Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Ettől nőnek a legjobban a viharkárok: szupercellák és extra infláció

2022-07-09|Frissítve: 2022-07-26

Csúcsot hozhat az idei viharszezon a lakásbiztosítások kárkifizetéseiben. Ennek nemcsak az időjárás az oka, hanem a helyreállítás meredeken növekvő költségei is. Utóbbi miatt érdemes megnézni a biztosításunkat, hogy a vihar után a kárkifizetéskor ne érjen  bennünket egy újabb sokk.

 

Magyarországon a májustól augusztus végéig tartó időszak számít a legviharosabbnak, ilyenkor érkezik a legtöbb lakáskár-bejelentés a biztosítókhoz. Így van ez az idén is, és könnyen lehet, hogy 2022-ben csúcsot döntenek a viharkárok miatti biztosítási kárkifizetések, aminek az időjárás mellett a szárnyaló infláció lehet az oka. A mostanában egyre gyakoribb szupercellák egy-egy kisebb területen is nagyon súlyos károkat tudnak okozni. Ráadásul egyre jobban érzékelhető kárrendezési tapasztalat, hogy a viszonylag kisebb károsodások helyreállítására is a korábbi éveknél magasabb összegeket kell szánni a folyamatosan emelkedő munkadíj költségek, építőanyagárak miatt. 

 

Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy a lakásbiztosításainkban ne váljunk alulbiztosítottakká. Erről akkor beszélünk, ha a vagyontárgy tényleges értéke meghaladja a biztosítási szerződésben rögzített biztosítási összeget. Ilyen esetben a biztosító káresemény esetén pro-rata térítést alkalmaz, azaz a kárt csak arányosan téríti meg, mégpedig olyan mértékben, ahogyan a károsodott vagyontárgy biztosítási összege aránylik a vagyontárgy tényleges értékéhez.

 

Szerződéseinket ezért érdemes évente legalább egyszer, a szerződéskötési évforduló közeledtével felülvizsgálni, hogy ingatlanunk esetleges korszerűsítése, ingóságaink gyarapodása után, illetve az áremelkedések miatt megfelelő-e még a biztosítási fedezetünk. 

 

A biztosítási adatokban és a növekvő összegű kárkifizetésekben csak a biztosítók kártalanítási tételei szerepelnek, ám a lakóingatlanok több mint egynegyedének (egymilliónál is több lakás, családi ház, stb.) nincs lakásbiztosítása. Már tizenhárom társaság kínálja több tucat lakástermékét, amelyek közül az elemi károk kockázatait fedező alapbiztosítások havi néhány ezer forintért elérhetőek. Valamennyi lakossági vagyonbiztosítás alapját képezik a tűz- és elemi károk összefoglaló néven említhető kockázatok (tűz, robbanás, villámcsapás, szélvihar, felhőszakadás, jégeső, árvíz, földrengés stb.), ezeket a biztosítási szerződés részletesen tartalmazza.

 

Kár esetén az ügyfelek bejelentéseiket személyesen, telefonon, vagy akár e-mailen is megtehetik. A legtöbb biztosító a gyorsabb és kényelmesebb kárrendezési folyamat érdekében online kárbejelentési, esetleg kárrendezési lehetőséget is kialakított a honlapján, élő videós kárfelvételre is van már példa. A szakértők azt javasolják, hogyha kár éri az ingatlanunkat, akkor a kárszemléig csak a legszükségesebb állagmegóvási munkálatokat végezzük el, és lehetőleg készítsünk mindenről fényképfelvételeket, akár okostelefonunk segítségével.

 

Milliárdokban mérhetők a viharkárok

A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által összesített adatok szerint júniusban a biztosítók 21 ezer bejelentés nyomán több mint 2,2 milliárd forintot fizettek ki lakásbiztosítási szerződések alapján, vagy tartalékoltak kifizetésekre. Leginkább a június 4-i, valamint a 8-10 közötti időjárás bizonyult katasztrófálisnak: vihar, szél, villám, villámcsapás másodlagos hatása, jég, tető beázása, felhőszakadás bizonyult a károk okozójának. A leginkább érintett városok és megyék köre igen széles: Budapest, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Vas, Baranya, Somogy, Bács-Kiskun megyék mellett Körmend, Pécs, Dunakeszi, Balassagyarmat, Székesfehérvár, Nagykáta, Kaposvár, Tóalmás, Újlengyes, Újhartyán, Császártöltés, Dusnok. 

 

A MABISZ 2010 óta gyűjti össze a május-augusztusi viharszezon kárkifizetéseit. Idén májusban a már kifizetett és a kifizetésekre tartalékolt összegek megközelítették a 2,4 milliárd forintot, és valamivel kevesebb mint tizennyolcezer bejelentéshez kapcsolódtak. Tehát a viharszezon felénél 39 ezer bejelentésnél és 4,6 milliárdos kárösszegnél tartunk. 

 

Tavaly kivételével az elmúlt években május-júniusban volt a legtöbb kárbejelentés, illetve a kifizetések nagyobb része. Az elmúlt évben viszont ebben a két hónapban mintegy  húszezer bejelentést kaptak a biztosítók, és a kárösszeg 2,1 milliárd forint környékén állt.

 

A szezon végére azután mégis 9,1 milliárd forintot fizettek ki a társaságok az időjárási anomáliák kapcsán, mintegy kilencvenötezer bejelentésre. Ezzel ha a káresetek számában nem is, a kifizetett összegeket tekintve viszont kirívónak számított az elmúlt év, a 2010-es után a legdrágábbnak. Ha a félidős adatokból indulunk ki, az idei kárkifizetések akár meg is haladhatják a tavalyit – csak remélni lehet, hogy az elkövetkező két hónap időjárása kiegyensúlyozottabb lesz, mint az elmúlt esztendőben volt.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Pénzt akarsz a lakásbiztosításból? Ezt tedd viharkár előtt és után
2022-06-02

Pénzt akarsz a lakásbiztosításból? Ezt tedd viharkár előtt és után

A szupercellás nyári viharok egyre intenzívebbek, a kárelhárítás pedig egyre drágább. Így érdemes felkészülni a kárra, hogy több pénzt kapjunk a biztosításunkból.

Elolvasom
Letarolta a biztosítókat a vihar, erre figyelj a kárbejelentésnél!
2022-02-07

Letarolta a biztosítókat a vihar, erre figyelj a kárbejelentésnél!

A január végi szélvihar pusztításai nyomán csak a lakásbiztosításokhoz kapcsolódó bejelentések száma meghaladta a huszonhétezret.

Elolvasom
Mire figyeljünk egy lakásbiztosítás megkötése előtt és után?
2022-01-19

Mire figyeljünk egy lakásbiztosítás megkötése előtt és után?

Csok és lakáshitel mellé kötelező a lakásbiztosítás, de baj esetén mindenkinek jól jön.

Elolvasom
A féltett kertünket is biztosíthatjuk, nem csak a házunkat
2022-07-27

A féltett kertünket is biztosíthatjuk, nem csak a házunkat

Ma már nagyobb értékeket tarthatunk a kertünkben is, sokaknak mégsem jut eszébe, hogy ezeket is biztosítsa, mint a házát. Pedig ez lehetséges. 

Elolvasom