Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Egyre kevésbé tervezzük meg a pénzügyeinket, de azért teszünk is félre

2022-05-21|Frissítve: 2022-05-20

Az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent azoknak az aránya, akik pénzügyi tervet készítettek a következő hónapra - derül ki az OTP Bank közleményéből. 2011-ben még a magyarok közel 60 százaléka készült fel anyagilag a következő hónapra, 2021-ben ez az arány már csak 40 százalék volt. Ennek ellenére az elmúlt időszakban sokan tudták növelni a megtakarításaikat.

 

Az elmúlt évek egyik legegyértelműbb, közös tapasztalata, hogy minden megváltozhat egyik hónapról a másikra, és semmi sem vehető biztosra. Ilyen időszakokban különösen érdemes odafigyelni a pénzügyekre, és tervezni is, hogy nyomon tudjunk követni kis túlzással minden forintot. Az OTP felmérése alapján viszont nem így teszünk, sőt egyre kevésbé tervezzük meg költéseiket. 

Kevesebbet foglalkozunk a pénzügyeinkkel, mint 10 éve

Egy 2011-es felmérés szerint az emberek 58 százaléka tervezett a következő hónapra és 26 százalék a következő évre. Az OTP Bank legutóbbi Öngondoskodási Index kutatásából viszont már az derül ki, hogy 2021-ben a magyarok csak kevesebb mint fele, pontosan 40 százaléka tervezett következő havi kiadásaival. A következő évre pedig még kevesebben készülnek fel, ha az anyagiakról van szó. 

 

Pedig a technika egyre több lehetőséget és segítséget nyújt a költéseink követéséhez és a pénzügyi tervezéshez. Többféle applikáció közül választhatunk, ahol nyomon követhetjük a bevételek és a kiadások alakulását, emellett a bankok mobilapplikációi is egyre több lehetőséget kínálnak ezen funkciók terén. Ha pedig ezek közül egyik sem tetszik, a célnak tökéletesen megfelelhet egy saját Excel-táblázat vagy egy kockás füzet is. 

A tervezés hiányának ellenére sokan takarékoskodnak

Az OTP Bank ügyfelei 2022 első negyedévében növelték megtakarításaikat, ami köszönhető volt az első három hónapban folyósított családi szja-visszatérítésnek, a fegyverpénznek, illetve a 13. nyugdíjnak is. Az eddigi adatok szerint az OTP Bank ügyfelei az év első hónapjaiban érkezett rendkívüli kifizetések nagyobb részét, több mint 60 százalékát a hitelintézetben hagyták. Ez arra enged következtetni, hogy a lakosság jóval megfontoltabban hoz befektetési döntéseket az orosz-ukrán konfliktus lehetséges gazdasági következményei miatt, mint korábban. 

 

Az összegnek a jelentős része látra szóló folyószámlákon pihen, vagyis még nem termel hasznot az ügyfeleknek. Ráadásul a magas infláció miatt folyamatosan veszít értékéből. A befektetők között a legnépszerűbb megtakarítási forma a deviza-megtakarítás különböző formái voltak, megelőzve a forint takarékszámlák és az értékpapír termékeket.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Átlátható költségvetés applikációkkal? Ezekkel tervezhetünk hatékonyan büdzsét
2020-09-24

Átlátható költségvetés applikációkkal? Ezekkel tervezhetünk hatékonyan büdzsét

Rendszeres pénzügyeink, költéseink és tranzakcióink nyomon követése, tervezése nemcsak havi, de akár napi szinten is bonyolult lehet. A bankkártya használat és az ATM készpénzfelvételi műveletek után kaphatunk ugyan SMS értesítést a banktól, ám ez alapvetően csak az egyenlegünket és az aktuálisan elköltött pénzt mutatja. Ha egy sokkal átfogóbb képet szeretnénk kapni költéseinkről, érdemes lehet bizonyos applikációkat igénybe venni.

Elolvasom
Pénzügyi tervező app teszt -  2019. szeptember
2019-09-16

Pénzügyi tervező app teszt - 2019. szeptember

Hónapról-hónapra kifutsz a pénzedből és fogalmad sincs miért? Szeretnél félretenni, de valahogy sehogy se jön össze? Vagy csak kíváncsi vagy, mennyit költesz felesleges dolgokra? Bármi is legyen az ok, nem kell papírral és plajbásszal a kézben gondolkodni, mi mennyi is volt, számos telefonra letölthető applikáció nyújthat segítséget a tervezéshez vagy egyszerűen saját költésed tanulmányozásához.

Elolvasom
Mobilapplikációval fejleszti a gyermekek pénzügyi tudatosságát az MNB
2020-08-27

Mobilapplikációval fejleszti a gyermekek pénzügyi tudatosságát az MNB

Idén ősszel startol a Magyar Nemzeti Bank és a Pénziránytű Alapítvány Digitális Diákszéf elnevezésű mobilapplikációjának első fázisa, melynek célja az általános iskolás korú gyermekek pénzügyi ismereteinek és tudatosságának fejlesztése. Az applikáción keresztül a diákok pénzügyi témájú kvízkérdésekkel találkozhatnak melynek során digitális megtakarítási eszközöket gyűjthetnek.

Elolvasom