Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Újra csökkent az irányadó kamat, még eggyel lejjebb ment az MNB

2023-07-25|Frissítve: 2023-11-21

Az egynapos betét kamatát újabb 1 százalékponttal 15 százalékosra csökkentette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) július végi kamatdöntő ülésén. Az alapkamat 13 százalékos maradt, a kamatfolyosó viszont szűkebb lett.

 

A várakozásoknak megfelelő döntést hozott júliusban is az MNB monetáris tanácsa. A 13 százalékos alapkamathoz nem nyúlt a jegybank, Virág Barnabás alelnök a legutóbbi kamatdöntő ülés után hangsúlyozta, ez a mutató még jó ideig nem fog csökkenni. A kamatfolyosó viszont szűkebbé vált, az egynapos jegybanki betét kamata továbbra is 12,5 százalékos maradt, míg az egynapos hitelé egy százalékponttal 17,5 százalékosra csökkent. 

 

A legfontosabb változás az irányadó ráta tovább mérséklése volt, a várakozásoknak megfelelően ismét 1 százalékponttal csökkent az egynapos betéti tender kamata, amely így holnaptól már csak 15 százalékos. Ez rossz hír azok számára, akik le tudták kötni a betéteiket a bankokon keresztül egynapos jegybanki betétben. A hitellel rendelkezők, kölcsönfelvételt tervezők számára viszont kedvező, hogy közelít egymáshoz az alapkamat és az irányadó ráta. Ha augusztusban is folytatódik a lazítás, szeptemberben a két kamatszint már összeérhet, a bankok pedig addig is kisebb lépésekkel követhetik ezt a folyamatot a hiteleik árazásában

 

Javulnak a belső és külső tényezők 

 

A legutóbbi kamatdöntő ülés óta a földgáz világpiaci ára tovább mérséklődött, június végén 33-38 euró között mozgott a TTF tőzsdei ára, az elmúlt két hétben a 26-32 eurós tartományban volt. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban nem történt pozitív változás,, de a pénzpiaci folyamatokra ez kevéssé gyakorol hatást - közölte az Equilor Befektetési Zrt. elemzésében. 

 

A kamatcsökkentést támogatta, hogy az általános nemzetközi befektetői hangulat kifejezetten pozitív, a hazai és nemzetközi részvényindexek értékei a háború kitörése előtti szintekre emelkedtek. Az amerikai jegybank, illetve az Európai Központi Bank is a kamatemelési ciklusa végén járhat, bár a héten még mindkét jegybank 25 bázispontos emelésről dönthet. A belső tényezők közül a folyó fizetési mérleg - többek között a földgáz világpiaci árának csökkenése miatt - jelentősen javult, az áruforgalmi mérleg a második negyedévben masszívan többletes. Egyelőre az infláció csökkenése is tartani tudja többé-kevésbé a várt ütemet. Egyedül a kormány által várt 1,5 százalékos gazdasági növekedés látszik kétségesnek, és az uniós megállapodásban sem történt érdemi előrelépés. 

 

Az állampapír előnye nő, a változó kamatozású hitelek feltételei javulnak

 

A kamatdöntés egyik fontos következménye, hogy egyre alacsonyabb betéti kamatot érhetnek el a bankok ügyfelei, ami növelheti az állampapírok vonzerejét. Ha az egynapos betét után az alapkamatot is csökkenteni kezdi az MNB, akkor a jelenleg az alapkamathoz igazodó bankbetétek kamata is mérséklődni fog. 20 millió forintosnál nagyobb lakossági betétet azonban már most is legfeljebb csak a három hónapos diszkontkincstárjegyek aukciós hozamán lehet lekötni, ami ma 10,17 százalékos volt.

 

A hiteleknél alkalmazott referenciakamatok közül elsőként a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) követi az irányadó ráta csökkentését. A ma még 16 százalékos egynapos BUBOR holnaptól várhatóan 15 százalékosra csökken, és a hosszabb futamidőknél is folytatódhat a kamatok esése. A több hónapos mutatók már most is tavaly augusztus-október körüli szinteken járnak. A referenciakamatok csökkenésétől pedig fokozatosan olcsóbbá válhatnak a lakosságnak nyújtott személyi kölcsönök és lakáshitelek, valamint a vállalati hitelek. 

