Öt finanszírozási konstrukciót indít az EXIM a Demján Sándor Program keretében, ezeket január elejétől igényelhetik a cégek az exportképesség növeléséhez, a nemzetközi terjeszkedéshez, külföldi befektetésekhez összesen 350 milliárd forint értékben.
Az EXIM Magyarország január 6-tól megnyitja a vállalkozások előtt a Demján Sándor Program keretében indított vállalati hiteleit összesen 350 milliárd forint értékben. Az EXIM négy fő terméket – Jövő Exportőrei Beruházási Hitel, Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel, Exportélénkítő Beruházási Hitel, Exportélénkítő Lízing – kínál a hazai, még nem exportáló cégek versenyképeségének növeléséhez, a már exportáló vállalatoknak a nemzetközi piaci pozícióik erősítéséhez.
A kiemelkedő adottságú hazai vállalkozások külföldi beruházásaik megvalósításához a program keretében elérhető Kifektetési Hitel nyújt finanszírozást. A hiteligényeket elsősorban a vállalkozások számlavezető bankjainál lehet benyújtani, míg a Kifektetési Hitelt közvetlenül az EXIM-nél.
Újraindul Jövő Exportőrei Beruházási Hitel
Az EXIM újraindítja a „Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt”, amelyet exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetnek. A beruházási hitel alapvető célja a vállalkozásoknál felmerülő belföldi beruházások, fejlesztések megvalósításához szükséges finanszírozási igény biztosítása versenyképességük erősítése érdekében. A hitel kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését is támogatja. A konstrukció kedvező, fix kamatozású, elérhető akár 10 éves futamidővel is. A kamat az aktuális kamatkörnyezet, a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke forint alapon évi 5,2–7,2, euróban 3,75–5,75 százalék.
Százmilliárd forint zöld fejlesztésekre
A „Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel” a hazai vállalkozások energiahatékonysági, megújulóenergia-termelő és egyéb zöld beruházásaihoz vehető fel. A Demján Sándor Program 350 milliárdos keretösszegéből 100 milliárd forintot dedikáltan a zöld beruházások támogatására tervez fordítani az Eximbank. A konstrukció kiemelten kedvező, fix kamatozású, szintén igényelhető akár 10 éves futamidővel is. A kamat az aktuális kamatkörnyezet, a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke forint alapon évi 3,2–5,2, euróban 2,75%–4,75 százalék. Ennél a hitelnél saját erő sem szükséges a támogatási jogcím függvényében. A befogadható hitelcélokat az EXIM Zöld Finanszírozási Keretrendszere határozza meg.
Exportélénkítő hitel és lízing is igényelhető lesz
A szintén újrainduló „Exportélénkítő Beruházási Hitel” az exportőröknek és elsőkörös beszállítóknak szól. A konstrukció exportkapacitást generáló beruházások – legyenek azok megkezdett vagy új projektek – finanszírozására igényelhető az agrárszektorban is. A hitel fix kamatozású, futamideje ugyancsak akár 10 év is lehet. A minimum kamat a hitel devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025. januártól várhatóan forint alapon évi 6,8–10,2, euróban 3,31–6,7 százalék között fog alakulni.
Az „Exportélénkítő Lízing” azoknak a vállalkozásoknak nyújt nyíltvégű és zártvégű pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházások megvalósításához keresnek finanszírozási lehetőséget. A konstrukció exportőrök és elsőkörös beszállítók számára érhető el, és olyan eszközök beszerzését támogatja, mint műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, valamint mezőgazdasági eszközök. A minimum kamat a lízing devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025. januártól várhatóan forint alapon évi 6,8–10,2, euróban 3,31–6,7 százalék között fog alakulni. A lízingkonstrukció szintén fix kamatozással érhető el, a futamideje akár 5 év is lehet.
Kifektetésre minimum 2 milliárd lesz a hitelösszeg
A Program keretében elérhető EXIM Kifektetési Hitel pedig a nemzetközi szinten is versenyképes hazai vállalatok külföldi befektetéseit támogatja. A minimum 2 milliárd forint összegű hitel cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, többségi tulajdon megszerzése céljból vehető igénybe európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el az Eximbank közvetlen finanszírozásában, állami készfizető kezesség vagy bankgarancia mellett.
Az Exim szerint a finanszírozásuk jövőre a Demján Sándor Programra helyeződik át az eddig húzóterméknek számító Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramról. A korábbi sikertermék keretében összesen 1200 milliárd forint jutott a magyar gazdaságba.