Az államilag támogatott és a piaci lakáscélú jelzáloghitelek iránt is csökkent szeptemberben az érdeklődés a Bank360 tapasztalatai alapján, az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest azonban emelkedés volt jellemző. Cikkünkben a Bank360 lakáshitel kalkulátor eredményeit foglaljuk össze.
A lakáshitelek iránti érdeklődés augusztushoz viszonyítva 7 százalékkal esett vissza szeptemberben - amennyiben a 2019. januári időszakot tekintjük bázisnak. Az egy, illetve két évvel ezelőtti adatokhoz képest viszont ez növekedést jelent, ugyanis 2020 és 2019 szeptemberében is jelentősen alacsonyabb érdeklődést mértünk.
Hasonló a helyzet a csok hitelnél is, ahol a 2019. szeptemberi adatot vettük bázisnak: augusztushoz képest 27 százalékos csökkenést tapasztaltunk. Tavaly ugyanebben az időszakban viszont ennél is alacsonyabb volt az érdeklődési ráta, vagyis éves szinten a csok hitel iránt is nőtt az érdeklődők aránya.
Már harmadik hónapja emelkedik a Bank360 lakáshitel kalkulátorából a banki ajánlatra továbblépők között a 20 millió forint feletti kölcsönt keresők aránya, a legutóbb mért szeptemberi adatokban pedig már átlépte a 30 százalékot az összes kalkulációt tekintve. Ha az elmúlt 3-4 hónapot követő ütemben növekszik tovább ez az érték, akkor az év végére a lakáshitelek egyharmadát már ebben az értéktartományban fogják keresni a Bank360 lakáshitel kalkulátorának adatai szerint. Hogy egy ilyen magas összegű kölcsönt milyen feltételekkel lehet felvenni, azt néhány kattintással bárki kiszámolhatja.
Mindig van feljebb a lakáshiteleknél
Szeptemberben tovább nőtt az átlagosan számított hitelösszeg, 18 836 699 forint volt az augusztusi 18 567 273 forinthoz képest, ezzel ismét rekordot döntött az érték. Az előző év azonos időszakához képest is jóval magasabb értéket vett fel ez a mutató, a tavaly szeptemberi értékhez képest 2,2 millió forinttal volt magasabb.
Szeptemberben már negyedik hónapja a 20 millió forint feletti hitelösszegsáv volt a legnépszerűbb a kalkulálók között, arányaiban átlépte a 30 százalékot is az összes kalkulációt tekintve.
Ahogy a kördiagramon látszik, még a 15 millió forintos és az alatti lakáskölcsönöket keresik többen, de ha folytatódik az elmúlt hónapokban tapasztalt általános elmozdulás a magasabb összegű lakáshitelek felé, akkor akár már a következő hónapban átbillenhet a többség a 15 millió feletti hitelekre.
Az átlagos számított futamidő nőtt az előző hónaphoz képest, 215-ről 218 hónapra. Egy évvel ezelőtt hét hónappal rövidebb volt ez az érték, mindössze 210 hónap.
Csökkent az előző hónaphoz képest a kalkulációknál megadott átlagos nettó jövedelem, szeptemberben 415 612 forint volt az augusztusi 416 010 forinthoz képest. Az előző év azonos időszakában az átlagos jövedelem hozzávetőleg 87 ezer forinttal volt kevesebb.
Mi a helyzet a csok-hitellel?
A csok átlagosan kalkulált hitelösszege csökkent az előző hónaphoz képest, 10 162 244 forintról 10 114 300 forintra, amivel így is a második legmagasabb értékét vette fel a mutató 2019 szeptemberi indulás óta. Az előző év azonos időszakához képest nagyjából 106 ezer forinttal magasabb az ehavi érték, tavaly szeptemberben ugyanis 10 008 035 forintos hitelösszeg volt az átlag, ahogy az alábbi diagram is mutatja:
A kalkulációk során választott futamidő pedig az alábbiak szerint alakult:
Csökkent az átlagosan számított futamidő szeptemberben az augusztusi 231 hónaphoz képest, 226 hónapra. Egy évvel ezelőtt pontosan ugyanekkora értéket vett fel a mutató.
Az előző havi értékhez képest nőtt a csok-hitel kalkulációknál megadott átlagos nettó jövedelem szeptemberben. Míg augusztusban 323 289 forintot vett fel ez a mutató, szeptemberben ennél is magasabb összeggel, 332 558 forintos jövedelemmel keresték az otthonteremtési támogatást.