Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Figyelem: erről minden leendő nyugdíjasnak tudnia kell!

2024-02-16|Frissítve: 2024-03-13

Folyamatosan bombázzák a fiatal és középkorú munkavállalókat a nyugdíjcélú megtakarítási ajánlatokkal a pénzügyi cégek. A választás nem könnyű, de van néhány szabály, amelyet betartva meg lehet találni az öngondoskodás megfelelő módját. Ebben segítenek a Pénzkérdés szakértői.  

 

A felmérések szerint Magyarországon a legtöbb munkavállaló úgy gondolja, a várható nyugdíja nem lesz elég arra, hogy kényelmesen megéljen belőle, ugyanakkor nem vág bele semmilyen nyugdíjcélú megtakarításba, inkább másra fordítja a pénzét. Ezt hívják nyugdíjparadoxonnak. 

 

Marci és Panni kivételek: nem szeretnének abba a hibába beleesni, hogy nem gondoskodnak időben az időskori megélhetésükről, a piacon fellelhető számtalan ajánlat közül azonban nem tudják, melyiket válasszák. Ezért kértek segítséget Herman Bernadett-től, a Bank360.hu szakértőjétől, aki Nagy Csabával, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatójával segít eligazodni nekik a nyugdíjcélú megtakarítások között. 

 

 

Többféle lehetőség is van

 

Többféle formában is gondoskodhat valaki az időskori megélhetésről. Vannak, akik a vállalkozásukból, mások kiadott ingatlanokból élnének meg. Akinek azonban nincs ilyen lehetősége, a legjobban akkor jár, ha rendszeresen félretesz egy kisebb összeget valamilyen pénzügyi intézményben. 

 

A Pénzkérdésben a szakértők elmagyarázzák, mi a különbség a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjpénztár között, melyikre mennyi adókedvezmény kapható. Az is kiderül, mi történik, ha valaki nem tudja kivárni a nyugdíjkorhatárt, és korábban hozzá szeretne jutni a pénzéhez, vagy mire számíthat, ha anyagi nehézségek miatt nem tudja fizetni a rendszeres díjakat. Vannak olyan konstrukciók, amelyeknél ilyenkor elmarad a bónusz vagy más büntetés jár, máshol ilyen anyagi veszteség nélkül szüneteltethetik a fizetést az ügyfelek. 

 

Fontos kérdés az is, hogyan örökölhető egy ilyen megtakarítás, hiszen egy fiatal nem tudhatja biztosan, mi történik vele a következő 20-30-40 évben, mire eléri a nyugdíjkorhatárt. A kifejezetten nyugdíjcélú megtakarításoknál általában megadható haláleseti kedvezményezett, így az örökösök azonnal megkaphatják a pénzt. 

 

A fiataloknak érdemes többet kockáztatni

 

A nyugdíjcélú megtakarítások kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, milyen költségekkel dolgoznak a pénzünket kezelő szolgáltatók. Ezt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján bárki megnézheti. A teljes költségmutatók (TKM és TKMNy) az irányadók ebben az esetben, és azok a nyugdíjcélú megtakarítások az olcsóbbak, amelyeknél ezek a számok alacsonyabbak. 

 

Emellett azt is figyelembe kell venni, mennyi ideje van még hátra egy munkavállalónak a nyugdíjig. Ha több évtizedre van még tőle, akkor magasabb kockázatú, a részvényeket nagyobb arányban tartó portfóliókat, befektetési csomagokat érdemes választani, mivel ezeknek a hosszú távú hozama magasabbnak ígérkezik. 

 

Azoknak, akiknek már csak néhány évük van hátra a nyugdíjig, az alacsonyabb kockázatú, kiegyensúlyozott vagy klasszikus alapokat ajánlják a szakértők. Az életkor előrehaladtával és a nyugdíj közeledtével érdemes fokozatosan csökkenteni a kockázatot. 

 

Az is fontos, hogy egy rossz év után - ami bármikor megeshet - ne essenek pánikba az ügyfelek. 2022 fekete év volt, de 2023-ban már jóformán minden nyugdíjalap kétszámjegyű pluszban zárt, sok közülük nemcsak a 2022-es árfolyamveszteséget dolgozta le maradéktalanul, hanem az extrém magas inflációt is túlteljesítette. 

 

Szintén nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a nyugdíjcélú öngondoskodást érdemes már fiatal korban elkezdeni. Ha valaki huszonéves korában kezd félretenni a nyugdíjas éveire, egészen kis összegű rendszeres megtakarítással is komoly vagyont építhet fel az évtizedek során. 

