Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Kánaánt vagy armageddont hoz Trump Magyarországnak? Így látják a szakértők

2025-01-21|Frissítve: 2025-01-21

2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz, mivel az mind a növekedési, mind az inflációs folyamatokra nagy hatással lehet. Magyarországon az idén 2,2 százalékos lehet a GDP-növekedés és 4 százalékos az infláció az Equilor szakértői szerint. A forint átmenetileg erősödhet, a második negyedévben viszont gyengülni fog. 

 

Donald Trump megválasztásával kevésbé kiszámítható irányt vett az amerikai gazdaságpolitika – állapítja meg éves kitekintő elemzésében az Equilor Befektetési Zrt., miközben rámutat, hogy az amerikai elnök választási ígéretei akár jelentősen negatívan hathatnak a világ és az Amerikai Egyesült Államok gazdaságára, így nem kizárható, hogy elfogadásukig felhígulnak, vagy meg sem valósulnak. 

Az USA gazdasága 2024-ben is dinamikusan növekedett, az inflációt sikerült leszorítani. Most a legnagyobb bizonytalanságot Trump vámpolitikája okozza, mivel az mind a növekedési, mind az inflációs folyamatokra nagy hatást gyakorolhat. 

A tegnap beiktatott elnök már be is jelentette, hogy Mexikóval és Kanadával szemben 25 százalékos vámot vetne ki, Kínával szemben pedig még magasabb sarcot fontolgathat. A beiktatást követően szinte azonnal megkezdődhetnek a tárgyalások a vámokról Kínával és az Európai Unióval, de akár más országokkal is, és elsősorban a nemzetbiztonsági szempontból kritikusnak ítélt ágazatokban (védelmi szektor, orvosi felszerelések, energiaipar) érkezhet új vámpolitika. 

Európa lemaradóban 

 

Amerikával szemben az Equilor szerint az európai növekedés rendkívül visszafogott maradhat, Kína pedig várhatóan nem tudja kellő mértékben stimulálni a gazdaságát az érdemi növekedés eléréséhez, és ezt a kedvezőtlen helyzetet tovább ronthatják a potenciálisan bevezetendő amerikai vámok is. Az eurózónában az inflációs aggodalmak helyét a növekedési kételyek vették át, miután az inflációt sikerült visszaszorítani a 2-2,5 százalékos tartományba. 

A teljes gazdaság közel 30 százalékát adó Németországban az ipari szektor továbbra is szenved, egyrészt a magas energiaárak, másrészt a kereslet visszaesése miatt, így a tavalyi 0,7 százalék után idén is csak mindössze 1,1 százalékos lehet a gazdasági növekedés a térségben. Az energia-, majd inflációs válságból való kilábalás tehát rendkívül lassan zajlik, a feldolgozóiparból érkező adatok folyamatosan lassulást mutatnak – mutat rá a folyamatokra Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. 

Az Európai Központi Bank a vártnál is gyorsabb ütemben csökkenti a kamatot, ugyanakkor az USA-ban a vártnál magasabban alakulhat a hosszú távú kamatpálya, így a feltörekvő piaci jegybankoknak jelentősen csökkent a mozgástere.

 

Kisebb növekedés lehet, mint amit a kormány vár

Magyarországon a lakossági fogyasztás bővülése folytatódhat 2025-ben, köszönhetően a reálbér-növekedésnek, és a fogyasztást segítheti az állampapírpiacról kiáramló kamattömeg is. A növekedést támogatja, hogy a második félévben három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) is megkezdi a termelést, ugyanakkor azok GDP-hez hozzáadott értéke nagyban függ majd a globális autóipari kereslettől. Várhatóan az idei évben 0,6, míg jövőre 0,8 százalékkal emelhetik meg a GDP-t, majd 2030-ban már 2 százalékát tehetik ki. 

Az Equilor várakozása szerint a mezőgazdaság hozzájárulása az alacsony bázis miatt várhatóan magas lehet a GDP-hez, miközben legfontosabb exportpiacunkon, a német feldolgozóiparban továbbra sem látszik érdemi, pozitív fordulat. Mindezek alapján a GDP-növekedés 2025-ben 2,2, jövőre 3,4 százalékos lehet. Ezek az értékek elmaradnak a kormány várakozásától, különösen az idei évre, amikor a kormány 3,4 százalékos gazdasági bővüléssel számol. 

