Ezer milliárdoknak kereshetnek új helyet a magyar befektetők a PMÁP-ok kamatfordulója után. Hová érdemes tenniük a pénzüket 2025-ben azoknak, akik biztosra mennek, és mibe fektessenek azok, akik hajlandóak kockázatot vállalni a magasabb hozamért? AZ OTP stratégái elmondták, mire számítanak az idén a magyar és a világgazdaságban, milyen következményei lesznek ennek a befektetésekre.
A papírforma szerint ennek egy jó évnek kellene lennie - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője a bank sajtótájékoztatóján. Kockázatot jelent viszont Donald Trump, az új USA-elnök politikája. A lazítások a kötvényhozamokat emelhetik, és a részvénypiacokra kedvezőtlenül hathatnak. A globális gazdasági kilátásokat elsősorban Donald Trump régi-új amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése határozhatja meg 2025-ben.
Az amerikai gazdaság növekedése még mindig erős, egyelőre nem látszanak a lassulás jelei, ezen azonban változtathat az új adminisztráció, ha beváltja a vámokra és az illegális bevándorlás visszaszorítására vonatkozó ígéreteit. Ha megvalósulnak a kampányban hangoztatott intézkedések, akkor azok emelhetik az inflációt és lelassíthatják az amerikai gazdaságot.
Trump Európában is felfordulást okozhat
Európában 2024 jól sikerült 2023 után, a turisztikai szolgáltatások iránti kereslet erősödik, a mediterrán országok gazdasága növekszik emiatt a leggyorsabban, és az északi országoké a leglassabb. Az európai infláció már csökken, a bérdinamika viszont az alacsony munkanélküliség miatt magas, ezért a szolgáltatások ára emelkedik. Remélni lehet, hogy a német gazdaság kilábal végre a recesszió közeli állapotból. Az is vonzóbbá teheti az európai kötvénypiacot, hogy egyelőre úgy tűnik, az Európai Központi Bank több kamatcsökkentést hajthat végre az idén, mint az amerikai Fed.
Az eurózónában hosszabb ideje a kockázatok erősebbek, amit csak tetézne, ha Trump valóban vámot vetne ki az európai termékekre. A piac most arra számít, hogy az Európai Központi Bank további 75 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot 2025-ben, de az OTP Global Markets elemzői akár ennél nagyobb lazításra is látnak teret a gyengébb gazdasági növekedés és az enyhülő inflációs nyomás miatt. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a várakozások szerint 25-50 bázisponttal csökkentheti idén a tengerentúli kamatszintet, de ha beigazolódnak a félelmek (vámháború, lassuló gazdaság, magasabb infláció), akkor ennél kisebb lehet a mozgástér a kamatcsökkentésre.
A forintot is az új amerikai elnök rángatja
A magyarországi GDP növekedés tavaly 0,4 százalék körül lehetett, ami rosszabb a várakozásoknál, és régiós összevetésben is gyenge. A rossz adatot a beruházások mintegy 15 százalékos visszaesése okozta, amit a költségvetési kiigazítás is fokozott. Az idén 3-4 százalék körüli fogyasztás-bővüléssel lehet számolni, és remélni lehet, hogy a beruházásoknál nem lesz már akkora visszaesés. Az állami beruházások a választás közeledtével felfuthatnak, és talán a magán beruházások is bővülhetnek. Az idén 2-2,5 százalékos GDP-növekedésre számítanak az OTP elemzői.
Ebben a prognózisban is vannak kockázatok az esetleges amerikai vámok, a munkaerőpiac gyengélkedése és a beruházások esetleges további visszaesése miatt. A jövő évi parlamenti választásokkal kapcsolatos gazdaságélénkítő lépések pedig majd csak 2026-ban éreztetik igazán a hatásukat.
Az euró/forint keresztárfolyam a külső egyensúlyt figyelembe véve nagyon gyenge, a 370 forintos euró árfolyam sem lenne túl erős - magyarázza Tardos Gergely. Varga Mihály is stabil forintot szeretne jegybankelnökként. Másrészt azonban komoly bizonytalanság is van a magyar gazdaságban az állampapírok átárazása és Donald Trump beiktatása miatt.
Mi lesz a sok PMÁP-pal?
7 ezer milliárd forintnyi Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) fog lejárni vagy kamatot fizetni. Összesen nagyjából félmillió ügyfélről van szó, ezek egy része nyitottabb kockázatosabb befektetésekre. A kamatokat már jövő hétfőtől fizeti az állam, a PMÁP-ok ezután 3,95-5,2 százalékos kamatot fognak fizetni. A pénz egy része tavaly visszament az állampapírokba, de sokan választottak kockázatosabb, magasabb deviza arányú befektetéseket.
Vélhetően másképp lépnek azok, akiknek nagy csomagjuk van, mint a kisebb megtakarítással rendelkezők, akiknek például az összes pénzük PMÁP-ban van. A piacon is nagy a várakozás, az ingatlanosok, a befektetési szakma is erre a vagyonra gyúr. Akinek az állampapír a megfelelő a kockázati profilja alapján, az az állampapírpiacon is kereshet magának befektetést. Azok, akik csak azért voltak benne a PMÁP-ban, hogy behúzzák a kockázatmentes 18 százalékos hozamot, de vállalnának nagyobb kockázatot is, kiszállhatnak - mondta Bozsoki Tamás, az OTP Private Banking vezetője.
Urán, arany, közepes cégek
Kérdés, mibe fektethetnek azok, akik a PMÁP magas kamatának besöprése után kockázatosabb befektetésekre váltanának a magasabb hozam reményében. A részvénypiacon a következő félévben lehet akár 10 százalékos korrekció is, ami jó beszállási lehetőséget jelenthet a befektetők számára - mondja Sándor Dávid, az OTP Global Markets multi asset elemzési osztályának vezetője. Az amerikai lakosság most nagyon sok részvény tart, tavaly nagyon jól teljesítettek az ottani részvénypiacok. Az OTP most a közepes méretű cégek részvényeit ajánlja a befektetőinek, ezek a részvények a legolcsóbbak a többiekhez képest. “Ennek a szegmensnek kedvezhet Trump gazdaságpolitikája és Fed további döntései” - magyarázza Sándor Dávid.
A nyersanyagok közül az OTP az aranyat és az uránt is jó eszköznek tartja, emellett a mesterséges intelligenciát is érdemes valamilyen módon bevenni a portfólióba. A nagy adatközpontokat el kell látni energiával, ezekhez szükség lehet atomenergiára is. A kelet-közép-európai piacot is vonzónak találják az OTP-sek, és lengyel piacot külön is kiemelte Sándor Dávid.