Módosulnak 2022. januártól a jövedelemarányos törlesztési mutató szabályai, ami érinti a babaváró hitel önerőként való felhasználását is, emellett gördülékenyebbé válik a hitelbírálat folyamata is. Összefoglaltuk a legfontosabb információkat.
Változnak 2022. január 1-jétől a jövedelemarányos törlesztési mutatóra (jtm) vonatkozó szabályok - adta hírül a Magyar Közlöny. A rendeletmódosítás több részletet is érint, összefoglaltuk, melyek ezek.
100 százalékban önerővé válhat a babaváró hitel
A babaváró hitel januártól 100 százalékban felhasználható lesz önerőként: a Magyar Nemzeti Bank iránymutatása alapján jelenleg az egy gyermek után kamatmentessé váló babaváró hitelnek legfeljebb a 75 százalékát lehet önerőként felhasználni lakáshitelből történő ingatlanvásárlásnál. Jövőre ez a korlátozás megszűnik, vagyis akár a teljes hitelösszeg - maximum 10 millió forint - felhasználható lesz önerőként egy lakás megvásárlásánál. (Azt érdemes hozzátenni, hogy ha a két kölcsön igénylése között több mint 90 nap telt el, ennek eddig sem volt jogi akadálya.)
Bizonyos helyzetekben nem kell elvégezni a jtm-számítást
A jövedelemarányos törlesztési mutató célja a túlzott eladósodás megakadályozása - ennek érdekében a hitelintézeteknek kötelező ellenőrizni az adósok jövedelmi helyzetét, és meghatározni, hogy mekkora törlesztőrészletet tudnak vállalni úgy, hogy az anyagi biztonságukat ez ne veszélyeztesse. A jtm-vizsgálatra vonatkozó szabályokon enyhít most a jegybank, ami azt jelenti többek között, hogy nem kell elvégezni a számítást, ha
-
az adós előtörleszt és azt kéri, hogy a futamidő legyen rövidebb változatlan törlesztőrészlet mellett - ez a hitelmoratóriumból november elején kilépett adósokra is vonatkozhat,
-
ha új ügyfél lép be a hitelszerződésbe, de a hiteltartozás összege nem növekszik.
A jtm-re vonatkozó fő szabályok nem változnak
A jövedelemvizsgálat során továbbra is azt fogják figyelembe venni a hitelintézetek, hogy a havi törlesztőrészlet ne haladja meg az igazolt nettó jövedelem egy bizonyos hányadát - ez utóbbit a szabályozás ahhoz köti, hogy az adós milyen kamatperiódussal igényli a hitelt. A jelenlegi információk alapján az alábbi szabályok maradnak érvényben 2022-ben is: