Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Új határidőt kaptak a SZÉP-kártyások a pénz elköltésére, sietniük kell

2022-10-06|Frissítve: 2022-11-16

Szűkítette a kormány a SZÉP-kártyás pénzek kedvezményes elköltésének határidejét. Két év helyett egy év marad erre, az eddigi összegre pedig csak 2023. május vége.

 

Újra változnak a Széchenyi Pihenőkártyán (SZÉP-kártyán) lévő pénzek elköltésének szabályai. A Covid-járvány óta folyamatos az eredeti rendszer variálása. Először a különböző felhasználási célú SZÉP-kártyák elköltését tették szabaddá, azaz bármilyen kártyán lévő pénzt bármelyik célra el lehetett költeni. Ezután jött 2022-ben a bolti élelmiszerekre való szabad elköltés lehetősége, ami július elején végén szűnt meg. 

 

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter most bejelentette, hogy a SZÉP-kártyás adókedvezmény felhasználását új időponthoz köti. A SZÉP-kártyák alszámláin 2022. október 15-ig jóváírt összegeket 2023. május 31-ig lehet kedvező adózás mellett felhasználni, ezt követően a kártya tulajdonosnak a teljes adótartalmat meg kell fizetnie, azaz 15 százalékos egyszeri díjat számolnak fel neki a még fel nem használt összeg után. A kormány döntése értelmében a SZÉP-kártyán október 15-e után jóváírt összegek egy évig használhatók fel díjmentesen, ezután rájuk terhelik a 15 százalékot.

 

Az eddig szabályok szerint a SZÉP-kártyára utalt összeget az utalást követő második naptári év május 31-ig használhatták fel a kártyatulajdonosok díjmentesen. Ez rövidül le most 2023 májusának végéig az október 15-ig megkapott összegek esetében. Azután pedig egy évre.

 

Jelenleg mintegy 100 milliárd forintnyi alvópénz található a SZÉP-kártyák szálláshely, vendéglátás és szabadidő alszámláin. Ez azt mutatja, hogy még a szabad élelmiszervásárlás se tudta leszívni eléggé ezeket a pénzeket, tehát elvileg maradna belőle bőven az eredeti célokra való felhasználásra.

 

Természetesen az összeg folyamatosan töltődik is, hiszen a cafetéria keretében sok cég él a kedvezményes juttatás lehetőségével. A gazdaságfejlesztési miniszter mindenkit arra kér és biztat, hogy időben használja fel a rendelkezésre álló SZÉP-kártya egyenlegét.

 

Nagy Márton bejelentésében nem szólt arról, hogy a SZÉP-kártyás zsebek közötti átjárást meghosszabbítják-e. A jelenlegi szabályok szerint ez a lehetőség december 31-ig él. Elképzelhető, hogy ezt is csendben kivezetik, ahogyan a bolti élelmiszervásárlásokkal tették, aminél a határidő lejártakor bármiféle kommunikációs vagy indoklás nélkül nem hosszabbították meg a lehetőséget július 1. után.

 

Az élelmiszerbolti felhasználás nem szűnt meg teljesen, hiszen a meleg ételnek számító kínálatra fel lehet használni a SZÉP-kártyát, ha az üzletben van ilyen kínálat, és egyben kártyelfogadó-hely is.

 

Mekkora összeg kapható kedvezményesen a SZÉP-kártyára?

2022-től a SZÉP-kártyára kedvezményesen adható béren kívüli juttatás éves összege 450 ezer forint, ezen belül:

  • szállás alszámlára maximum 225 ezer forint
  • vendéglátás alszámlára maximum 150 ezer forint
  • szabadidő alszámlára maximum 75 ezer forint

 

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Széchenyi Kártya, SZÉP-Kártya és Széchenyi 2023: mi a különbség?
2020-07-03

Széchenyi Kártya, SZÉP-Kártya és Széchenyi 2023: mi a különbség?

A jelenleg elérhető támogatási formák közül több is Széchenyi István nevét viseli: igényelhetünk többek között Széchenyi hitelt, SZÉP Kártyát, sőt, akár pályázhatunk is a legnagyobb magyarról elnevezett programban. A névrokonságon kívül azonban nem sok közös pontja van ezeknek a támogatásoknak, ezért a Bank360.hu most tisztázza, hogy melyiket mikor és milyen formában lehet igénybe venni.

Elolvasom
Mostantól lesz igazi kaszálás a SZÉP-kártya: élelmiszert is vehetünk belőle a boltban
2021-12-23

Mostantól lesz igazi kaszálás a SZÉP-kártya: élelmiszert is vehetünk belőle a boltban

Ledobta a jóléti atomot Orbán Viktor, aki bejelentette, hogy februártól SZÉP-kártyával is lehet fizetni az élelmiszerekért a boltokban. Ezzel a SZÉP-kártya jóformán olyan lesz, mintha készpénzt adnának a cégek a dolgozóknak.

Elolvasom
Jövőre is szabadon költhetjük a SZÉP-kártyán lévő pénzt: marad az átjárás a zsebek között
2021-11-09

Jövőre is szabadon költhetjük a SZÉP-kártyán lévő pénzt: marad az átjárás a zsebek között

A Szép-kártya három alzsebe között egészen jövő szeptember 30-ig szabaddá vált az átjárás, vagyis az eredetileg az év végéig tartó lehetőség még majdnem egy évig elérhető marad.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Megvan, mennyi lesz a minimálbér 2026-ban
2025-12-04

Megvan, mennyi lesz a minimálbér 2026-ban

Aláírták a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodást: előbbi 11, míg utóbbi 7 százalékkal emelkedik 2026-tól. A megállapodásról Orbán Viktor miniszterelnök számolt be csütörtök reggel közösségi oldalán.

Elolvasom
Már mobilapplikációból is elindítható a nyugdíj-előtakarékosság
2025-12-04

Már mobilapplikációból is elindítható a nyugdíj-előtakarékosság

A Gránit Bank új Nyugdíj-előtakarékossági számláját (NYESZ) kedvező feltételekkel kínálja az ügyfeleknek, számlanyitási akcióval, lakossági állampapírokra díjmentes, egyéb értékpapírok tekintetében kedvező letéti őrzési díjjal, valamint egyedi, diverzifikált portfólió kialakításának lehetőségével. A számla néhány kattintással, teljesen online megnyitható és kezelhető a bank mobilalkalmazásában.

Elolvasom
Berobbant az Otthon Start, októberben minden rekord megdőlt
2025-12-03

Berobbant az Otthon Start, októberben minden rekord megdőlt

Új korszakot nyitott a hitelezésben az Otthon Start Program: soha annyi lakáshitelt nem vettek még fel a magyar háztartások, mint idén októberben, a szerződött összeg meghaladta a 250 milliárd forintot. Rekord született az egy szerződésre jutó hitelösszeget illetően is. A személyi kölcsön népszerűsége töretlen és a babaváró hitelből is most fogyott idén a legtöbb.

Elolvasom