Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Melyik az ideális hitel, ha szabad felhasználású kölcsönt szeretnék?

2021-04-28|Frissítve: 2022-01-18

Ha hirtelen felmerül egy néhány millió forintos kiadás, sokan a személyi kölcsönökre gondolnak a hitelek közül. Az új otthont keresők ezzel szemben már több időt szánnak a pénzügyi kérdésekre, így a nagy léptékű vásárlás előtt többnyire alaposan tájékozódnak az elérhető lakáshitelek között. A két népszerű hiteltípus közötti átmenetként létezik egy hitel, amely számos esetben jobb megoldást nyújt, mint ismertebb társai. Cikkünkben a szabad felhasználású jelzáloghitelt mutatjuk be.

A szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében nem szükséges egy előre meghatározott felhasználási célt kijelölni, a bank a folyósított összeg elköltését semmilyen módon nem ellenőrzi, hasonlóan a személyi kölcsönökhöz. Vagyis nem szükséges lakásra, autóra, vagy meghatározott tartós fogyasztási cikkre költeni a hitelezett pénzt, a felvett összeg felhasználása csak a hitelfelvevő céljaitól függ. Egy váratlan vészhelyzet esetén is felvehető, vagy akár egy nemrég alapított vállalat kezdeti finanszírozását is szavatolhatja.

 

A személyi kölcsönöket ugyanígy nem korlátozza felhasználási előírás, de mégsem azonosak a szabad felhasználású jelzáloghitelekkel. Hiszen ahogy a neve is mutatja, utóbbi esetben jelzálogjog terheli a házat, ami a lakáshitelekhez hasonló fedezeti elvárást von maga után. Ez az a feltétel, amely meggyőzi a bankot, hogy szándékaink komolyak a hitel visszafizetését illetően, így hajlandó alacsonyabb kamatokat kínálni. Az alacsonyabb kamatokért cserébe a hitelfelvevőknek jelzálogjogot szükséges bejegyezni az ingatlanra, amit minden esetben akár hetekig tartó értékbecslésnek kell megelőznie, plusz adminisztrációs költségekkel szembesülhetünk, a hitel nemfizetése esetén pedig a fedezetül szolgáló ingatlanvagyon a bankot illeti.

Nagyobb összegnél az egyedüli megoldás

 

A szabad felhasználású kölcsön kockázatait érdemes mérlegelni, de nem szabad megfeledkezni az előnyökről sem. A szabad felhasználású jelzálog felhasználási céljáról minden esetben a hitelfelvevő dönthet, ez pedig a nagyobb, 10 millió forint feletti összegek esetén egyedülálló. Ehhez pedig kedvező kamatozás társul, hiszen olyan biztosítékot kapott a bank, amit a személyi kölcsönöknél nem, így nem kell az esetleges nemfizetés miatt drágítani a hitelt.

 

Mennyivel rugalmasabb a szabad felhasználású jelzáloghitel?

 

10 millió forintos hitelösszeg esetén 10 éves futamidő mellett is kedvező feltételekkel juthatunk pénzhez a Bank360 szabad felhasználású jelzáloghitel kalkulátora szerint. A Raiffeisen Bank már 6,42 százalékos THM mellett kínál végig rögzített szabad felhasználású jelzáloghitelt. A törlesztőrészlet így 112 230 forint havonta, a teljes visszafizetendő összeg pedig összesen 13 467 600 forint. Az OTP Bank 6,59 százalékos THM mellett kínálja a szabad felhasználású jelzáloghitelt. A törlesztőrészlet ebben az esetben 111 184 forint, a visszafizetendő összeg pedig 13 506 390 forint.

 

A szabad felhasználású jelzáloghitel költségei így jóval alatta maradnak a személyi kölcsönöket jellemző kamatszinteknek. A Bank360 személyi kölcsön kalkulátora szerint a személyi hitelek hátránya abban is kiütközik, hogy 10 éves futamidőre már nem találunk ajánlatot, így a 10 millió forintos hitelt kénytelenek vagyunk 8 évre felvenni, jóval magasabb törlesztőrészletet bevállalva. Az Erste Bank ajánlata ilyen feltételek mellett 8,05 százalékos éves THM-re szól, ami 138 788 forintos törlesztőrészlet mellett összesen 13 423 648  forintos visszafizetendő összeggel jár. A K&H Banknál már 13,03 százalékos THM-mel szembesülhetünk 162 473 forintos törlesztőrészlet mellett, a teljes visszafizetendő összeg  pedig már 15 724 152 forint mindösszesen. Az érvényben lévő JTM szabályok szerint nem is engedhetjük meg a legutóbbi átlagbér mellett az ilyen magas törlesztőrészleteket, amire egy 10 millió forintos összegű személyi kölcsön felvétele miatt kényszerülnénk. Vagyis ekkora hitelösszegnél rugalmasabb felvételi lehetőségekkel jár, ha a banknak jelzálog formájában biztosítékot kínálunk, jelezve, hogy eltökéltek vagyunk a hitel visszafizetésére.

 

Tavaly a személyi hiteleket helyettesítette

 

A szabad felhasználású jelzáloghitelekben rejlő lehetőséget illusztrálja, hogy a tavalyi év során visszaeső személyi kölcsönöket részben az ingatlanfedezet mellett köthető, mégis kötetlen felhasználású hitelek pótolták. Ahogy a THM-plafon okozta szigorú hitelbírálat megnehezítette a személyi kölcsönök felvételét, a hitelfelvevők nagyobb arányban vették fel a szabad felhasználású jelzáloghiteleket. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Mire használható a szabad felhasználású hitel?
2017-08-30

Mire használható a szabad felhasználású hitel?

Mindannyian boldogabbak lennénk, ha hiteligényléskor nem kellene átesnünk hosszadalmas és szigorú banki vizsgálaton, az pedig még jobb lenne, ha úgy vehetnénk fel kölcsönt, hogy nem kellene fillérre pontosan elszámolni a hitelezővel, hogy mit mire költöttünk. A jó hír az, hogy a felsorolt problémák egy részétől elbúcsúzhatsz, ha szabad felhasználású hitelt választasz a céljaid eléréséhez.

Elolvasom