• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Szeptembertől kötelező átutalási limit lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

2024-04-19|Frissítve: 2024-11-25

Szeptembertől az MNB ajánlása alapján várhatóan minden banknál napi limitösszeget vezetnek be az átutalásokra a csalások ellen. Ezt az ügyfelek átállíthatják esetileg, ha nagyobb összeget akarnak valamiért utalni. Van olyan bank, amelyiknél már most is van ilyen védelmi korlát, az OTP pedig a hét elején értesítette az ügyfeleit, hogy májusban 1 millió forintos limitet vezet be az átutalásoknál. 

 

Meglepő levelet küldött a napokban az OTP Bank az ügyfeleinek. Ebben az áll, hogy a hitelitnézet új mobilbanki funkciót vezet be a biztonságuk érdekében, ami valójában egyfajta korlátozás lesz. Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük. Ez csak egy alapértelmezett korlát persze, aki több pénzt szeretne átutalni, az a limitet bármikor módosíthajta vagy ideiglenesen fel is függesztheti. A korlátozás a saját bankszámlák közötti tranzakciókat nem érinti, vagyis aki a saját értékpapírszámlájára szeretne például egymillió forintnál nagyobb értékben állampapírokat vagy más értékpapírt vásárolni, az nem szembesül a korlátokkal. 

 

Úgy tűnik, az OTP ezzel az intézkedéssel elébe ment a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyik ajánlásának, amely az internetes csalásokkal szembeni intézkedéseket vár el a bankoktól. Ebben egyebek mellett az is szerepel, hogy 2024 szeptember 1-től az internetbankban, a mobilbankban és a bankkártyáknál legyenek beállítva automatikus limitek. Sőt az újonnan aktivált készpénzt helyettesítő fizetési szolgáltatásoknál 24 órán át még szigorúbb korlátozásokat is be kell vezetniük a bankoknak. Ez praktikus lehet, ha például egy csaló ellopja a még nem aktivált bankkártyát, vagy belép egy ismeretlen eszközön az áldozat mobilbankjána. Ebben az esetben nem tud majd nagyobb összeget átutalni, hiába szerezte meg a hozzáférést a bankszámlához. 

Az egymilliós limit bőven elég a mindennapokban

 

“Az OTP Bank piacvezetőként átérzi a szerepével járó felelősséget, ezért mindig élen járt a biztonsági megoldások megvalósításában, természetesen meg kíván felelni minden felügyeleti ajánlásnak, elsődlegesen saját elhatározásából döntött a napi limit bevezetéséről” - közölte a hitelintézet a Bank360.hu-val. A banknál mérlegelték a lehetséges alapbeállításokat, ez alapján döntöttek az egymillió forintos limit mellett. Úgy látják, ez nem akadályozza a mindennapi életvitelhez kapcsolódó banki tranzakciókat, de alkalmas a nagyobb összegű adathalász vagy más csalások során a kár csökkentésére. 

 

Viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy ügyfél ennél nagyobb összeget szeretne átutalni, egy-egy ügyfél több éves bankszámlahasználat során is legfeljebb 1-2 alkalommal hajt végre egymillió forintosnál nagyobb tranzakciót. Az ideiglenes, azaz éjfélig tartó limitfelfüggesztést pontosan az ilyen élethelyzetekre vezeti be az OTP, például ha valaki autót vásárol, és annak az árát szeretné átutalni, vagy egy drágább nyaralást kíván befizetni. 

 

A többi banknál vegyes a gyakorlat 

 

bankszámlák átutalási limitjeiben vannak az OTP-nél szigorúbb és lazább bankok is. Az UniCredit Banknál például az alapértelmezett tranzakciós limit forint bankszámlák esetén 200 000 forint, a napi limit pedig 500 000 forint a mobilapplikációban és az internetbanki rendszerben, valamint a telefonbanki csatornán egyaránt, ezt azonban lehet módosítani akár átmenti időre, akár hosszabb távra is. 

 

Az MBH Bank viszont egyáltalán nem használ ilyen limiteket, az ügyfelek maguk állíthatják be a korlátokat, ha akarnak ilyet. Nincs automatikusan beállított limit a K&H-nál sem. Az Erste ügyfelei is szabadon módosíthatják a számlájukhoz tartozó állandó átutalási limitet, emellett ideiglenes, legfeljebb 12 óráig élő időzáras korlátokat is beállíthatnak. 

 

A CIB Bank szeptember 1-től, az MNB-s ajánlás életbe lépésétől vezet majd be komplexebb tranzakciós limitkezelést az ügyfelek bankszámláin. Jelenleg egy általános limit van beállítva az elektronikus csatornákon, amelyet az ügyfél által bármikor tetszőlegesen módosíthat lefelé. A maximális limitek felfelé nem módosíthatóak. Szeptembertől a fogyasztói ügyfélszegmensben az új limitkezelési szabályok szerint a napi bankolási szokásokhoz igazodva alacsonyabb alaplimiteket vezetnek majd be.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Újabb figyelmeztetést küldenek a bankok a bankszámlás csalások miatt
2024-04-08

Újabb figyelmeztetést küldenek a bankok a bankszámlás csalások miatt

A bankoknak a honlapjaikon is be kell mutatni, hogy az ügyfelek hogyan védekezhetnek a kibercsalások ellen, május 15-ig pedig azokat is külön figyelmeztetniük kell, akik meghatalmazást adtak a bankszámláikhoz.

Elolvasom
Pénzkérdés: hogyan védekezzünk az internetes csalások ellen?
2023-12-21

Pénzkérdés: hogyan védekezzünk az internetes csalások ellen?

Szinte iparág épül a bankszámlás csalásokra, a karácsony pedig a bűnözők számára is “ünnep”. Dina és Léna azért fordultak a Pénzkérdés szakértőihez, mert tavaly már ők is bedőltek egy ilyen csalónak, és szerették volna tudni, hogyan kerüljék el a hasonló eseteket a jövőben.

Elolvasom
Rohamosan terjednek a netes csalások, sokszorosára nőtt az ügyfelek kára
2023-12-17

Rohamosan terjednek a netes csalások, sokszorosára nőtt az ügyfelek kára

Három év alatt a 19-szeresére nőtt a bankkártyás károk értéke. A banki átutalásos csalások összege és száma az utolsó negyedévben több volt, mint tavaly egész évben. Jobban teszi minden banki ügyfél, ha nagyon vigyáz a bankszámla- és bankkártyaadataira.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül
2025-03-31

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül

Január végén már több mint 11,3 ezer milliárd forint látra szóló és folyószámlabetét volt a háztartások bankszámláin a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Ezekre a betétekre a bankok jellemzően semmilyen kamatot nem fizetnek, az infláció pedig egyre magasabb, így a pénz csak veszít az értékéből. Az idei évre várt infláció alapján akár 600 milliárd forintot is bukhatnak a háztartások, ha nem kezdenek valamit a folyószámlájukon heverő megtakarítással.

Elolvasom
Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát
2025-03-30

Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát

Soha nem volt még annyi lekötetlen pénz a lakossági folyószámlákon, mint jelenleg. Arra is van pedig számos megoldás, hogyan hozhat ez a pénz is kamatot akkor is, ha nem akarjuk hosszabb dőre lekötni, mert szükségünk lehet rá.

Elolvasom
Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság
2025-03-28

Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság

Ezer milliárd forinttal vett fel több hitelt a lakosság tavaly, mint amennyit törlesztett. A lakáshitelekkel nincs gond, de a folyószámlahitelekkel többen megcsúsznak, amióta megugrott az infláció, és elszálltak a rezsiköltségek.

Elolvasom