Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Így jön ki a lakásmatek az egyetemi városokban

2024-08-22|Frissítve: 2024-08-22

A nagy egyetemi városokban az albérletek és a lakások ára is nőtt, de nagy az eltérés attól függően, hogy hol keres kiadó vagy eladó lakást a frissen felvett fiataloknak a család. Van, ahol a saját ingatlan viszonylag rövid időn belül is megtérülhet, főleg, ha másokkal is megosztják. Az is sokat számít, hogy mennyire messzire van a lakás az egyetemtől. 

 

A kereslet visszaesése ellenére tovább nőtt az ingatlanok ára tavaly az egyetemi városokban. Budapesten továbbra is jelentős különbségek figyelhetők meg az egyes városrészek között az ingatlanok árában, és több helyszínen az egymillió forintot is meghaladták a négyzetméterárak. A vidéki városokat tekintve továbbra is Miskolc a legolcsóbb, miközben az eddig legdrágább Veszprémet Debrecen és Gödöllő is megelőzte. Budapesten továbbra is inkább hosszabb távú befektetésként lehet tekinteni a lakásvásárlásra, de több vidéki egyetemi városban akár már az egyetemi évek alatt is megtérülhet az ingatlanbefektetés – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett elemzésből.

 

2023 a hazai lakáspiacon: a kereslet jelentősen visszaesett, ami az árak alakulásán is meglátszott, ugyanakkor így is nagyobb összeget kellett fizetni az ingatlanokért 2022 átlagos szintjéhez képest. A lakások ára az MBH Lakásárindex szerint 2022 negyedik és 2023 negyedik negyedéve között 6,4 százalékkal nőtt, 2022 átlagos és 2023 átlagos szintje között pedig 8 százalékos volt az eltérés. 

 

2024 viszont már sokkal élénkebb első fél évet hozott a lakáspiacon, a kereslet növekedett, ami az árakra is hatással volt. A lakásárak mellett a bérleti díjak emelkedése is folytatódott: 2024 júliusában országosan 10,2 százalékkal kellett többet fizetni a kiadó lakásért, mint egy évvel korábban, míg Budapesten 9,3 százalékos növekedés volt megfigyelhető a KSH által közzétett adatok szerint.

 

A fővárosban sokat számít a távolság az egyetemtől

Budapesten belül nagyon eltérő árakkal találkozhattak az egyetemista gyereküknek lakást keresők. Egyes városrészeket továbbra is nagyobb növekedés jellemzett, máshol viszont stagnáltak az árak, esetleg némi csökkenés is tapasztalható. Az egyetemektől kicsit távolabbi városrészek is eltérő képet mutattak: Kelenföldön vagy Angyalföldön az 1 millió forintot is meghaladták a négyzetméterárak, ugyanakkor Újpesten vagy a Magdolnanegyedben ennél alacsonyabb, 700 ezer forint feletti négyzetméterárakkal lehetett találkozni. 

 

A nem belvárosi, de az egyetemekhez közeli részekben is a legtöbb helyen átlépték vagy megközelítették az átlagárak az 1 millió forintot, a kivételt jelentő Nagyzuglóban és Alsórákoson pedig 832 és 905 ezer forintot kellett fizetni négyzetméterenként. A belvárosban sok esetben kell 1 millió forint feletti négyzetméterárakkal számolni, de az 5. kerületben az 1,2 millió forintot is átlépte az átlagos négyzetméterár 2023-ban.

 

A vidéki egyetemi városokban 600-700 ezer a négyzetméterár

Vidéken a vizsgált egyetemi városok többségében 600 és 700 ezer forint között mozgott 2023-ban a lakásokért négyzetméterenként fizetett összeg. A legdrágábbnak számító Debrecenben 680 ezer forintot kértek négyzetméterenként, Gödöllőn pedig 660 ezer forintot. Az eddig első helyen álló Veszprémben 638 ezer forint volt a négyzetméterár, így kevéssel megelőzte Győr a 640 ezres áraival, de Szegeden is 600 ezer forint felett volt az átlagár. 

 

Ennél lényegesen kevesebbet kellett fizetni Pécsett és Miskolcon, előbbi esetében 519 ezer forint, míg Miskolcon 362 ezer forint a négyzetméterár. Az elmúlt öt évben a vidéki egyetemi városokban jelentős emelkedés ment végbe, megduplázódtak az árak, vagy nagyon közel álltak a megkétszereződéshez.  A legnagyobb, 134 százalékos drágulás Szegedet jellemezte, míg a legkisebb mértékű változás Gödöllőn volt megfigyelhető, de itt is 94 százalékos volt az emelkedés.

