Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Csodának kellene történnie, hogy a magyarok elengedjék a készpénzt

2019-11-08|Frissítve: 2022-05-31

Hiába a gazdasági fellendülés és a növekvő bérek, még mindig bőven lenne mit javítani a lakossági megtakarítások terén – ez derült ki az OTP Bank legfrissebb Öngondoskodási Indexéből, amelyet még október végén közölt a pénzintézet. A félelmeink és a biztonság iránti vágyunk akkor is a készpénzhez köt bennünket, amikor találhatnánk kamatozó helyet is a megtakarításunknak, ám ilyen alacsony kamatkörnyezetben ez nagy kihívás.

 

Az OTP Bank ugyanazon módszertan alapján 8 éve méri fel rendszeresen a lakosság öngondoskodási hajlandóságát. Az 50 pontos index értéke harmadik éve csökken, idén 34 ponton áll, azaz egyre kevésbé vagyunk tudatosak a pénzügyekben. Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a tanulmányt bemutató sajtóeseményen elmondta: bár önmagában a megtakarítási hajlandóságunk nő, az öngondoskodással szorosan összefüggő egészségügyi és környezetvédelmi tudatosságunk - mint például az egészséges életmód és szűréseken való részvétel – csökken. Szándék még mindig van, de egyre kevesebben váltják ezt tettekre, így ez okozta most a legnagyobb esést a mutatóban.
 

Abban sincs viszont sok köszönet, hogy önmagában a megtakarítási hajlandóságunk nő. Ez ugyanis a lehető legrosszabb formában összpontosul, készpénzben.
 

A javuló gazdasági mutatók egyrészt támogatják a megtakarításokat, de sajnos az évtizedes berögződések, az alacsony kamatkörnyezet és az olyan intézkedések, mint az ingyenes készpénzfelvétel és tranzakciós illeték a készpénzben történő tartalékolásnak kedveznek.
 

A megkérdezettek közel fele (45%) legalább időnként otthon tartja a megtakarítását, közülük pedig a legtöbben azért nem fektetik inkább be, hogy kéznél legyen (89%). Szintén sokan választják a készpénzt azért, mert úgy gondolják, túl kicsi az összeg, vagy kevés kamatot kapnak rá, esetleg fel akarják a közeljövőben használni, meglepő módon pedig sokan voltak a megkérdezettek közül azok is, akik akkor nyugodtak, ha ott van a pénz a párnacihában. Dr. Szondi Máté pszichológus ezzel kapcsolatban elmondta: a készpénz biztonságot, fizikai kapaszkodót jelent a pénzügyileg bizonytalanok számára. Ráadásul azokban, akik fiatalon átélték a pénzügyi válságokat, poszttraumás stresszt, szorongást okozhat, ha nem érzik, hogy van mihez nyúlni, ráadásul mind a mai napig társul egy jelentős bizalmatlanság a bankokkal szemben, bár Kovács Antal szerint az elmúlt években sokat javult a bankok renoméja.

 

Kovács elmondta: régiós összehasonlításban is nagyon magas a készpénzállomány Magyarországon, ami tovább növekszik a megtakarítások gyarapodásával. A leépítéshez a legfontosabb a pénzzel kapcsolatos attitűd megváltoztatása.  A Bank360-nak kiemelte: szabályozói oldalról a tranzakciós illeték és az ingyenes készpénzfelvétel kivezetése lennének azok a lépések, amelyek segítenék a készpénzvagyon átcsatornázását a megtakarítások, befektetések irányába, és ebből a szempontból nagyon pozitív lépésként értékelte a POS-terminálok telepítésének állami programját. 
 

Kettészakadt a lakosság – van, akinek vésztartalékra sem futja

 

Akinek van pénze, az sokkal többet takarít meg, akinek kevesebb a pénze, az legfeljebb látraszóló betétben tartja azt a kicsit is, nem fialtatja. A kutatás szerint a megkérdezettek több mint harmada (37%) rendelkezik váratlan helyzetre félretett megtakarítással, ami viszont az első lépés a vagyonépítés folyamatában. Közülük 47 százalék tartja ezt készpénzben.
 

Nagyban eltér, hogy ezt a rövid távra félretett összeget mire használják, de a többség (56%) jelölte a váratlan betegséget, balesetet, a műszaki cikkek meghibásodását (45%), az autó javítását (17%), és meglepő módon csak 5 százalék szánná ezt a gyerekkel kapcsolatos kiadásokra.
 

