A dollárral és az euróval szemben kétéves mélyponton jár a forint, az angol fonttal és a svájci frankkal szemben pedig historikus mélységben jár az árfolyam.
Csütörtökön megállíthatatlanul esni kezdett a forint. Az euró ára 416,44 forintig emelkedett, a dolláré átlépte a 400 forintos lélektani határt, utoljára 2022 őszén volt ilyen gyenge a forint a két vezető világvalutával szemben. Az angol fontot eközben már 505 forint fölött, a svájci frankot pedig 447 forintos jegyezték a devizapiacokon, ami történelmi mélypontnak felel meg.
Az Equilor elemzése szerint ráadásul folytatódhat a forint gyengülése, a szakemberek szerint, ha 415,3 fölé kerül az euró/forint jegyzés, legközelebb csak 417,3 forint körül van egy komolyabb akadály az árfolyamban.
Részben Amerikában dőlt el a forint sorsa
Az euró/forint a hét elején, sőt még szerdán reggel is 409 körül járt, vagyis egyetlen nap alatt 1,85 százalékot gyengült a forint. A forint gyengülésének legfőbb oka az lehetett, hogy az amerikai jegybank szerepét is betöltő Fed szerdán este szigorú üzeneteket fogalmazott meg, amelyek után erősödött a dollár. A Fed az irányadó ráta 25 bázispontos csökkentését jelentette be az idei utolsó kamatdöntő ülésén, amely ezzel 4,25-4,50 százalékosra mérséklődött az alapkamat.
Ez nem volt meglepetés, ám a Fed friss prognózisában magasabb növekedéssel és inflációval számol, mint korábban, 2025-re mindössze két kamatcsökkentést jeleznek, miközben a piac legalább 3-4 kamatcsökkentéssel kalkulált. Jerome Powell, Fed-elnök az ülést követő sajtótájékoztatón közölte: a kamatcsökkentési ciklus egy új szakaszba ért, és januártól kezdve a lassítani fogják a kamatcsökkentések ütemét, az újabb lazítás legkorábban márciusban várható.
Mivel a dollár-kamatok magasak maradnak, a dollár erősödni kezdett a hírre, a befektetők az alacsonyabb kockázatú eszközökbe csoportosították át a vagyont, ez az olyan magasabb kockázatúnak minősülő befektetésekre, mint például a forint vagy a magyar állampapírok, kedvezőtlen hatással volt. A forint nagyot gyengült, az állampapírpiaci hozamok pedig emelkedtek.
Magyarország minősítése az egyik legrosszabb
A környező országok valutáit nem rázta meg ennyire a Fed döntése, a cseh korona is gyengült valamennyit, de lényegesen kevesebbet, mint a forint, a lengyel zloty erősödött, a román lej árfolyama pedig stabil maradt az euróval szemben. A forint árfolyamának instabilitásában szerepe lehet annak is, hogy Európában Magyarország az egyik legrosszabb hitelminősítésű állam, a 27 uniós tagállam közül ott van a három legrosszabb között mindegyik hitelminősítőnél, egyedül Románia és Görögország minősítése hasonló vagy rosszabb, de Görögország kilátásai mindenhol pozitívak, felminősítés várhat rá.
A Moody’s ráadásul november végén negatívra rontotta Magyarország kilátásait, bár változatlanul hagyta a Baa2 minősítést. Egy héttel később a Fitch is változatlanul hagyta a BBB minősítést, viszont negatívról stabilra változtatta a kilátást, ami kedvező hír.
A forint az elmúlt évtized nagy vesztese a régiós valuták között, a többi fizetőeszköz - zloty, román lej - sokkal kisebb mértékben gyengült, a cseh korona pedig még erősödött is 2014 óta. Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése szerint az a mítosz is megdőlt, hogy a gyenge forint az export miatt kedvez a magyar gazdaságnak. Most már úgy látják az elemzők, hogy az inflációt növelő hatása miatt éppen hogy ront a helyzeten.