Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Külön vagy közös kassza? Hogyan kezeljék a pénzügyeket a párkapcsolatban élők?

2025-02-14|Frissítve: 2025-02-14

 

A pénzügyek helyes kezeléséhez tudás mellett nagyon fontos az önfegyelem is - erről beszélt Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője az RTL Reggeli Valentin-napi adásában. A párok többsége külön bankszámlával rendelkezik, de az összeköltözéssel megjelenik a közös kassza, hiszen sok kiadás mindkét felet érinti.  

Valentin-nap apropóján több cég is vizsgálta a párokat, hogyan kezelik a párok a pénzügyeiket. Az Erste Bank felméréséből például az derült ki, hogy a veszekedések egyik leggyakoribb oka a pénz. A pároknak lehet külön és közösen is bankszámlájuk, manapság a külön bankszámla már sokkal gyakoribb, mint évtizedekkel ezelőtt. Az RTL Reggeli című műsora is ezzel a kérdéssel foglalkozott február 14-én, és ebben kikérték a Bank360.hu szakértőjének, Herman Bernadettnek a véleményét is. 

A bankkártyák és a digitális bankolás elterjedése előtt elég volt egy bankszámla is egy házaspárnak, hiszen főleg készpénzzel vásároltak, a megtakarításukat pedig közös lekötött betétben is gyűjthették. Az elmúlt két-három évtizedben viszont elterjedt a munkabérek, ösztöndíjak bankszámlára utalása, emiatt szinte minden fiatal pár úgy találkozik, hogy már mindkettejük rendelkezik bankszámlával. A külön bankszámla pedig jellemzően megmarad. 

 

Bank360

Külön vagy közös bankszámla legyen?

A külön bankszámla előnye, hogy mindenki sokkal egyszerűbben, a másik bevonása nélkül is tudja intézni a napi pénzügyeit. A közös bankszámlánál viszont sok esetben mindkét számlatulajdonosnak be kell mennie a bankba, ha ügyet akar intézni, például bankot szeretnének váltani. 

A kiberbűnözőkkel szembeni biztonsági intézkedések is gyakran megnehezítik a közös bankszámla-használatot, egyes bankok például alapesetben csak egyetlen mobilkészüléken engedik használni a mobilbankjukat, ahhoz, hogy a férj és a feleség is bankolhasson a telefonjáról, külön szerződést kell kötni.

A közös bankszámlával elvileg megspórolhat valamennyi banki díjat a házaspár, de ha sok készpénzt használnak, ez az előny elveszhet, hiszen a közös számláról is csak havonta 150 ezer forint vehető fel díjmentesek, két külön számláról viszont összesen 300 ezer forintot tudnak felvenni. Ha pedig digitálisan bankol a pár, akkor a bankszámlával kapcsolatos költségek minimalizálhatók, így a közös számla árelőnye akár teljesen el is tűnhet. 

Az, hogy a bankszámla nem közös, még nem jelenti azt, hogy nincsenek közös költések, ne lenne szükség közös kasszára, hiszen a közműveket, előfizetéseket, a háztartási cikkeket a párok együtt használják. Manapság szerencsére már többféle applikáció is elérhető, amelyben az ilyen kiadásokat könnyedén lehet követni, sőt a mobilbankokban is vannak ilyen funkciók. A párok így folyamatosan látják, hol tartanak a kiadások, és elfelezhetik azokat, akár úgynevezett fizetési kérelmet is küldhetnek egymásnak, ha úgy gondolják. 

Nem elég a tudás, önfegyelem is kell

Ahhoz, hogy valaki anyagilag biztonságban érezze magát, érdemes vésztartalékot képezni, amely legalább 3-6 hónapnyi megélhetésre elegendő. Az sajnos sokaknak nem sikerül. A fiatalok másképp kezelik a pénzügyeiket, mint az idősek, mások a pénzügyi problémáik is. Sokan közülük többet is tudnak a pénzügyekről, mint az idősebb generáció. 

