• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Behúzta a féket a lakáspiac, már alig nőttek az árak

2023-01-26|Frissítve: 2023-02-19

2022 harmadik negyedévében Budapesten mindössze 1,0 százalékkal emelkedtek a lakásárak az előző negyedévi 7,2 százalékos drágulást követően. Országosan 3,3 százalékkal nőttek a lakásárak, reálértelemben pedig már 3,1 százalékos csökkenés volt megfigyelhető - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakásindexéből.

 

Az MNB lakásárindex legfrissebb értékei szerint mind Budapesten, mind vidéken érdemben lassult a lakásár-emelkedés: a fővárosban 2022 harmadik negyedévében mindössze 1 százalékkal nőttek a lakásárak, míg az előző negyedévben 7,2 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. A nominális éves lakásár-emelkedés a fővárosban 19,7 százalékra csökkent - írja az MNB friss jelentésében.

 

A vidéki városokban az előző negyedévi 9,5 százalékot követően 3,7 százalékos volt az áremelkedés, éves összevetésben pedig 31,2 százalékról 28 százalékra lassult az ütem.

 

A községekben 4,4 százalékkal nőttek a lakásárak, az éves nominális árdinamika pedig az előző időszaki 22,8 százalékról 16,8 százalékra mérséklődött.

 

Az infláció miatt ez már csökkenés

 

2022 harmadik negyedévében éves szinten valamennyi régió városaiban jelentős mértékben emelkedtek a lakásárak, az előző időszakhoz képest ugyanakkor a lakásár-emelkedés éves és negyedéves dinamikája is érdemben csökkent - állapította meg az MNB.

A lakásárak alakulását országos átlagban bemutató aggregált MNB lakásárindex 2022 harmadik negyedévében 3,3 százalékkal emelkedett, ami lassulást jelent az előző negyedévi 8,2 százalékhoz képest, reálértelemben ugyanakkor már 3,1 százalékkal mérséklődtek a lakásárak.

 

Az éves nominális növekedési ütem az előző negyedévben megfigyelt 26,9 százalékról 23,2 százalékra csökkent.

 

Reál értelemben a lakásárak éves növekedési üteme országos átlagban az előző negyedéves 14,7 százalékról jelentős mértékben, 5,8 százalékra lassult.

JÓL JÖNNE 1,5 MILLIÓ FORINT?

A hitelkalkulátorunk szerint 1,5 millió forintos hitelösszeg és 60 hónapos futamidő esetén a következő törlesztőkre számíthatsz: Raiffeisen Bank: 38 082 Ft (THM: 20,10%), Cetelem: 41 173 Ft (THM: 24,59%). Kalkulátor

 

A Központi Statisztikai Hivatal korábban az előzetes adatai alapján szintén lassulást mért: a lakáspiaci árindexe mindössze 1 százalékos emelkedést jelzett 2022. harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest. A pontos számokat január 27-én közli a hivatal. (A KSH és az MNB lakásárindexeinek értéke eltérhet a felhasznált számítási módszertanok különbözősége miatt.)




 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Budapesten már csökkennek a lakásárak
2020-11-14

Budapesten már csökkennek a lakásárak

A legnagyobb csökkenés Budapesten látható, a községekben azonban még emelkedve drágulnak az ingatlanok. Mi állhat e mögött és érdemes azonnal lakást venni?

Elolvasom
30 évig kell a mediánbért keresni, hogy meglegyen a budapesti házra való
2021-09-30

30 évig kell a mediánbért keresni, hogy meglegyen a budapesti házra való

A megyeszékhelyeken olcsóbb az átlagos négyzetméterár, és használt lakást vásárolva szintén kevesebb idő alatt jön össze még mediánbér mellett is az összeg.

Elolvasom
A lakásárak jövőre akár már csökkenhetnek is
2022-06-07

A lakásárak jövőre akár már csökkenhetnek is

Tavaly még 12,5 százalékkal nőttek a lakásárak és 30 százalékkal több adásvétel történt mint 2020-ban, idén viszont már könnyen lehet, hogy forgalomcsökkenést fogunk látni. A trendforduló egyre valószínűbb, és jövőre már az árak is csökkenhetnek.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Újabb bank jelentette be az 5 százalékos lakáshitelét fiataloknak
2025-03-14

Újabb bank jelentette be az 5 százalékos lakáshitelét fiataloknak

Az Erste után a K&H Bank is bejelentette, hogy áprilistól a fiataloknak öt évig kedvezményes, 5 százalékos kamatú lakáshitelt kínál. A szigorú feltételek miatt azonban csak keveseknek és jó fizetéssel van esélyük erre, leginkább vidéken.

Elolvasom
Ugrik az infláció: érdemes megtartani a PMÁP-ot?
2025-03-13

Ugrik az infláció: érdemes megtartani a PMÁP-ot?

Az újra 5 százalék fölé emelkedett infláció miatt az inflációkövető állampapírok tulajdonosai közül sokan elgondolkozhatnak azon, érdemes-e mégis inkább megtartani a 2025-re alacsony kamatot fizető PMÁP-jukat. Végigszámoltuk a lehetőségeket.

Elolvasom
Megjelent a rendelet: a nyugdíjasok is igényelhetik az otthonfelújítási támogatást
2025-03-12

Megjelent a rendelet: a nyugdíjasok is igényelhetik az otthonfelújítási támogatást

Március 27-től már a nyugdíjasok is igényelhetik a vidéki otthonfelújítási támogatás 3+6 millió forintját az ország több ezer településén. Az erről szóló jogszabály kedd este jelent meg.

Elolvasom