Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Budapesten 11 évnyi átlagfizetés kell egy 75 négyzetméteres lakáshoz

2024-07-21|Frissítve: 2024-07-29

Éves szinten minden településtípusnál emelkedtek a lakásárak és a bérleti díjak, ami negatívan befolyásolja a magyar lakosság fizetőképességét. Budapest a legkevésbé megfizethető EU-s fővárosok közé tartozik: tavaly év végén 11 évnyi átlagfizetésre volt szükség egy 75 négyzetméteres lakás megvásárlásához - derült ki az Intrum és a GKI legújabb fizetőképességi jelentéséből. 
 

5,7 százalékkal tovább emelkedett az Intrum Fizetőképességi Index 2024 második negyedévében, ez a dinamika azonban elmaradt az előző negyedévétől. A mutató növekedésének köszönhetően az utóbbi időszakban csökkenő lakásárak és bérleti díjak újra emelkedésnek indulhatnak, a háztartások jobb fizetőképességére reagálva.

  
Az Intrum és a GKI Gazdaságkutató Zrt. 2018 óta negyedévente jelenteti meg az Intrum Fizetőképességi Indexet (IFI), amely a magyar lakosság fizetőképességét vizsgálja. Amennyiben az index értéke nő, akkor a lakossági jövedelmi helyzete is javul, ami stabilabb pénzügyi hátteret jelent a hiteltörlesztéseknek és a számlafizetéseknek.

 

A magyar árkorrekciónál sokkal nagyobbak is voltak Európában

 

Míg az EU-ban jelentősen csökkentek a lakásárak, Magyarországon alig történt változás, 2022 második félévében a lakáspiaci árak csak ideiglenesen, elsősorban a kisebb településeken mérséklődtek. Azonban 2023 első félévében az árak ismét emelkedni kezdtek, amit féléves stagnálás követett. Ennek eredményeként az éves nominális lakásár-növekedés országosan 5,8 százalékra gyorsult 2023 végére, míg reálértelemben, az inflációt is figyelembe véve 1,8 százalékos csökkenés történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett indexek alapján a használt lakások ára a negyedik negyedévben 2,6 százalékkal, míg az új lakások ára 11,5 százalékkal emelkedett éves szinten. Éves szinten minden település típusban drágultak a lakóingatlanok.


A magas infláció ideje alatt a piaci kamatok emelkedése miatt a lakáshitelek törlesztőrészletei is növekedtek. Ez uniós szinten jelentősebb hatást fejtett ki az ingatlanárakra, mint Magyarországon. Míg az EU egyes országaiban az árak jelentősen csökkentek a 2022-es csúcsukhoz képest, addig hazánkban nem volt ilyen mértékű változás. Ennek az oka, hogy a kamatok növekedése legjobban azokat az országokat érintette, amelyeknél jelentősebb a bérleti piac szerepe. Míg Németországban 13 százalékkal, Luxemburgban 16 százalékkal csökkentek az árak 2022-höz képest, addig Magyarországon, ahol a bérleti piac kevésbé jelentős, jóval kevésbé éreztette hatását a piaci kamatok emelkedése. Magyarországon ezen felül a felmérés megállítása szerint a fix kamatozású hitelek magas aránya is hozzájárult ahhoz, hogy nem következett be jelentős ármérséklődés.


 

Továbbra sem könnyű ingatlanhoz jutni Magyarországon
 

2023-ban a jövedelmek gyorsabb ütemben nőttek, mint a lakásárak, bár még így is 11 évnyi átlagjövedelem kellett tavaly év végén egy 75 négyzetméteres, átlagos árú lakás megvásárlásához Budapesten. Ezzel az EU-s összevetésben a magyar főváros a legkevésbé megfizethető fővárosok közé tartozik. Leginkább azért, mert 2015 óta Magyarországon volt a legmagasabb az ingatlanárak növekedése. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint ha a 2015-ös ingatlanárakat tekintjük 100 százaléknak, akkor ma ehhez képest 287 százaléknál tartunk.


A magas ingatlanárak jelentős hatással vannak a lakosság fizetőképességére, mivel növelik a lakásvásárláshoz szükséges tőkét és a havi törlesztőrészleteket, így csökkentik a háztartások rendelkezésére álló, másra elkölthető jövedelmet. Ez különösen érzékenyen érinti a fiatalabbakat és az alacsonyabb jövedelműeket, akik számára a lakásvásárlás egyre nehezebbé válik, és hosszabb időt vehet igénybe a szükséges önrész összegyűjtése. 