“Maga a tudás azonban csak az egyik tényező, amire szükség van a pénz megfelelő kezeléséhez, önmagában ez nem elég. A lélektani tényezők, fegyelmezettség, a dolgokról való lemondás képessége legalább ennyire fontosak” - magyarázta az RTL Reggeli adásában Herman Bernadett. A pénzügyek helyes kezelése szerinte hasonlít az egészséges életmódhoz, hiába tudja valaki, hogy a dohányzás egészségtelen vagy a rendszeres mozgás egészséges, ha nem veszi rá magát, hogy ennek megfelelően éljen. Az is sokan tudják, hogy a pénzzel takarékoskodni kellene, mégis sokan képtelenek erre, mert nincs ehhez elég önfegyelmük.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Jó és rossz hírt is közölt az OTP a bankszámlás ügyfelekkel
2025-02-14

Jó és rossz hírt is közölt az OTP a bankszámlás ügyfelekkel

Az OTP 3,7 százalékkal változtatja meg a lakossági bankszámák díjait 2025. március 1-től. Ezzel párhuzamosan viszont más szolgáltatások költségeit csökkenti, illetve változatlanul hagyja, és egyes meglévő díjkedvezményeket továbbra is megtart, ezek segítségével az ügyfelek mérsékelhetik az áremelés hatását.

Elolvasom
Százezres különbség is lehet az éves bankszámlaköltségek között
2025-01-29

Százezres különbség is lehet az éves bankszámlaköltségek között

Az ugyanolyan számlahasználati szokásokon alapuló számlacsomagok díjai közt is havi több ezer forint különbség lehet - figyelmeztet a Magyar Nemzeti Bank. Január végéig minden lakossági ügyfél megkapja díjkimutatását számlavezető bankjától a tavalyi bankszámla- és kártyaköltségeiről. Ezek áttekintésével eldönthető, hogy érdemes-e számlacsomagot, vagy akár bankot is váltani.

Elolvasom
Ennyi magyarnak nincs megtakarítása és nincs is miből spórolnia
2024-11-07

Ennyi magyarnak nincs megtakarítása és nincs is miből spórolnia

A magyar lakosság ötödének nincs semmilyen megtakarítása, közel negyedének pedig nehézséget okoznak a mindennapi kiadások is. A megkérdezettek 43 százaléka egyáltalában nem takarékoskodik hosszú távra - derül ki az OTP Öngondoskodási Index kutatásából.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Újabb bank jelentette be az 5 százalékos lakáshitelét fiataloknak
2025-03-14

Újabb bank jelentette be az 5 százalékos lakáshitelét fiataloknak

Az Erste után a K&H Bank is bejelentette, hogy áprilistól a fiataloknak öt évig kedvezményes, 5 százalékos kamatú lakáshitelt kínál. A szigorú feltételek miatt azonban csak keveseknek és jó fizetéssel van esélyük erre, leginkább vidéken.

Elolvasom
Ugrik az infláció: érdemes megtartani a PMÁP-ot?
2025-03-13

Ugrik az infláció: érdemes megtartani a PMÁP-ot?

Az újra 5 százalék fölé emelkedett infláció miatt az inflációkövető állampapírok tulajdonosai közül sokan elgondolkozhatnak azon, érdemes-e mégis inkább megtartani a 2025-re alacsony kamatot fizető PMÁP-jukat. Végigszámoltuk a lehetőségeket.

Elolvasom
Megjelent a rendelet: a nyugdíjasok is igényelhetik az otthonfelújítási támogatást
2025-03-12

Megjelent a rendelet: a nyugdíjasok is igényelhetik az otthonfelújítási támogatást

Március 27-től már a nyugdíjasok is igényelhetik a vidéki otthonfelújítási támogatás 3+6 millió forintját az ország több ezer településén. Az erről szóló jogszabály kedd este jelent meg.

Elolvasom