A fiatalok a mának élnek, ez azért nem meglepő eredmény: 43 százalék tart valamennyi megtakarítást. 10 százalék, aki sokat keres és megtakaríthatna, de mégis feléli a pénzét hónapról hónapra. 19 százalék vallott úgy, hogy nincs megtakarítása, bár némi lemondással lehetne és 23 százalék semmiképp nem tud félretenni. Kovács Antal a Bank360-nak elárulta: a fiatalok-idősebbek közötti dinamikában az látszik leginkább, hogy a fiatalok többnyire a mának élnek, míg a középkorúak a megtakarításaikra fordítanak nagyobb figyelmet. Ami a legfontosabb az OTP vezetője szerint, hogy az öngondoskodást nem lehet elég korán elkezdeni. Akár kisebb összeggel is érdemes belevágni, hiszen a kamatos kamat elve miatt a kisebb összegekből hosszú távon nagyon jelentős megtakarítás épülhet. 
 

Pedig vannak alternatívák

 

Arra, hogy miként lehetne javítani a mutatón, évek óta az edukáció a válasz. Legyen pénzügyi oktatás az iskolákban, a szülők mutassanak helyes példát, azok pedig, akik bizonytalanul mozognak a pénzügyek világában, keressenek szakértőt.
 

Az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint mindezek részben megvalósulni látszanak: a pénzügyi edukációval például a bank is foglalkozik a Fáy András Alapítvány segítségével, de ezért alakulnak át a bankfiókok is, hogy az ügyintézés helyett inkább a tanácsadásra essen a hangsúly.
 

És, hogy megéri-e a készpénz helyett másban tartani a pénzt? Az OTP-vezér szerint rengeteg olyan eszköz van a piacon, amelyekkel igen magas, akár 10 százalék feletti hozamot is el lehet érni, igaz, nagyobb kockázat vállalásával. Ugyanakkor a készpénzzel lemondunk a kamatokról, kitesszük a pénzünket az inflációnak, ráadásul ott a megsemmisülés, eltűnés veszélye is. Ezen a téren is van változás, a felmérésben résztvevők között 41-ről 44 százalékra ugrott azok aránya, akik rendelkeznek valamilyen pénzpiaci megtakarítással, mint például életbiztosítás, lakástakarék vagy nyugdíjpénztári megtakarítás.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Itthon készpénzt váltani vagy bankkártyával fizetni éri meg jobban Horvátországban?
2019-08-07

Itthon készpénzt váltani vagy bankkártyával fizetni éri meg jobban Horvátországban?

Mindig nagy kérdés külföldre utazás előtt, hogy mi éri meg jobban: itthon készpénzt váltani vagy használni a bankkártyánkat? A példánkban egy átlagos horvátországi utazással számoltunk, 7 napra összesen 500 eurós szállásdíjjal, illetve napi átlag 500 kuna költéssel. Szintén számoltunk 500 kuna autópályadíjjal. Tehát a teljes költségünk: 500 euró és 4 000 kuna. Nézzük a lehetőségeinket!

Elolvasom
OTP megtakarítás - ezek a lehetőségek
2018-06-07

OTP megtakarítás - ezek a lehetőségek

Bizonyára neked is vannak jövőbeli céljaid, amelyeket el akarsz érni, és abban biztosak vagyunk, hogy ezek között bőven van olyan is, amelynek igen sok köze van a pénzhez, vagy pont maga a pénz az. Egy újabb lakás vásárlása, lecserélni a kocsit, összegyűjteni egy nagyobb utazásra vagy képzésre – ezek mind-mind olyan célok, amelyek a legtöbbünk fejében megfordul, de nagyobb összegre van szükség a megvalósításhoz. Ebben a cikkben a megtakarítási formákat járjuk körül, méghozzá azokat, amelyeket az OTP Bank kínálatában érhetsz el.

Elolvasom
Ennyi készpénzt fogdosunk
2020-03-26

Ennyi készpénzt fogdosunk

A Magyar Nemzeti Bank javaslata nyomán a bankok a járványügyi helyzetre tekintettel jelentősen megemelték az érintésmentes bankkártyák limitjét, 5000 forintról 15 ezer forintra. Ez azt jelenti, hogy jóval magasabb összegű vásárláskor kell csak a terminált nyomkodni, a kisebb beszerzések alkalmával egyáltalán nem kell a gombokkal kapcsolatba kerülni.

Elolvasom
Meglepő: nem minden banki széfben tárolhatunk készpénzt
2020-09-14

Meglepő: nem minden banki széfben tárolhatunk készpénzt

Ahogy a legtöbb bank a digitális csatornákon való műveleteket és ügyintézést kezdi előnyben részesíteni, úgy a hagyományos banki széfbérlés kissé régimódi megoldásnak tűnhet, ám sok esetben továbbra is hasznát vehetjük ennek a szolgáltatásnak. Amennyiben értéktárgyunkat nem egy otthoni széfben szeretnénk tárolni, a biztonsági szempontokat figyelembe véve érdemes lehet a bankok által kínált szolgáltatást igénybe venni, ugyanakkor számítsunk rá, hogy készpénzt már nem tárolhatunk akármelyik kereskedelmi bank széfjében.

Elolvasom