Közzétette a márciusi lakásbiztosítási kampány félidei eredményeit a Magyar Nemzeti Bank, ezzel egy időben pedig új lakásbiztosítási indexet vezetett be. A biztosítási díjak 2023 utolsó negyedévében 18 százalékkal emelkedtek, ami már önmagában is indokolttá teszi a váltás iránti érdeklődést. 1,1 millió ingatlan pedig azért van veszélyben, mert nincs vagy nem nem megfelelően van biztosítva.
Új lakásbiztosítási indexet vezetett be a Magyar Nemzeti Bank, a korábbinál részletesebb adatokat szolgáltat erről a biztosításfajtáról - jelentette be sajtótájékoztatóján a jegybank. Ennek apropója a 2024-ben induló lakásbiztosítási kampány volt, amely egész márciusban lehetőséget ad az ügyfeleknek arra, hogy ingyenesen fel tudják mondani a meglévő szerződésüket, és helyette újat kössenek, ha találnak kedvezőbbet.
Jelentősen drágultak a biztosítások az előző évben
A lakásbiztosítások átlagdíja 2023 utolsó negyedévében 56 387 forint volt, ami az előző évhez képest 18 százalékos drágulásnak felel meg. Ez az átlagos építőipari index mértéke is. A fővárosi és a vidéki ingatlanok között nem volt számottevő különbség, Budapesten mindössze 200 forinttal volt drágább az éves díj átlaga, illetve a díjemelések mértéke is közel megegyező volt - ismertette az eredményeket Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke.
Az átlagos biztosítási összeg azonban a fővárosban volt magasabb. A teljeskörű, az ingatlant és az ingóságokat is magába foglaló átlagos biztosítási összeg a teljes országra nézve 49,7 millió forint, Budapesten pedig 52,1 millió forint volt. Az átlagos méret 97 négyzetméter volt egész Magyarországot tekintve, míg Budapesten 79 négyzetméter.
Az egy négyzetméterre jutó átlagos biztosított négyzetméterár Budapesten 30 százalékkal magasabb, mint az országos átlag, 2023 utolsó negyedévében 559 ezer forint volt. Az országos átlag 429 ezer forint, a nem budapesti ingatlanoknál 410 ezer forint.
A márciusi kampány már 160 ezer ügyfelet mozgatott meg
Jelenleg is tart a lakásbiztosítási kampány, melynek a jegybank az első félidős eredményeit ismertette. Március első két hetében összesen már több mint 160 ezer ügyfelet mozgatott meg valamilyen formában a kampány, ami jelentheti a régi szerződés felmondását, egy új szerződés megkötését, illetve a meglévő szerződés felülvizsgálatát is. Ezen belül közel 100 ezer új lakásbiztosításról és 61 ezer szerződés-átdolgozásról számolt be a jegybank, amelynek az adatai szerint eközben csaknem 64 ezren mondták fel a meglévő szerződésüket. A teljes kampányra 200-230 ezer új szerződést várt az MNB, ami az eddigi számok alapján reálisnak tűnik.
Egyre nagyobb teret nyernek az MFO termékek
A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) feltételeit 2020-ban határozta meg a jegybank. A teljeskörűen megkötött MFO szerződések átlagdíja 9,5 százalékkal kedvezőbb a lakott, teljeskörűen biztosított ingatlanok átlagdíjánál, míg a kárráfordítása 19 százalékkal magasabb - mondta el a sajtótájékoztatón Nagy Koppány, a biztosítás- és pénztárfelügyeleti igazgatóság vezetője.
A lakásbiztosítások díja 2 ezer forinttal nőtt, míg az MFO termékek díja közel 4 ezer forinttal csökkent az elmúlt évben, így 16 ezer forinttal kedvezőbb, mint az összesített átlag. Az MFO termékek térnyerése a márciusi kampányban is tetten érhető: az új szerződéseket tekintve 5-ről 10 százalékra emelkedett az MFO biztosítások aránya.
Április 2-ig tart a felmondási időszak
Alapesetben március végéig, a húsvét miatt azonban április 2-ig van arra idén lehetőség, hogy eljuttassák az ügyfelek a lakásbiztosításuk felmondását a meglévő biztosítójuknak. (Eddig az időpontig a felmondásnak be kell érkeznie a biztosítóhoz.) Az MNB mindenkit arra biztat, hogy hasonlítsa össze az ajánlatokat, a váltást pedig abban az esetben is érdemes lehet megfontolni, ha nincs a meglévőnél sokkal olcsóbb ajánlat a piacon. Ebben az esetben a szolgáltatás minősége, például a kínált biztosítási összeg lehet döntő tényező. Ha valaki évek óta nem vizsgálta felül a meglévő biztosítását, akkor a kampány számukra is jó alkalom erre.
Veszélyben 1,1 millió magyar ingatlan
A kampány azoknak is jó alkalom lehet az ajánlatok összehasonlítására, akiknek jelenleg nincs lakásbiztosításuk. Az MNB adatai alapján Magyarországon jelenleg körülbelül 1,1 millió olyan lakóingatlan van, amelynek nincs ilyen biztosítási védelmel. Számukra is jó alkalom lehet a márciusi kampány, hiszen a biztosítók az új ügyfeleknek is számos kedvezményt kínálnak.
A Bank360.hu lakásbiztosítás kalkulátorával könnyen össze tudod hasonlítani a biztosítók ajánlatait az ingatlanodra és igényeidre szabva, és rögtön meg is tudod kötni online a kiválasztott biztosítást.