Január 1-jétől az egész országban elérhető vált a 27%-os áfa visszaigénylése az önállóan építkezők számára. A visszatérítés az építkezési költségek mellett a telekvásárlásra is elszámoltatható összesen 5 millió forint értékben. A kivitelező nélkül építők korábban csak a falusi CSOK által preferált településeken élhettek ezzel a lehetőséggel, ez azonban már az ország minden településére vonatkozik.
Mikor jár vissza a telek áfája?
Összesen 5 millió forint összeghatárig lehet igényelni az áfa visszatérítést az építkezési költségekre és a telekre egyaránt. A következő feltételeknek kell megfelelni az áfa visszaigényléséhez:
- a lakás újonnan épült,
- az építkezéshez megvásárolt telek tulajdonosa azonos az építtetővel,
- az építtető magánszemély,
- a visszaigénylést igazoló számlát 2018. január 1. után állítottak ki és 27%-os áfakulcs terheli,
- az épülő egylakásos családi ház legfeljebb 300 négyzetméter, lakás esetén legfeljebb 150 négyzetméter.
Változás! 2021. április 21-től a számlabemutatási kötelezettséget a tavaly kiállított 27 százalékos, valamint az idén kiállított 5 százalékos áfás számlákkal is teljesíteni lehet.
Mik a kizáró okok?
A feltételek egyértelműen kizárják a nem önálló építkezések utáni áfa visszaigénylését. A generálkivitelező segítségével felépített házakra, lakásokra tehát nem vonatkozik az áfa visszatérítése. A magánszemélytől vásárolt lakás után sem lehet azt visszaigényelni. Fontos feltétel, hogy a visszaigényelhető áfára számlabemutatási kötelezettség vonatkozik, számlák nélkül sem lehet visszaigényelni.
Egyszer lehet igénybe venni
A visszatérítésre még két évig, egészen 2022. december 31-ig lehet jelentkezni. Az áfa visszatérítést egyszer lehet igényelni. Egyaránt visszaigényelhető az anyagköltségre, szolgáltatásokra, vagy a telekvásárlásra vonatkozó számla 27%-os áfa tartalma. Nincs azonban megkötés ezek arányára, akár mind az 5 millió forint áfa visszatéríthető csak a telekre, vagy csak az egyik típusú építési költségre.
Mennyit tudok visszaigényelni?
A telek vételárából és az építkezés költségeiből csak a 27%-os áfatartalomra vonatkozik a visszatérítés. Egy 13 millió forintért vásárolt telek áfája például 2,76 millió forint, ami alatta marad a maximálisan visszatéríthető 5 millió forintnak. A fennmaradó összeg visszaigényléséhez még 10,52 millió forint értékben az építkezéshez kapcsolható költségekből is szükséges számlát benyújtani. A számlabemutatási kötelezettség miatt érdemes minden számlát megőrizni, hiszen az 5 milliós áfa tartalom nem alacsony, 23,52 millió forint számlával igazolandó összköltséget feltételez.
Gyakori kérdések
Kivitelezővel építtetek házat, de a telket 27%-os áfán vásároltam, visszaigényelhetem csak a telekre az áfát?
Mindenképpen saját építésűnek kell lennie a háznak is, a kivitelezővel építtetett vagy megvásárolt új lakásra nem igényelhető vissza a telek áfája sem.
Visszaigényelhető a kedvezményes, 5%-os áfán vásárolt lakáshoz tartozó telek 27%-os áfája?
5%-os, kedvezményes áfakulcson vásárolt vagy kivitelező által épített ingatlanhoz tartozó telek 27%-os áfája semmilyen esetben sem igényelhető vissza. Ha azonban az elkészült lakás, családi ház CSOK keretében valósul meg, az 5%-os telek áfa visszaigényelhető: vásárlás esetén a telekárat is tartalmazó vételi árral, vagy önálló építkezés esetén a bank által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költséggel kell számolni a telekáfa visszatérítésekor. Ebben az esetben a 2021. január 1. után kiállított számlák után jár a visszatérítés ugyanúgy 2022. december 31-ig.