Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Építkezés alatt van csak igazán veszélyben a vagyonunk, de erre is van védelem 

2022-10-12|Frissítve: 2023-02-01

Aki már építkezett, tudja, hogy ilyenkor a vagyona gyakran sokkal nagyobb veszélyeknek van kitéve, mint amikor már felépült a háza. Mégsem természetes, hogy erre az időre is biztosítást kössünk, pedig enélkül jellemzően nekünk kell lenyelni a károkat.

 

Ha házépítésre, felújításra készülünk, általában nem az jut először eszünkbe, hogy biztosítást kell kötnünk a kivitelezési munkákra, anyagokra, berendezésekre, pedig ilyenkor sokkal könnyebben történhet kár, baleset, lopás, mint egy felépült házban. Ezzel leginkább akkor szembesülünk amikor az építkezéshez lakáshitelt nyújtó bank esetleg előírja, hogy a kivitelezés időtartamára is biztosítást kell kötnünk, nem csak a felépült ház esetén követelmény a lakásbiztosítás

 

Ha családi házunk építésére, felújítására, bővítésére, korszerűsítésére akarunk biztosítást kötni, akkor rendelkezésünkre áll a lakossági építés-szerelés biztosítás. Ez kiterjed a megépítendő épületre, épületrészre, de akár a már meglévő épületre is, amelyben bővítési, korszerűsítési a munkálatok alatt kár keletkezhet. 

 

Fedezetet nyújt emellett a beépítésre váró épületelemekre, épületvillamossági, épületgépészeti berendezésekre, valamint a munkálatokhoz szükséges gépekre, eszközökre, állványzatra is. A biztosítási összeg magában foglalja a biztosított vagyontárgyak értékét és a kivitelezés költségeit is. A biztosítás ezen felül fedezheti azt is, ha a kivitelező vagy alvállalkozója nem teljesíti a szerződésben foglalt munkát. 

 

Extrákkal is köthető

Ezen túl köthetünk kiegészítő biztosítást, amely fedezi, ha zárt helyen tárolt vagyontárgyakat betöréses lopással vagy rablással visznek el, sőt a szabadban tárolt, biztosított munkagépek ellopását is. A kiegészítő épületrongálás-biztosítás pedig a betöréses lopás vagy annak kísérlete közben elkövetett rongálás esetén téríti meg a kárt. A kiegészítő felelősségbiztosítás védelmet nyújthat a szomszéd épületekben esett károk vagy személyi sérülések esetén is.

 

A biztosítási védelem kiterjeszthető például az építkezés alatti rezgés okozta károkra is, vagy arra az esetre, ha véletlenül megsérülnek a közművezetékek. 

 

Nagyobb építkezéseknél viszonylag gyakori még a szállítmánybiztosítás, mint kiegészítő elem, amely az építőanyagok, gépek szállításakor bekövetkezett baleset miatti károkra terjed ki. 

 

Az építés-szerelési biztosítások sokesetben kiterjednek a káreseménnyel kapcsolatos kárelhárítás, a kármegállapításhoz szükséges szakértői vélemény költségére, a romeltakarítás többletkiadásaira és a helyreállítással kapcsolatos költségekre. 

 

Ki kötheti és mennyiért?

Építés-szerelési biztosítás társasházak és családi házak esetén is köthető, szerződhetünk építtetőként mi vagy akár a generálkivitelező is. 

 

Az építés-szerelési biztosítások időtartama általában fél- egy év, de szükség esetén meghosszabbítható. A biztosító kockázatviselése általában a munkálatok megkezdésekor, illetve az építési anyagoknak a helyszínre szállításakor kezdődik, és a használatbavételi engedély kiadásával ér véget. 

