Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

A földbe állt a vállalati hitelezés, és semmi jele a feltámadásnak

2024-05-28|Frissítve: 2024-12-11

Az első negyedévben csökkent a vállalati hitelállomány, hiába a számos intézkedés, amellyel lejjebb tolták a kamatokat. A forinthitel még mindig drága, eközben a devizahitelek csúcsra járnak, még a hagyományosan forinthitelt választó ágazatok is euróban adósodnak el.

 

Hiába tettek a vállalati hitelekre is kamatplafont, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az intézkedéssel aligha sikerült elérni a várakozásokat. A forgóeszközhitelekre tavaly októberben vezették be a bankok az önkéntes kamatplafont, akkor 12 százalékos volt az értéke. Ez folyamatosan csökkent, januártól már csak 9,9 százalékos lehetett. Ezután jött egy még nagyobb lépés: februártól május 1-ig a bankok - ugyancsak a kormány kezdeményezésére - vállalták, hogy a cégeknek forint alapon a bankközi kamatlábbal (BUBOR) azonos kamattal, felár nélkül nyújtanak hitelt a futamidő első fél évében. (A BUBOR értéke most 6,82-7,25 százalékos.)  

 

A kormányzati ösztönzésnek köszönhetően az idén kétségtelenül már forint alapon is egy számjegyűvé a vállalati hitelkamatok, a cégek mégis nettó törlesztők, vagyis jóval több forinthitelt fizetnek vissza, mint amennyi az új hitelfelvétel. Az idei első negyedévben 451,5 milliárd forint volt a nettó törlesztés, a vállalati hitelállomány csupán annak köszönhetően nem csökkent ennyire drasztikusan, mert a jóval olcsóbb devizahiteleket még mindig szeretik a cégek. Devizahitelből 205,4 milliárd forinttal vettek fel többet, mint amennyit visszafizettek. 

 

Várják a lehetőséget a cégek

 

A vállalati hitelállomány mindenesetre március végére 12 478,1 milliárd forintra esett vissza, alacsonyabb volt, mint 2023 végén. A devizahitelezés csúcson jár, több mint 1000 milliárd forinttal nőtt egy év alatt, a 6 ezer milliárd forintot is megközelíti már a vállalkozások állománya. A forinthiteleké viszont minden kormányzati erőfeszítés dacára kétéves mélyponton van, egy év alatt 7,7 százalékkal csökkent, és már nem éri el a 6500 milliárd forintot. 

 

Úgy tűnik, a magas forintkamatok miatt kizárólag a devizahitelek mentek a cégeknél, a forinthitelekből csak a támogatott konstrukciókat vihették, amilyen például a Széchenyi Hitel konstrukciók, ezek azonban nem minden cégnek elérhetőek. A vállalati egyéb forinthitelek kamata februárban-márciusban 8,9-9 százalék körül volt, euróhitel viszont 5 százalék körüli átlagos kamattal kapható. 

 

 

A forint folyószámlahitelek mennyisége viszonylag stabil maradt, a kamatuk sem változott érdemben, 11-12 százalék között volt átlagosan. Az éven belüli forinthitelek volumene is hasonló a 2023 márciusihoz, de az éven túli forinthiteleknél egy év alatt kilenc százalékos visszaesés volt, két és fél éves mélyponton van az állomány. Ez azt jelenti, hogy a jellemzően forinthiteleket választó cégek beruházásra nem vesznek fel annyi hitelt, mint korábban. 

 

A bankok is erről számoltak be, hogy nehezen indul be a vállalati hitelezés, vélhetően a cégek további támogatott hitelekre vagy pályázatokra várnak, teljesen piaci alapon nem akarnak hitelből fejleszteni. 

 

Csak néhány ágazat vesz fel hitelt

 

A forint hitelek állománya a szakmai tudományos tevékenység ágazatot leszámítva mindenhol csökkent az első negyedévben. A legtöbb ágazatban általában véve is kisebb lett a hitelállomány, ahol növekedés volt, ott az a devizahiteleknek volt köszönhető. Ennek egyik oda az új hitelek felvétele, a másik az ebben az időszakban gyengülő forint, ugyanis január elejétől március végére mintegy 10 forinttal emelkedett az euró/forint árfolyam.

 

A mezőgazdaság hagyományosan forint hiteleket vett fel, ennek 2022 második felében vége szakadt, és elkezdték felvenni az agrárcégek is a devizahitelt. Az akkori 30-35 milliárd forint körüli devizahitel-állományuk 133,9 milliárdra hízott. Az agrár ágazat teljes hitelállománya összességében csökkent az első negyedévben, amiben szerepet játszhatott az is, hogy az év elején véget ért a mezőgazdasági cégekre vonatkozó hiteltörlesztési moratórium. 

 

Komolyabb hitelállomány-növekedés az év első negyedében a feldolgozóiparban, a gépiparban és az ingatlanos cégeknél volt, amelyek a statisztika szerint nagyrészt devizában adósodhattak el. Kisebb mértékben, de folytatódott a hitelfelvétel az építőiparban és a szálláshely, vendéglátás szektorban is.