Az Equilor szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idén összesen 50 bázisponttal csökkentheti a jelenleg 6,5 százalékos alapkamatot, az első félévben viszont még nem várható lazítás, mivel az MNB mozgástere szűk. 

forint gyenge, a tavalyi 395,4 forintos euró/forint árfolyamhoz képest 5 százalékot esett, ennek negyede megjelenhet a fogyasztói árakban, vagyis bő 1 százalékponttal növelheti a forint gyengülése az inflációt. 

Az Equilor az első félévben átmeneti forinterősödésre számít, akár 400 forintig csökkenhet az euró ára, de a második félévben megfordulhat a trend, így az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama. Az átlagos infláció 2025-ben pedig 4 százalékos lehet (ez a prognózis is lényegesen rosszabb a kormány 3,2 százalékánál), míg jövőre 3,5 százalékra csökkenhet a ráta.

Mi legyen a PMÁP-pal?

 

A Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) a következő időszakban esedékes kamatfordulójuk után kevésbé lesznek vonzóak, helyettük a lakossági állampapírok közül jelenleg a FixMÁP tűnik érdekesnek, de akár új állampapír sorozatok is érkezhetnek, melyek vonzóak lehetnek. A külföldi állampapírok közül a rövid amerikai kötvények nyújthatnak kedvező alternatívát, melyeket a dollár ereje támogathat.

A tőkepiacokon megfelelő kockázatkezeléssel és odafigyeléssel a bizonytalan körülmények között is lehet jó befektetési lehetőséget találni. Az Equilor szerint érdemes a magyarhoz hasonlóan Lengyelországban is visszaesett lakossági fogyasztáshoz kapcsolódó kiskereskedő cégek részvényeit megvizsgálni, melyek árfolyama a fogyasztás élénkülésével ismét felfele indulhat. A Pepco részvényeit például kifejezetten vonzónak találja az Equilor. A magyar piacon a Gránit Bank és a Magyar Telekom lehetnek ígéretesek a brókercég szerint.  

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Íme, az elmúlt év legjobb befektetései: a tőzsde lekörözte a PMÁP-ot is
2025-01-20

Íme, az elmúlt év legjobb befektetései: a tőzsde lekörözte a PMÁP-ot is

A 18 százalékos állampapírnál is voltak jobb befektetések tavaly. Aki a BUX-indexet követő alapba tette a pénzét, 30 százalékot is kereshetett, de a fejlett piacokon ennél is nagyobb nyereséget érhetett el. A magyar és a régiós tőzsde az idén is jól teljesíthet.

Elolvasom
Ezt ajánlják a profik a PMÁP után: mibe fektessük 2025-ben?
2025-01-16

Ezt ajánlják a profik a PMÁP után: mibe fektessük 2025-ben?

Ezer milliárdoknak kereshetnek új helyet a magyar befektetők a PMÁP-ok kamatfordulója után. Hová érdemes tenniük a pénzüket 2025-ben azoknak, akik biztosra mennek, és mibe fektessenek azok, akik hajlandóak kockázatot vállalni a magasabb hozamért?

Elolvasom
Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra
2025-01-18

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

Rögtön a legnagyobb állományú és legalacsonyabb kamatra váltó sorozattal kezdődik a kamatfordulók sora az inflációkövető állampapíroknál. Rövidesen kiderül, mennyien válnak meg ettől a PMÁP-juktól más befektetésre vagy más állampapírra váltva.

Elolvasom
Feneketlen kútba zuhant a forint, kétéves mélyponton az árfolyam
2024-12-19

Feneketlen kútba zuhant a forint, kétéves mélyponton az árfolyam

A dollárral és az euróval szemben kétéves mélyponton jár a forint, az angol fonttal és a svájci frankkal szemben pedig historikus mélységben jár az árfolyam.

Elolvasom