 

Ha drágul a lakhatás, kevesebb jut másra

 

A magas ingatlanárak emellett növelhetik a bérleti díjakat is, amely tovább terheli a lakhatási költségeket. A megnövekedett lakáskiadások csökkentik a háztartások fogyasztási és megtakarítási lehetőségeit, ami hosszú távon negatívan befolyásolhatja a gazdasági növekedést és a pénzügyi stabilitást.
 

“A lakhatás kérdése erősen befolyásolja a háztartások fizetőképességét. Minél több pénzt fordítanak az emberek lakhatásra, vagy az önerő megteremtésére, annál kevesebb pénzt költhetnek másra. Ez jelentős problémát okoz Budapesten, mivel itt a lakhatásra fordított kiadások a legmagasabbak közé tartoznak az EU-s összevetésben is. Ezt a helyzetet a jövedelem jelentős növekedése és a lakhatási lehetőségek megváltoztatása oldhatja meg. Rövid távon leginkább egy gazdasági fellendülésben bízhatunk, amely jelentős hatással lehet a jövedelmekre, így elősegítve a gazdasági növekedést és a pénzügyi stabilitást” - állítja Deszpot Károly, az Intrum általános vezérigazgató helyettese.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Ezt tette az infláció a magyar lakásárakkal
2024-04-26

Ezt tette az infláció a magyar lakásárakkal

Tavaly az utolsó negyedévben hajszálnyival mérséklődtek a lakásárak Magyarországon, éves szinten azonban az előző negyedévi 4,4 százalékról 5,8 százalékra gyorsult az áremelkedés üteme - közölte az MNB. Az inflációt is figyelembe véve az utolsó negyedévben már “csak” 1,8 százalékkal értek kevesebbet a lakások, mint egy évvel korábban.

Elolvasom
Tovább drágulnak a lakáshitelek, újabb nagybank törte át a kamatplafont
2024-07-13

Tovább drágulnak a lakáshitelek, újabb nagybank törte át a kamatplafont

Újabb nagybank emelte meg a lakáshitelei kamatait: már a K&H is átlépte a júliusig élő 7,3 százalékos THM-plafont a kölcsönei egy részénél. A bankok egymás utáni emelései után főként a kisebb jövedelműeknek lesz egyre nehezebb olcsóbb lakáshitelt találni.

Elolvasom
Megmérték, mennyit esett a korszerűtlen lakóingatlanok piaci értéke
2024-05-02

Megmérték, mennyit esett a korszerűtlen lakóingatlanok piaci értéke

Egy friss tanulmány azt mutatja be, hogy a 2022-es energiaválság óta az energetikai tanúsítványok ingatlanpiaci jelentősége érdemben megnőtt, és a tanúsítványnak jelentős hatása van az ingatlanok becsült piaci értékére.

Elolvasom
Három évvel ezelőtti szintre esett a hazai ingatlanok értéke
2024-04-30

Három évvel ezelőtti szintre esett a hazai ingatlanok értéke

2023-ban negyedével kevesebb, mintegy lakást adtak el, mint egy évvel korábban a friss adatok szerint. Az árak jóval infláció alatt emelkedtek, azt is figyelembe véve, hogy a lakások reálértéke a 3 évvel ezelőtti szintre mérséklődött.

Elolvasom
Budapesten és a nagyvárosokban nőttek a legjobban a lakásárak
2024-07-26

Budapesten és a nagyvárosokban nőttek a legjobban a lakásárak

Kitartott az áremelkedés a lakáspiacon az első negyedévben is, Budapesten és a nagyobb városokban volt a legnagyobb a növekedés három hónap alatt. Éves szintén ugyan kicsit csökkent a drágulás, de így is bőven ráver a mostanra visszaesett inflációra - derült ki a Magyar Nemzeti Bank első negyedéves Lakásárindex jelentéséből.

Elolvasom
Ekkora lakáshitel felvételéhez elegendő az átlag- és a mediánbér
2024-07-30

Ekkora lakáshitel felvételéhez elegendő az átlag- és a mediánbér

433 600 forint nettó bért vihetett haza májusban egy átlagos munkavállaló kedvezmények nélkül. Ekkora jövedelemmel jelenleg egy közel 30 millió forintos lakáshitel felvételére van lehetőség, de a futamidő nyújtásával akár nagyobb hitelösszeg is elérhető.

Elolvasom