 

A kereskedelem, gépjárműjavítás, a könnyűipar és a kőolaj-feldolgozás, vegyipar, gyógyszeripar ágazatok viszont a jelek szerint több hitelt fizettek vissza, mint amennyit felvettek. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Újabb kamatplafont kér a vállalati hitelekre a kormány, az Erste máris csatlakozott
2024-01-29

Újabb kamatplafont kér a vállalati hitelekre a kormány, az Erste máris csatlakozott

Általános kamatplafon bevezetését kéri a Nemzetgazdasági Minisztérium a bankoktól a vállalati hitelekre, amelyeket ez alapján februártól kamatfelár nélkül, a BUBOR referenciakamat szintjén adnának a pénzintézetek futamidő első hat hónapjában.

Elolvasom
Január 15-től igényelhetők újra a kedvezményes vállalati hitelek
2024-01-04

Január 15-től igényelhetők újra a kedvezményes vállalati hitelek

Rajtra kész a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 2024-es folytatása, a vállalatok január 15-től igényelhetik a kedvezményes lízinget és hiteleket, amelyekre még 200 milliárdot adott a kormány.

Elolvasom
Még 200 milliárd forintot kap a kedvezményes vállalati hitel
2023-12-29

Még 200 milliárd forintot kap a kedvezményes vállalati hitel

A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram eddigi 1000 milliárd forintos keretét újabb 200 milliárd forinttal toldja meg a kormány 2024-re. Erre már meg is van az igény, hiszen eddig csaknem 1600 milliárdot igényeltek a vállalatok a kedvezményes forrásból.

Elolvasom
Mélyben a vállalati hitelek, támogatott és devizakölcsönök kellenek a cégeknek
2023-05-15

Mélyben a vállalati hitelek, támogatott és devizakölcsönök kellenek a cégeknek

Az év első negyedében drámaian visszaesett a vállalati hitelezés Magyarországon. Ha nem lett volna egy jó nagy devizahitel-felvétel, még nagyobb lett volna a zuhanás. 

Elolvasom
Ilyen feltételekkel kapnak Széchenyi hiteleket a vállalkozások 2024 második felében
2024-07-15

Ilyen feltételekkel kapnak Széchenyi hiteleket a vállalkozások 2024 második felében

A Széchenyi Kártya Program 2024 júliusától változatlan hitelkínálattal folytatódik. A MAX+ termékeknél a teljes futamidő alatt fix évi 5 százalék a nettó ügyleti kamat, a zöld célokra fix, évi 1,5 százalék.

Elolvasom
A lakosság óvatosan költ, de hitelben már bátrabb  
2024-08-08

A lakosság óvatosan költ, de hitelben már bátrabb  

A lakossági hitelezés felpörgött az első félévben, de a vállalati hitelpiac a földbe állt, a második félévben pedig számos kellemetlen meglepetés nehezíti a bankok életét - derült ki az Erste értékeléséből.

Elolvasom
Devizahitelben úsznak a magyar cégek, tíz éve nem volt ilyen
2024-08-21

Devizahitelben úsznak a magyar cégek, tíz éve nem volt ilyen

A vállalati hitelek fele már devizahitel, ilyen magas arány az első NHP program óta nem fordult elő. Piaci kamatozással másfél éve jóformán csak devizahitelt vesznek fel a cégek, legalábbis azok, amelyek mernek ilyen kockázatot vállalni.

Elolvasom
Nulla százalékos hitel indul fővárosi cégeknek
2024-09-27

Nulla százalékos hitel indul fővárosi cégeknek

A budapesti cégek számára is hozzáférhetővé válnak a kedvezményes technológiafejlesztési források. Október végétől 73 milliárdos hitelkeret nyílik meg számukra, amiből nulla százalékos beruházási hitelt vehetnek fel.

Elolvasom
Ezer milliárd forint fölé ért a hitelezés a Baross Gábor Programban
2024-10-21

Ezer milliárd forint fölé ért a hitelezés a Baross Gábor Programban

Átlépte az 1000 milliárd forintos határt a Baross Gábor Hitelprogram keretében már folyósított kedvezményes vállalati hitelek összege. A teljes keretből így szűk 200 milliárd vár kiutalásra.

Elolvasom
Már igényelhető a csökkentett kamatú Széchenyi beruházási hitel és lízing
2024-11-05

Már igényelhető a csökkentett kamatú Széchenyi beruházási hitel és lízing

Az eddigi ötről 3,5 százalékra csökkent a beruházásra igénybe vehető Széchényi hitelek és lízing kamata. Az olcsóbb konstrukciókat november 5-től igényelhetik a kis- és középvállalkozások.

Elolvasom
Hiába az extra adóterhek, a bankok még így is tovább növelték a profitjukat
2024-12-05

Hiába az extra adóterhek, a bankok még így is tovább növelték a profitjukat

Hiába szorított az adóprésükön a kormány, a bankok még így is növelni tudták a nyereségüket. Kilenc hónap alatt már 1419 milliárd volt a profitjuk, holott a jegybank a tavalyinál jóval alacsonyabban tartja az alapkamatot, és augusztus óta magasabb tranzakciós illetéket kell fizetniük.

Elolvasom
Új vállalati hitelekkel indul 2025, itt vannak a feltételek
2024-12-11

Új vállalati hitelekkel indul 2025, itt vannak a feltételek

Öt finanszírozási konstrukciót indít az EXIM a Demján Sándor Program keretében, ezeket január elejétől igényelhetik a cégek az exportképesség növeléséhez, a nemzetközi terjeszkedéshez, külföldi befektetésekhez összesen 350 milliárd forint értékben.

Elolvasom