A magyar piacon elsőként amerikai dollár alapú nyugdíjbiztosítások értékesítésébe kezdett az Alfa Biztosító. A devizabefektetések iránt egyre nagyobb a magyarok érdeklődése, és most már akár a nyugdíjcélú hosszú távú megtakarításnál is megválaszthatják akár a pénznemet is.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2024 első félévének végén a magyar háztartásoknak közel 435 milliárd forintnyi valutájuk (külföldi készpénz), miközben az itthon és külföldön tartott devizabetétek állománya megközelítette az ötezer milliárd forintot. Ezek a számok pedig csak a készpénzre és a betétekre vonatkoznak: egyéb, deviza alapú eszközökben – például befektetési alapokban vagy biztosításokban – szintén nagyon jelentős összegeket tart a lakosság.
Ömlik a pénz a devizába
Ezek a számok azt mutatják, hogy a magyar kisbefektetők tartós és növekvő hajlandóságuk van közvetlenül devizában vagy valutában tartani a megtakarításaikat, illetve olyan más pénzügyi eszközökben, amelyekkel megvédhetik magukat a forint árfolyamának gyengülésétől. Ilyen lehetőségek már az olyan kifejezetten hosszú távú befektetéseknél is elérhetők Magyarországon is, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás. Ezek közül már akár deviza alapon is válogathatnak az ügyfelek attól függően, hogy a világ melyik meghatározó pénzéhez akarják kötni a nyugdíjcélú megtakarításukat, hiszen ezek árfolyamalakulása között is lehetnek jelentős különbségek rövid és hosszú távon is.
A közelmúltig euró alapon voltak elérhetőek nyugdíjbiztosítások a hazai piacon, de az Alfa Biztosító szeptemberben devizás termékcsaládjának részeként elindította az Alfa Zen euró és amerikai dollár alapú nyugdíjbiztosítások értékesítését. Utóbbi konstrukció bevezetésével a társaság elsőként jelent meg a hazai piacon dollár alapú nyugdíjbiztosítással.
"A családi megtakarításokban mindig is helye volt az eurónak és a dollárnak, ám sokan otthon őrizték valutájukat, mert bankban tartani nem érte meg. A világ azonban nagyot változott, s a korábban nem tapasztalt infláció elérte az eurót és a dollárt is. Mára világossá vált, hogy az öngondoskodásra gondoló háztartásoknak hosszú távon be kell rendezkedniük egy magasabb inflációs szintre, vagyis az eurójukat és dollárjukat is be kell fektetniük, ha meg akarják őrizni az értéküket. Az Alfa Zen devizás nyugdíjbiztosítások így valós piaci igényre reagálnak" – indokolta az új konstrukciók bevezetését Csépai Orsolya, az Alfa Biztosító életbiztosítási termékfejlesztésért felelős pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
Bónuszos konstrukció hosszú távra
Az Alfa szerint a konstrukció vonzereje – az éves nyugdíjbiztosítási befizetése után járó 20 százalékos, felső korlátos szja-jóváírás mellett – az, hogy lépcsőzetes bónuszfizetést építettek be a termékbe, amely a 10., a 15. évben és közvetlenül a lejárat előtt ad akár az éves díj 250 százalékát is elérő extra bónuszt az ügyfélnek. (A megtakarítás esetleges átmeneti szüneteltetése sem okozza ezek elvesztését.) A megtakarítás tíz különféle eszközalapba fektethető, egy eszközalappal pedig több mögöttes pénzügyi eszköz vásárolható meg.
Az eszközalapokon keresztül elérhetők az Alfa tulajdonos VIG és nemzetközi alapkezelők befektetési alapjai is. Az ügyfelek emellett zöld eszközalapok közül is választhatnak: a palettán – Alfa Green Vegyes Eszközalap (EUR/USD) néven – a fenntarthatóság szempontrendszerében legmagasabb besorolású eszközalap is elérhető.
Euróban és dollárban is fizethető
A megtakarítási termékek általános és nyugdíj célra is köthetők. Az ügyfelek bármilyen pénznemben indíthatják a befizetést, ezáltal a Zen azoknak is ideális megoldás, akik devizában kapják meg a fizetésüket és ebben a devizában akarnak nyugdíjra megtakarítani, illetve azok számára is, akiknek forint bevételek van, de szeretnének védekezni a forint gyengülése ellen. Azok számára is befektetési lehetőség ez a konstrukció, akiknek nagyobb összegű valutájuk vagy lekötetetlen betétben van dollárjuk vagy eurójuk van.
A nyugdíjbiztosítások iránt folyamatosan nő az érdeklődés: a Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint tavaly csaknem negyedével emelkedett a biztosítók díjbevétele ezeknél a konstrukcióknál, az élő szerződések darabszáma pedig mára elérte a félmilliót.