Fontos változást hoz a lakásbiztosítások márciusi felmondási kampányában a most megjelent törvénymódosítás. E szerint bármikor is mondja fel az ügyfél ebben a hónapban a vagyonbiztosítását, az mindenképpen április végével szűnik meg.
Az idén volt először módja az ügyfeleknek arra, hogy a határozatlan időre kötött lakásbiztosításukat az évfordulós lehetőségtől függetlenül márciusban is szabadon felmondhassák. Ennek az volt feltétele a díjrendezettség mellett, hogy a felmondás március 1. és március 31. között beérkezzen a biztosítójukhoz. Az eddigi szabályok alapján a szerződés 30 nap múlva szűnt meg, ahogyan a szintén rendes felmondásnak számító évfordulós lehetőségnél is.
Egységes lesz a felmondott szerződések megszűnésének időpontja
A márciusi kampány tapasztalatai alapján most a jogalkotó egységesítette azt az időpontot, amikor a márciusban nem évfordulósan felmondott vagyonbiztosítási szerződések (ebbe tartoznak a csak ingóságokra vonatkozó biztosítások is a lakásbiztosítások mellett) megszűnnek.
Ez az új időpont a jövő évi kampányban és azt követően a továbbiakban április 30. lesz attól függetlenül, hogy az ügyfél március 1-én vagy 31-én mondta fel a szerződését. Az új rendelkezés a felmondások többségénél több időt hagy az adminisztrációra, kiértesítésre, a felmondással kapcsolatos esetleges további ügyintézésre a biztosítóknak. Másfelől az ügyfelek többségének is több ideje marad új szerződést kötni.
Április 30-ig kell fizetni a felmondott szerződés díját is
Arra azonban a szerződésüket márciusban felmondó ügyfeleknek érdemes lesz figyelniük, hogy az új szerződéseket május 1-től kössék, hiszen az új szabály szerint a felmondott szerződésük április 30-ig élni fog, így a díját is fizetniük kell. Fölösleges tehát például már áprilistól elindítani az új szerződésüket.
A márciusi kampány egységes felmondási határideje elvileg arra is lehetőséget teremt, hogy ilyen esetekben az új lakásbiztosításokat már eleve májustól kössék meg a biztosítók. Online szerződéskötésnél például egy előzetes választási opció beállításával, amikor az ügyfél nyilatkozik arról, hogy a még élő lakásbiztosítása így szűnik meg.
640 ezer vagyonbiztosítás mozdult meg
Az MNB adatai szerint az idei márciusi felmondási kampányban a teljes lakásbiztosítási állomány 20 százaléka mozdult meg, ami 640 ezer szerződést jelent. Ebből 330 ezer szerződés esetében kezdeményezték az ügyfelek új lakásbiztosítás megkötését, 310 ezer esetben pedig eddigi szerződésük átdolgozását.
A kampány hatására erősödött a piaci verseny, csökkent a piacvezető biztosítók részesedése. Miközben a négy piacvezető biztosító koncentrációja a díjbevételben 83 százalék, az idei első félévi új szerződéseknek csak 63 százalékát szerezték meg. Hosszabb távon a koncentráció további csökkenésére számít a jegybank.
Az ügyfelek erősödő tudatosságát jelzi, hogy csökkenhetett az alulbiztosítottság, illetve növekedett az ingatlanok biztosítási fedezete. A lakásbiztosítások száma a felmondási lehetőség ellenére sem csökkent, és (bár végleges értékelés csak az év végi adatokból adható), már most látható, hogy a lefedettség nőtt. Ebben a kampányt erősítő online alkuszoknak is szerepe van, ezek ugyanis a kínálatot átláthatóbbá, egyszerűbben összehasonlíthatóvá teszik. Ilyen például a Bank360.hu lakásbiztosítás kalkulátora is, amely nemcsak könnyen összehasonlíthatóvá teszi az ajánlatokat, hanem az ügyfelek rögtön meg is köthetik közülük a számukra legmegfelelőbbet.
Az előzetes adatok szerint az online alkuszoknál tíz értékesített szerződésből három Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) volt.