 

A kockázatviselés mértékét, illetve a díjat a tervdokumentáció alapján állapítja meg a biztosító. A biztosítás díja, 10-20 százalékos önrész esetén a felépített ingatlan 0,7-1,6 ezreléke lehet, de sok függ attól, hogy a szerződéskötéskor milyen összegben határozzuk meg a biztosított vagyon értékét, és attól is, hogy milyen kiegészítő biztosításokat kötünk, így lényegében egy testreszabott biztosítást alakíthatunk ki. 

 

Egy 100 négyzetméter feletti családi ház építésének biztosítása egy évre 50-60 ezer forint körüli összegre jön ki, amit csak az sokallhat, aki még nem csinált végig egy ilyen építkezést.

 

Nagyobb értékű építkezések esetén az építés-szerelési biztosítást helyettesítheti a tervező, kivitelező felelősségbiztosítása is. Azoknak, akik saját lakás céljára családi házat építtetnek, nem kötelező a felelősségbiztosítás, ezért érdemes tájékozódni, hogy a tervező és a kivitelező rendelkezik-e ilyennel. Családi házakra szabott biztosítás keretében általában maximum 500 négyzetméter alapterületű építmény biztosítható.

 

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Kincset érhet a mesterkeresésben a lakásbiztosítás
2022-06-30

Kincset érhet a mesterkeresésben a lakásbiztosítás

A lakásbiztosításokban már benne lévő vagy azok mellé köthető asszisztencia szolgáltatás éppen abban tud segíteni, ami manapság sokszor felér egy lehetetlen küldetéssel: minél hamarabb megbízható mesterembert találni. 

Elolvasom
A féltett kertünket is biztosíthatjuk, nem csak a házunkat
2022-07-27

A féltett kertünket is biztosíthatjuk, nem csak a házunkat

Ma már nagyobb értékeket tarthatunk a kertünkben is, sokaknak mégsem jut eszébe, hogy ezeket is biztosítsa, mint a házát. Pedig ez lehetséges. 

Elolvasom
Ne csak a lakásunkat biztosítsuk, hanem azt is, ami benne van!
2022-08-30

Ne csak a lakásunkat biztosítsuk, hanem azt is, ami benne van!

Amikor az otthonunk biztonságáról gondoskodunk, magától értetődően beletartozóként gondolunk az ingóságainkra, személyes tárgyainkra is, azonban sokan meglepődnének, hogy mi minden biztosítható egy lakásbiztosításban.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Lakáshitel – mit kell tudni a hitelfelvétel előtt?
2025-06-19

Lakáshitel – mit kell tudni a hitelfelvétel előtt?

Egy lakáshitel felvétele sokak számára az élet egyik legfontosabb pénzügyi döntésének bizonyul. Sokan egynél többször nem is esnek át ezen a folyamaton, éppen ezért amikor belevágnak a történetbe, az egész egy teljesen ismeretlen, bonyolult folyamatnak számít. Ennek ellenére némi utánajárással, tervezéssel elkerülhetjük a leggyakoribb buktatókat, illetve viszonylag pontos képünk lehet arról, hogy mégis mekkora hitel felvételére lehetünk jogosultak, illetve mik azok a legalapvetőbb dolgok, amikre mindenképpen érdemes figyelni annak érdekében, hogy semmiképpen se vállaljunk magunkra a szükségesnél nagyobb terhet.

Elolvasom
Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok
2025-06-18

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok

Év végéig meghosszabbítaná a kormány a diákhitelek kamatstopját, illetve a lakáshitelek kamatstopja is marad még fél évig.

Elolvasom
Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi  magyar nettó átlagkereset?
2025-06-17

Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi magyar nettó átlagkereset?

A 2025 áprilisában teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 708 300, míg a nettó átlagkereset 486 500 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) június 17-én közölt adatai alapján. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 9,8%-kal, a nettó átlagkereset 9,6%-kal, míg a reálkereset 5,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Ugyanezen időszakban a keresetek mediánértéke még ennél is nagyobb mértékben, 10,2%-kal emelkedett, elérve a bruttó 564 800, illetve a nettó 392 700 forintot.

Elolvasom