 

Vidéken rövidebb idő alatt térülhet meg az ingatlanbefektetés

Az MBH Index elemzői megvizsgálták azt is, hogy az egyetemre készülő diákok családjának a kollégiumi elhelyezés híján bérléssel vagy esetleg vásárlással könnyebb megoldani a lakhatást. A két megoldás közötti választás alapvetően befektetési döntés lehet, amelyben számos más tényező mellett szerepet játszhat a lakásárak és a bérleti díjak alakulása is. Megfontolható akár a hitelből történő vásárlás is, amihez a Bank360.hu lakáshitel kalkulátorával egyszerűen összehasonlíthatjuk a bankok ajánlatait, és megtudhatjuk mekkora a törlesztőrészlet a bérleti díjhoz képest.

 

A fedezeti időtávok – vagyis az a minimum idő, amelyet az adott lakásban el kell tölteni ahhoz, hogy a vásárlás és bérlés költsége megegyezzen, illetve amelynél tovább tartva a lakást megérheti a vásárlás mellett dönteni – ugyan csökkentek 2023-hoz viszonyítva, de 2024-ben is elég magasan állnak a 3-5 éves egyetemi időhöz képest. 

 

Jelentősen rövidebbek lehetnek a fedezeti időtávok viszont akkor, ha a megvásárolt lakás legalább egy szobáját kiadják. Ebben az esetben a vidéki egyetemi helyszíneken Szeged kivételével nem érték el az öt évet, míg Budapesten 3,9 és 12,7 év között mozogtak. Így a fővárosban inkább hosszabb távú befektetésként értelmezhető a lakásvásárlás.

 

Diákszámla is kellene az egyetemhez? Itt megtalálod!

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Béreljünk vagy lakást vegyünk: melyik éri meg jobban az egyetemisták szüleinek?
2024-08-16

Béreljünk vagy lakást vegyünk: melyik éri meg jobban az egyetemisták szüleinek?

Fontos kérdésben kell dönteniük a frissen felvett, költözés előtt álló egyetemisták szüleinek: kiadó lakást keresnek vagy inkább saját ingatlant vesznek, és a bérleti díj helyett inkább törlesztőrészletet fizetik az egyetemi évek alatt? Kiszámoltuk, melyikkel járnak jobban.

Elolvasom
Ilyen árak várják az albérletvadászokat az egyetemi városokban
2024-07-29

Ilyen árak várják az albérletvadászokat az egyetemi városokban

Szobák és félszobák 30-50 ezer forintért, garzonok 100 ezertől - ezek az árak várják a most felvetteket a nagy egyetemi városokban. Aki jó albérletet akar, annak érdemes sietni, de nem érdemes elsietni, jól teszi, ha először alaposan átnézni a kínálatot.

Elolvasom
Indul az egyetemisták rohama az albérletekért, ilyen árakra számíthatnak
2023-07-31

Indul az egyetemisták rohama az albérletekért, ilyen árakra számíthatnak

Az albérletek iránti keresletet fokozza, hogy az idén a tavalyinál jóval több, 95 ezer új hallgatót vettek fel felsőoktatási intézménybe, minden másodikat vidéki egyetemre. Megszaporodtak a diákokat megszólító lakáshirdetések, megmutatjuk az árakat az egyetemi városokban.

Elolvasom
Diákhitel számlák és hagyományos diákszámlák: melyik az olcsóbb?
2023-07-27

Diákhitel számlák és hagyományos diákszámlák: melyik az olcsóbb?

A diákhitel mellé nyitható bankszámlák az ingyenesség terén még a hagyományos diákszámlákra is rálicitáltak. Számos extra kedvezményt kínálnak, így versenyeznek a fiatalok kegyeiért. A hagyományos diákszámlák kondíciói persze továbbra is kedvezőek, és olyan bank is van, ahol a diákhiteles számlához kapcsolódó kedvezményeket diákhitel nélkül is elérhetők.

Elolvasom
Hat jó tanács, hogy ne ürítse ki a családi kasszát az iskolakezdés!
2024-08-22

Hat jó tanács, hogy ne ürítse ki a családi kasszát az iskolakezdés!

Sok családnál az augusztusi fizetés jelentős részét elviszi az iskolakezdés költsége. Ezeket a tanácsokat megfogadva olcsóbban megúszhatók a kiadások, és még hitelfelvétellel sem borul fel a családi kassza.

Elolvasom