Megnézem a teljes adást

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Pénzkérdés: sokan akarják átverni a jó szándékú adományozókat, erre figyelj, ha jótékonykodsz!
2024-01-25

Pénzkérdés: sokan akarják átverni a jó szándékú adományozókat, erre figyelj, ha jótékonykodsz!

Egyre több csaló pályázik megható szöveggel, képekkel a jószándékú emberek pénzére. Sokan szívesen segítenek másokon, de ha azt szeretnék, hogy tényleg jó helyre kerüljön a támogatásunk, érdemes betartani néhány szabályt. A Pénzkérdés szakértői most elmondják, mire kell figyelni az adományozás előtt.

Elolvasom
Pénzkérdés: hogyan csökkenthető egy ház energiaköltsége, és miből lesz rá pénzünk?
2024-01-18

Pénzkérdés: hogyan csökkenthető egy ház energiaköltsége, és miből lesz rá pénzünk?

Az átlag fölött fogyasztó háztartások rezsiköltsége az elmúlt másfél évben jócskán megnőtt. Egyre többen gondolkodnak azon, megéri-e beruházni olyan felújításokba, amelyek során csökken az energiafelhasználás. A Pénzkérdés szakértői abban segítenek, hogyan kell belekezdeni a tervezésbe, és mit kell megfontolni a felújítás során. Érdemes az olyan pályázati lehetőségeket is figyelni, mint például az új napelemprogram, mert ezekkel is milliókat nyerhetünk.

Elolvasom
Pénzkérdés: miért folyik ki a pénz a kezeim közül, és mit tehetek ellene?
2024-01-13

Pénzkérdés: miért folyik ki a pénz a kezeim közül, és mit tehetek ellene?

Sokan vannak, akik nem jönnek ki a havi fizetésükből, pedig nem keresnek rosszul. A családon belül is sok vita forrása, hogy ki mire szórta el a pénzt, és mennyivel járult hozzá a közös kiadásokhoz. A Pénzkérdés szakértői most abban segítenek, hogyan lehet nyomon követni a költségeket, és igazságosan fizetni a közös számlákat.

Elolvasom
Pénzkérdés: hogyan védekezzünk az internetes csalások ellen?
2023-12-21

Pénzkérdés: hogyan védekezzünk az internetes csalások ellen?

Szinte iparág épül a bankszámlás csalásokra, a karácsony pedig a bűnözők számára is “ünnep”. Dina és Léna azért fordultak a Pénzkérdés szakértőihez, mert tavaly már ők is bedőltek egy ilyen csalónak, és szerették volna tudni, hogyan kerüljék el a hasonló eseteket a jövőben.

Elolvasom
Ismét a lét a tét: elindult a legnagyobb magánnyugdíjpénztár kampánya
2024-02-12

Ismét a lét a tét: elindult a legnagyobb magánnyugdíjpénztár kampánya

Az idén is elindult a legnagyobb hazai magánnyugdíjpénztár, a Horizont tagdíjbefizetésre ösztönző kampánya. A tagok 70 százalékának kell fizetni ahhoz, hogy elkerülje a végelszámolást, ami az elmúlt években sikerült.

Elolvasom
Tíz hasznos tipp, ha be akarod fektetni az állampapírod kamatát
2024-02-26

Tíz hasznos tipp, ha be akarod fektetni az állampapírod kamatát

Több százmilliárd forintnyi kamatot fizetnek ki februárban és márciusban a Prémium Magyar Állampapírokra. Az új lakossági állampapírok viszont már nem olyan vonzók, mint egy éve. Mibe érdemes fektetni ezt a pénzt és mire kell figyelni a döntésnél?

Elolvasom
Rekordot rekordra halmoztak a nyugdíjpénztárak
2024-02-26

Rekordot rekordra halmoztak a nyugdíjpénztárak

Húsz százalék fölötti átlagos hozam, rekord összegű befizetés és kifizetés - ez a nyugdíjpénztárak 2023-as mérlege. A reálhozam megvolt, a tagság viszont egyre csak öregszik.

Elolvasom
Hitel nyugdíjasoknak 2024
2022-01-01

Hitel nyugdíjasoknak 2024

A nyugdíjunk biztos jövedelemnek számít, amire személyi kölcsönt és jelzáloghitelt is felvehetünk néhány korlátozás mellett.

Elolvasom
Nagyon sokat lehetett keresi tavaly a nyugdíjpénztárakkal
2024-03-13

Nagyon sokat lehetett keresi tavaly a nyugdíjpénztárakkal

Az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly 21 százalékos nettó átlaghozamot értek el. A 15 éves 7 százalékos hozam is jól mutat, ami kimagasló, 2 százalékot meghaladó reálhozamot eredményezett a pénztári tagoknak.

Elolvasom