Az előző hónapok stabilitása után újra emelkedni kezdett a babaváró hitelhez kapcsolódó referenciakamat - derült ki a Bank360.hu elemzéséből. Ezzel az emelkedéssel visszakúszott a májusi 1,5 százalékos szint közelébe, ami rossz hír lehet azoknak, akik fontolgatják a hitelfelvételt.
Mit jelent a referenciahozam?
Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, a babaváró hitel referenciahozama akkor válik fontossá, ha valamilyen okból elveszítjük a kamattámogatást. Ebben az esetben ugyanis azt egy összegben vissza kell fizetnünk. Ilyenkor pedig nem mindegy, hogy hány százalékos érték szerepel a hitelszerződésünkben.
Az alábbi diagramon megnézhetjük, hogy adott referenciaérték mellett mekkora visszafizetendő összegre számíthatunk. Az is látszik, hogy a mostani emelkedéssel még mindig hozzávetőlegesen 700 ezer forinttal kevesebb visszafizetendővel kell számolnunk, mint azoknak, akik a babaváró hitel indulásakor igényelték a kölcsönt.
Augusztusban is több mint 45 milliárd forint értékben folyósítottak babaváró kölcsönt -, derült ki a Magyar Nemzeti Bank által közzétett folyósítási adatokból. Ezzel együtt 869 milliárd forintra nőtt a folyósított babaváró hitelek összege.
A babaváró hitel megjelenése teljesen átalakította a fogyasztási hitelek piacát. A hitelállomány alig több mint 1 év alatt megötszöröződött, ennek több mint kétharmadát a babaváró hitelek teszik ki. A fenti diagramon pirossal jelöltük a babaváró hitelt, zölddel pedig az egyéb fogyasztási hiteleket. Jól látható, hogy a hitelállomány növekedése elsősorban a folyósított babaváró hiteleknek köszönhető, hiszen ezzel párhuzamosan az egyéb hitelek összege csökkent. Ez a visszaesés látható a lenti ábrán is - itt százalékosan is megfigyelhető a fogyasztási hitelek visszaesése.
Önerőre vagy hitelkiváltásra is használható
A babaváró népszerűségét annak köszönheti, hogy hitelkiváltásra, vásárlásra vagy önerőre is felhasználhatjuk. Ennek a feltételeiről a Bank360.hu babaváró hitelkalkulátorában olvashatunk részletesebben.