 

Így indokolta az MNB a kamatdöntést

 

“Széles körben zajlik a dezinfláció, de 2024-ben is csökkenteni kell még az áremelkedés ütemét” - mondta Virág Barnabás, az MNB alelnöke a kamatdöntés követő sajtótájékoztatón. Az infláció csökkenése folytatódik, és már az ősz folyamán egyszámjegyű lehet, aggasztó viszont, hogy a szolgáltatások árában az emelések mértéke magas maradt. Sok szolgáltató emelte az árát a tavalyi átlagos inflációval, amit a működési költségek nem indokoltak. 

 

A munkaerőpiac helyzetét is vizsgálja az MNB, a munkaerőpiac feszes, de a jegybank fontosnak tartja, hogy olyan bérnövekedés legyen, amely mellett folytatódhat az infláció csökkenése. Vagyis az jegybank nem szeretne túlzott béremeléseket. A magas inflációt nevezte meg a GDP-csökkenés fő okaként a jegybank alelnöke, emiatt esett vissza a lakossági fogyasztás és a beruházásokat is emiatt halasztották el a vállalkozások. 

 

A külkereskedelmi egyenleg sokat javult, jelentős a többlet, az egyenleg a várakozásoknál jobban alakulhat. A jegybank szerint arra is van esély, hogy a harmadik negyedévben már nőjön a GDP. A monetáris politika azonban óvatos és megfontolt marad - hangsúlyozta Virág Barnabás. 

 

A betéti kamatszint és az alapkamat összezárása után új szakaszba ér a monetáris politika, de a szigor megmarad. A dezinfláció gyorsul, kivezeti a jegybank azokat az eszközöket, amelyekre nincs szükség, de a swap-tenderek és a diszkontkötvény-aukciók megmaradnak. 


 


 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Itt a bejelentés: tovább csökkentette az MNB az irányadó kamatot
2023-06-20

Itt a bejelentés: tovább csökkentette az MNB az irányadó kamatot

Az alapkamat maradt, a kamatfolyosó viszont szűkebb lett, az egynapos betéti tender kamata, vagyis az irányadó ráta pedig 100 bázisponttal 16 százalékosra csökkent. Ettől a hitel- és kiemelt ügyfeleknek adott betétkamatok is lejjebb mehetnek a bankoknál.

Elolvasom
A jegybanki kamatvágások ellenére még kitartanak a 10 százalék feletti betéti ajánlatok
2023-07-28

A jegybanki kamatvágások ellenére még kitartanak a 10 százalék feletti betéti ajánlatok

Az MNB irányadó kamata ugyan már 3 százalékkal csökkent, de aki jó helyen keresi, továbbra is találhat 10 százalék feletti lekötött betéti kamatot a bankokban. Néhányuk még a lekötés nélkül számlán lévő pénzre is ad 7-8 százalékot.

Elolvasom
Melegítenek a bankok: szaporodnak a kamatcsökkentések a hiteleknél
2023-08-02

Melegítenek a bankok: szaporodnak a kamatcsökkentések a hiteleknél

Egyre látványosabb a hitelkamatok csökkenése. Az elmúlt három hónapban a pénzintézetek mind sűrűbben követték kisebb lépésekkel az MNB-t. A referenciamutatók lefelé tartanak, aminek a hatása a lakossági hitelekben is kezd érezhetővé válni. 

Elolvasom
Tovább csökkent a jegybanki kamat, egyre jobb lesz a hiteleseknek
2023-08-29

Tovább csökkent a jegybanki kamat, egyre jobb lesz a hiteleseknek

Ismét vágott az MNB. Már csak 14 százalékon áll az irányadó kamatszint, szeptemberben pedig összeérhet az alapkamattal. Azt követően az alapkamat is csökkenhet, de sok múlik az infláció alakulásán. 

Elolvasom
Ismét kamatot vágott az MNB, még olcsóbbak lehetnek a lakáshitelek
2023-11-21

Ismét kamatot vágott az MNB, még olcsóbbak lehetnek a lakáshitelek

A jegybanki alapkamat holnaptól 11,5 százalékos lesz. Az infláció az év végére 7-8 százalék közé csökkenhet, de az MNB várhatóan ennél magasabban fogja tartani az irányadó rátát az árstabilitás érdekében, ezért az alapkamat csak februárban mehet 10 százalék alá. A jegybanki döntés már decemberben tovább csökkentheti a lakáshitelek árát a kamatplafonon keresztül.

Elolvasom