezeket a termékeket.  

 

Az élelmiszerkereskedelmi láncokra és a távközlésre júliustól kivetett különadók feltehetően szintén meg fognak jelenni valamilyen módon az árakban - tette hozzá a szakértő. A hírközlés volt az egyetlen árucsoport, amelynek az árai májusban csökkentek, év/év alapon 0,3 százalékkal.  

 

 A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,4, ezen belül a szeszes italok 8,1 százalékkal drágultak. A már bejelentett különadók és adóemelések miatt a közeljövőben várhatóan itt is magasabb számokat fogunk látni. A tartós fogyasztási cikkekért 11,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 18,4, a szobabútorokért 18,3, a használt személygépkocsikért 15,4, az új személygépkocsikért 10,6 százalékkal kellett többet fizetni. A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 28,3, az állateledeleké 22,3, a járműüzemanyagoké 10,8 százalékkal lett magasabb. A szolgáltatások díja 6,8 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 20,1, a járműjavítás és -karbantartás 14,4 százalékkal került többe.  

 

Különösen a szolgáltatásoknál lehet szerepe annak, hogy az gazdaság szereplői minden nap tapasztalják a rekordokat döntögető inflációt, így ők is szükségesnek és jogosnak érzik, hogy lépést tartsanak az árakkal. Ez pedig egy belső öngerjesztő folyamat, amikor már nem csak a külső tényezők (nyersanyagárak) emelkedése fűti az inflációt, hanem az inflációs várakozások is - mondta Karsai Gábor. 

 

Sok jót júniustól sem várhatunk. A Privátbankár.hu Árkosár kutatása már azt is megmérte, hogy ebben a hónapban mennyibe került egy átlagos nagybevásárlás. Sok örömünk nem lehet benne: ismét 20 százaléknál nagyobb mértékű drágulást mértek az egy évvel ezelőttihez képest. A bő 15 éve tartó felméréssorozatuk történetében most először emelkedett 28 ezer forint fölé a családi nagybevásárlás átlagos ára.

 

Az Árkosár próbavásárlói június 3-án 3 hazai hipermarketláncban nézték meg, mennyibe kerül a 30 termékből álló minta-élelmiszerkosaruk ára. Az átlagos áremelkedés a három áruházban 2,3 százalékos volt májushoz és 21,1 százalék az egy évvel ezelőttihez képest.

 

A jegybank alelnöke, Virág Barnabás a Monetáris Tanács múlt heti kamatemelése után is azt mondta, hogy az inflációt továbbra is elsősorban az élelmiszerárak növekedése hajtja, ez okozza az áremelkedés felét vagy kétharmadát. Ez továbbra is folytatódni fog, mert a termelői árakban 20 százalékos növekedés tapasztalható. Maximum annyi jó hír van a gazdaságból, hogy a főbb ipari nyersanyagoknál számos esetben már csökkenés tapasztalható. Ilyen helyzetben a jegybanktól is újabb kamatemelések várhatók, amelyek tovább drágíthatják a személyi kölcsönöket és a lakáshiteleket is.

 

Ahogy a jegybank, úgy az elemzők is arra számítanak, hogy a magas infláció tartósan velünk marad. Az idei év nyári hónapjaiban jó eséllyel 10 százalék feletti éves árindexeket is látunk, az éves átlagos infláció pedig meghaladhatja a 9,5 százalékot. 2023-ban az év közepétől érdemi csökkenést várunk, de éves átlagban még jövőre is jócskán 4 százalék felett maradhat a pénzromlási ütem – jósolja Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. A Világgazdaság elemzői körkérdése szerint éves átlagban is kerek 10 százalékos inflációt várnak a szakértők 2022-re, és még jövőre is 6,7 százalékot.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Nincs megállás: 10 százalék közelébe ugrott az infláció
2022-05-10

Nincs megállás: 10 százalék közelébe ugrott az infláció

2022. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 9,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább, jelentette a KSH.

Elolvasom
Lemorzsolhatja a cafetériát az infláció, de a cégek kezdenek felébredni
2022-06-06

Lemorzsolhatja a cafetériát az infláció, de a cégek kezdenek felébredni

A megugró inflációt a cégek főleg béremelésekkel próbálják ellensúlyozni a dolgozóiknál. Ha azonban nem emelik a cafetériát is, akkor az elértéktelenedhet. A munkaadók azonban kezdenek erre jobban ráébredni.

Elolvasom
Most csak fél százalékot nőtt az alapkamat, 10,5 százalék lehet az infláció
2022-05-31

Most csak fél százalékot nőtt az alapkamat, 10,5 százalék lehet az infláció

A várakozásoknak megfelelően a korábbinál kisebb mértékben, 0,5 százalékkal emelte meg a jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. A májusi infláció már elérhette a 10,5 százalékot.

