A lakásbiztosítás egyik alapszolgáltatása a viharkár. Nem mindegy azonban, pontosan mi szenvedett sérülést, illetve milyen módon. Lehetséges, hogy a kár egy részét egyáltalán nem téríti meg a biztosító. Az autót pedig jobb, ha nem parkoljuk fa alá, hiába van casco biztosítás rajta. Megnéztük, mire számíthatunk idén a biztosítóktól.
Mi a viharkár?
Viharkárba jellemzően az a kár tartozik, ami legalább 54 kilométer per órás széllökések miatt keletkezik a házunkban, lakásunkban. Ebben benne van a szél pusztítása, a beázás, illetve akár az is, ha egy orkán a házunk tetejére dob egy tehenet. De akkor mi nincs benne?
A viharkár valóban csak a vihar és az azzal szorosan összefüggésben álló károkra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha például megbontja a szél a tetőt, majd a résen át beázik a ház, az viharkárnak minősül. Az viszont nem, ha az évek óta lyukas tetőn befolyt a víz. Vagyis fontos, hogy az elhanyagolt és karban nem tartott házban keletkezett sérüléseket nem lehet semmilyen vihar számlájára írni.
A kerti bútort védi?
Hasonló a helyzet alapvetően minden ingósággal. Vagyis a kerti bútor, a fűnyíró, a pavilon és a leanderek is olyan értékek, amelyek alapesetben nincsenek biztosítva. Ha szeretnénk megvédeni értékeinket, akkor ezeket vagy biztonságos helyre kell vinni, vagy a lakásbiztosítást kell kiterjeszteni a kerti ingóságokra. Itt fontos azt is megjegyezni, hogy a növényeket így sem tudjuk bebiztosítani. Csak haszonnövények esetében lehet jégverésre, viharkárra biztosítást kötni.
Fontos azt is tudni, hogy a betört üvegek nem minősülnek viharkárnak - hacsak erről kifejezetten nem rendelkezik a biztosító. A betört üvegre az üvegkár sort kell nézni a biztosításban. Az ellen ugyanakkor semmilyen biztosítás nem véd, ha a huzat becsapja az ablakot és emiatt törik ki az üveg.
Érdemes úgy kialakítani és összehasonlítani az egyes ajánlatokat, hogy tisztában legyünk azzal, mi van a csomagban és mi nincs benne. Egy budapesti, 100 négyzetméteres átlagos családi ház esetében akár 30 ezer forint alatt is köthető biztosítás, de a legtöbb ajánlat 35-40 ezer forint között van. Több biztosítónál is köthető kiegészítés üvegkárra - a Köbe, a Signal, az Aegon és a Genertel is nyújt ilyet, ezért érdemes összehasonlítani a biztosítók ajánlatait.
Külön kerti kiegészítést viszont csak az Aegon és a Genertel kínál - hivatalosan ez a szabadban tárolt tárgyakra vonatkozik. Ezt célszerű akkor választani, ha a kerti bútorokat nem tudjuk folyamatosan ki-behordani, illetve ha egyszerűen túl drága volt ahhoz, hogy összetörjön. Az udvaron tárolt kerékpár, babakocsi vagy fűnyíró esetében érdemes külön rákérdezni, hogy mi van a csomagban és mi nincs benne. Ez arányaiban biztosan nem dobja meg a biztosítás díját, hiszen havi nagyjából háromezer forint körüli összegről beszélünk, ugyanakkor nem árt tudni, hogy mennyit érnek a kiegészítések.
Bejelentés, ügyintézés
A viharkárt legkésőbb két nappal a káreset után be kell jelenteni. Emellett egyrészt meg kell hagyni a fellelt állapotot (azaz látszódnia kell a kárnak), másrészt gondoskodni kell arról, hogy ne romoljon tovább a ház állapota. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha megbontja a szél a tetőt, lehullanak a cserepek és beázik a ház, akkor a törmeléket és a lyukat a tetőn ott kell hagyni, de ha kitartóan ömlik az eső, akkor be kell fóliázni a lyukat, hogy ne ázzon szét teljesen a falazat.
A biztosító jellemzően öt napon belül küldi ki a kárbecslőt. Ha a fél országot letarolta a vihar, elképzelhető, hogy a biztosító felajánl egy fix összeget kárbecslés nélkül. Ha ezt elfogadja az ügyfél, a biztosító utal és kész is az ügyintézés. Fontos, hogy nem kötelező ezt az összeget elfogadni, lehet kérni a kárbecslő kiküldését. A fix összeg felajánlása a kárrendezés gyorsítását szolgálja, nem pedig az ügyfelek elhajtását.
Nem éri meg ugyanakkor ebben bízni és fals módon bemondani a viharkárt. A biztosító ugyanis a meteorológiai szolgálattól minden esetben bekéri az adatokat, vagyis pontosan meg tudja állapítani, hogy valóban lecsapott-e a kertre és a házra a vihar vagy sem.
Autó a viharban
A ház mellett az autóban is komoly kár keletkezhet egy vihar során: legyen szó akár jégverésről, akár arról, hogy rádőlt egy fa vagy ráesett egy fél erkély. Alapvetően ilyen esetben csak a casco terhére lehet az autót megjavíttatni, a kötelező biztosítás nem használható semmilyen módon. Ha megsérül az autó, mert ráesett egy fa vagy tégla, jellemzően drága mulatság lesz a javítás. Ez esetben ugyanis a biztosítás önrésze is tetemes lehet. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: fontos kérdés, milyen önrészt határozunk meg.
Mindezeken túl elképzelhető, hogy az autóban keletkező kár a cascótól függetlenül is jelentős, mert olyan sérülés keletkezhet a karosszériában, amit nem lehet javítani. Ez esetben az autó komoly értékcsökkenést szenvedhet el. Különösen fontos tisztában lenni azzal, hogy az autónk esetében milyen kár jelenti a gazdasági totálkárt. Ez egy idősebb autó esetében akár egy kisebb sérülés esetében is beállhat.
A casco önrésze mellett az autótulajdonosnak a gazdasági totálkár és az értékvesztés okozhatja az igazi fejfájást. Elvileg kérhet kártérítést - a nem megfelelően karbantartott erkély vagy fa miatt - ám ez hosszú, akár évekig tartó pereskedéshez is vezethet. A tanulság az, hogy viharban nem érdemes fa alá vagy az omladozó homlokzatú ház közelébe parkolni. Néhány perc séta ez esetben akár milliókat is érhet.