A diákoknak kicsöngettek, sok diákmunkásnak viszont éppen most csöngetnek be. A munka kiválasztása és elkezdése előtt érdemes néhány alapszabályt betartani és egy jó diákszámlát választani, amivel már önmagában is kereshetünk.
A nyári munkát vállaló diákok bejelentésére, adózására – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. Esetükben igénybe vehető a 25 év alattiak szja-kedvezménye is, ami lényegében szja-mentességet jelent, ha csak a nyári hónapokban dolgoznak.
A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben, tehát az idén június 21-én zárult tanév után, már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát.
Ellenőrizd, kinél dolgozol!
A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, ezért ha a diáknak még nincs ilyen vagy esetleg elvesztette a korábbi adókártyáját, akkor azt a NAV-nál tudja igényelni a 24T34-es nyomtatványon. A nyomtatvány legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be a NAV-hoz elektronikusan, akár okoseszközről is.
A munkavégzésről szóló megállapodás előtt a diáknak vagy a szülőjének érdemes a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján, az „Adatbázisok” rovatban, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni. Diákszövetkezeten keresztüli munkavégzésnél ilyen kockázat nincs, hiszen ilyenkor a fiatalt a szövetkezet alkalmazza.
25 év alatt megúszható az szja
A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes 25 év alatti fiatalok adókedvezménye alapján havi 576 601 forint jövedelemig nem kell személyi jövedelemadót fizetni. Ez az adóalapból levonható kedvezmény 2024-ben havonta maximum 86 490 forint adómegtakarítást jelent. A kedvezmény érvényesítését a fiatalnak nem kell kérnie, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi, kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.
A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2025. január 31-éig, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez. Attól, hogy nyáron dolgozott és jövedelemhez jutott egy diák, még nem kell neki adóbevallást készítenie, ha csak ilyen jövedelme volt, akkor azt megteszi helyette a NAV, amely megcsinálja az adóbevallást tervezetet, amit legfeljebb jóváhagynia kell majd a fiatalnak jövőre.
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört tartalmazó – munkaszerződéshez, amely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony tartama, jellege és a munkavégzés helye nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, de jó ha szerepel benne. Ha a diákok egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoznak, akkor ebben az esetben nem kötelező a szerződést írásba foglalni.
A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. Ennek megtörténtét is lehet ellenőrizni a NAV-nál akár mobilról is. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 266 800 forint.
Már a számlanyitással is pénzt kereshetsz!
Amennyiben munkát vállal a nyári vakáció alatt vagy azon kívül egy diák, előtte már mindenképpen érdemes bankszámlát is nyitnia, hogy már erre tudják neki utalni a bérét. Már magával a diákszámlanyitással is pénzt kereshet, hiszen a bankok akciókkal versenyeznek a diákokért, ezért aztán egy jó választással több tízezer forintos jóváíráshoz és egyéb kedvezményekhez és ajándékokhoz juthatnak az életük első bankszámláját nyitók.
A fiataloknak szóló kedvezményes konstrukciókat ugyan diákszámlának hívják, de nem csak diákok nyithatják meg, és nem csupán addig tarthatják meg, amíg diákok. Az életkorhoz kötött diákszámlák jellemzően nagyon kedvezményesek, a számlavezetésük általában ingyenes, és többnyire a kártyadíjuk is az az első évben, aztán különböző engedményeket adnak rá a bankok. Ezért aztán amíg csak lehet, érdemes megtartani a diákszámlát, ami akár 10 évig is használható attól függően, hány éves korban hozta létre valaki.