Elolvasom
Az infláció felfalhatja a reálbérek növekedését, romolhat a fizetőképesség
2022-06-13

Az infláció felfalhatja a reálbérek növekedését, romolhat a fizetőképesség

Idén már a cégek közel háromnegyede kényszerült áremelésre, ami a fizetések növekedése mellett is csökkentheti a magyar háztartások fizetőképességét. 

Elolvasom
Sokadik próbálkozásra megszületett a 400 forintos euró
2022-06-13

Sokadik próbálkozásra megszületett a 400 forintos euró

Többszöri nekifutás kellett hozzá, de hétfő délutánra tartósan 400 forint fölé került az euró árfolyama. A kilátások nem jók, a háború kitörése után szinte folyamatosan gyengült a forint.

Elolvasom
Sokan újratervezik a családi költségvetést az infláció miatt
2022-06-23

Sokan újratervezik a családi költségvetést az infláció miatt

A napi bevásárlások visszafogásával, a nagyobb beszerzések, beruházások elhalasztásával reagálnak a magyarok a szárnyaló inflációra, aminek a további emelkedésére számítanak.

Elolvasom
A bérek még mindig tartják a lépést a szárnyaló inflációval 
2022-06-24

A bérek még mindig tartják a lépést a szárnyaló inflációval 

Az év eleji nagy extrapénzek kifizetése után is meghaladta az 500 ezer forintot a bruttó átlagkereset áprilisban. Kérdés, hogy a tovább szárnyaló inflációval tudják-e tartani a lépést a béremelések a következő hónapokban.

Elolvasom
A lakosság és a cégek is egyre feketébben látják a jövőt
2022-06-27

A lakosság és a cégek is egyre feketébben látják a jövőt

Egymással versenyezve lett egyre pesszimistább az elmúlt hónapokban a lakosság és az üzleti élet. A magyarok gazdasági, pénzügyi várakozásai újra olyan rosszak, mint a Covid járvány kirobbanásakor.

Elolvasom
Akár 16 százalékig is elmehet az infláció az idén
2022-06-28

Akár 16 százalékig is elmehet az infláció az idén

Az MNB várakozásai szerint az idén 11 és 12,6 százalék közötti átlagos infláció várható, és az éven belüli csúcs elérheti akár a 16 százalékot is. Ráadásul még jövőre sem lesz sokkal jobb a helyzet.

Elolvasom
Izzadhatnak a hitelfelvevők, emelt még egyet a kamaton a jegybank
2022-06-30

Izzadhatnak a hitelfelvevők, emelt még egyet a kamaton a jegybank

Megígérte, meglépte: emelt még egyet az irányadó kamatán a jegybank. A hitelfelvevők a nyári melegben is cidrizve várhatják, hogy mit lépnek erre a bankok a napokban.

Elolvasom
A második félévben már 14 százalék körüli infláció várható
2022-06-30

A második félévben már 14 százalék körüli infláció várható

Az év második felében az infláció 14 százalék körül alakul az MNB szerint, és csak a jövő év végére várható, hogy visszatér 3 százalék körüli, normálisnak mondható értékre.

Elolvasom
Nagy árat kell fizetnünk az infláció letöréséért
2022-07-02

Nagy árat kell fizetnünk az infláció letöréséért

A magas infláció tartósan velünk marad, és a reálkeresetek csökkenését, a munkanélküliség növekedését is megélhetjük addig, amíg vissza nem tér a normálisnak mondható medrébe.  

Elolvasom
Újra nagyot emelt a kamaton a kényszerhelyzetbe került MNB
2022-07-07

Újra nagyot emelt a kamaton a kényszerhelyzetbe került MNB

A forint látványos tovább gyengülése nyomán rendkívüli kamatemelésre kényszerült az MNB, amely 2 százalékkal már 9,75 százalékra növelte az egyhetes jegybanki betét kamatát, amihez majd az alapkamatot is hozzáemeli a jövő héten.

Elolvasom
Újabb csúcson az infláció, az élelmiszerárak már 22 százalék nőttek
2022-07-08

Újabb csúcson az infláció, az élelmiszerárak már 22 százalék nőttek

Júniusban a májusinál is magasabb lett az infláció. Ráadásul a júliusi bolti felmérés már 30 százalékos éves drágulást mutatott ki egy átlagos családi nagybevásárlásnál, aminek az összege elérte a 30 ezer forintot.

Elolvasom
Már 20 százalék felett az infláció, és hosszú ideig velünk fog maradni
2022-10-11

Már 20 százalék felett az infláció, és hosszú ideig velünk fog maradni

Már szeptemberben beköszöntött a 20 százalék fölötti infláció, és 2023 első felében is velünk maradhat, ami a hitelkamatokat is magasan tarthatja. A forint újabb jelentős gyengülése még csak ezután hathat az árakra.

Elolvasom