Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Történetük legrosszabb évét zárták a nyugdíjpénztárak

2023-02-24|Frissítve: 2023-05-31

Az utolsó negyedévben jól hajráztak, de így is rekord mínuszban zártak a hazai nyugdíjpénztárak. A működésük is veszteségessé vált, amin tagdíjemelésekkel próbálnak segíteni. A taglétszám eközben csökken és rohamosan öregszik. 

 

Csökkenő taglétszám, ráadásul rohamosan öregedő tagság, alig növekvő díjbevétel és súlyos veszteség mind a működésben, mind a befektetéseken - így foglalható össze a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak 2022-es fekete éve. 

 

Az már az újév első napjaiban látszott, hogy a tőzsdék esése és a magyar állampapírpiac szenvedése negatív hozamokat eredményezett a legtöbb portfólióban, a magas infláció miatt pedig reálhozamra jóformán esélyük sem volt a kasszáknak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett adataiból pedig az is kiderül, a többi területen sem sikerült jól az intézmények tavalyi éve. 

 

A taglétszám például tovább zsugorodott. 2022 végén már csupán 1 millió 92 ezer önkéntes nyugdíjpénztári tag volt Magyarországon, az utóbbi 15 évben mintegy 300 ezerrel csökkent a létszám, ennyivel kevesebb magyar takarékoskodik a nyugdíjára ebben az intézménytípusban. Ha nem sikerül a pénztáraknak megszólítaniuk a fiatalabb generációkat, akkor pedig még tovább csökkenhet a tagok száma, a meglévő tagság ugyanis egyre öregebb. Tavaly csaknem 23 ezren részesültek szolgáltatásban, 2021-ben még alig 17 ezer ember vette ki a pénzét a nyugdíjkasszákból. 

A jegybank adatai szerint ráadásul a fiatalabb tagok aránya egyre alacsonyabb, 2016-ban még több mint 66 ezer 30 év alatti pénztártag volt, öt évvel később már csak 43 ezer. A 30-45 éves tagok száma is csökkent, 466 ezerről 353 ezerre. A 45-60 éveseké ezzel szemben 477 ezerről 533 ezerre emelkedett, a 60 év fölöttieké pedig 129 ezerről 176 ezerre ugrott. Utóbbiak néhány éven belül várhatóan felveszik a megtakarításukat, és kilépnek az intézményekből, a fiatalabb generációkból pedig nem érkezik hasonló számban utánpótlás a helyükre. 

Minimális volt a tagdíjnövekedés, rekordon a kifizetések

 

Valamelyes bizakodásra adhat okot, hogy legalább a tagdíjbevételek növekedtek. A tagok maguk 118,9 milliárd forintot fizettek be, a munkáltatók pedig további 37,5 milliárd forinttal gyarapították az egyéni számlákat. Tavaly azonban 14,5 százalékos átlagos inflációt mért a KSH, a befizetések összegének növekedése pedig ettől bőven elmaradt. A hagyományosan erős utolsó negyedév sem lett most olyan kiemelkedő, mint 2021-ben, 2022-ben 40,44 milliárd forint volt a munkavállalói befizetés ebben az időszakban, egy évvel korábban pedig 43,4 milliárd. 

 

Ez azért is aggasztó, mivel 2022-ben a befizetések utáni személyi jövedelemadó-visszatérítést könnyebben fel lehetett venni. A 2021-es adóév után csak azok jutottak hozzá az adókedvezményhez, akik nem merítették ki a keretüket a családi adóvisszatérítéssel. Utóbbinak volt nyoma a számlákon, hiába nőttek 2021-ben mintegy 6 százalékkal a pénztári befizetések, az ezek után járó személyi jövedelemadó-visszatérítés volumene végül több mint 8 százalékkal csökkent. 

 

Nem zárható ki, hogy sok pénztártagot elkeserített az árfolyamok esése, és ezért hagyta abba a tagdíjfizetést, vagy pedig az anyagi helyzete romlott meg a növekvő rezsi és a magas infláció miatt. Ezt támaszthatja alá az is, hogy a kifizetések történelmi csúcs közelébe ugrottak, meghaladták a 127 milliárd forintot, ez 32 százalékkal magasabb a 2021-esnél. Csaknem 82 milliárd forintot vettek ki szolgáltatási kiadás címén a tagok, ez is rekord összeg. Az is rekord sajnos, hogy a kilépők is felvettek több mint 15,6 milliárd forintot a pénztárakból, annak dacára, hogy nekik ilyen esetben általában súlyos adóterhet kell fizetniük. 

Negatív hozamok, veszteség

 

Pedig a pénztáraknak tavaly búcsút intők valószínűleg rossz döntést hoztak, hiszen a piaci mélypontokon nem jó ötlet kiszállni egy hosszútávú befektetésből. 2022-ben a portfóliók többsége mínuszban zárhatott az év folyamán 116,25 milliárd forintos mínuszban zártak az alapok. Ekkora bukás még nem fordult elő a szektor történetében. Öröm az ürömben, hogy a negyedik negyedév már jobban sikerült, szeptember végén még csaknem 188 milliárd forint volt a portfóliók vesztesége, ebből több mint 71 milliárdnyit faragtak le a vagyonkezelők az év végére, az idén pedig tovább emelkedett az alapok árfolyama. 

 

Maguknak a pénztáraknak is fáj persze a negatív hozam, ez az egyik oka annak, hogy a 2022-es évet 1,66 milliárd forintos rekord szintű működési veszteséggel zárta a szektor. Az intézmények működési bevételének két forrása van, az egyik a tagdíjbevétel, amiből meghatározott arányban vonhatnak le. Ez 2022-ben csak minimális mértékben nőtt, miközben a pénztárak költségei több mint 9 százalékkal emelkedtek. 

 

A másik forrás a nem fizető tagok - ez a tagság körülbelül fele lehet - számlájáról elvonható összeg. Tőlük az intézmények a minimális tagdíjak után járó működési célú elvonást vehetik el, de csak akkor, ha van pozitív hozam. Tavaly pedig nem a legtöbb portfóliónál nem volt, így ez a bevételi forrás elapadt. 2021-ben még ezen a címen 1,24 milliárd forintnyi bevételhez jutott a szektor, tavaly már csak 149 millió forinthoz. A működési célú bevételek emiatt 12,5 százalékkal 6,56 milliárd forintra estek vissza. 

 

Valószínűleg ez is volt az egyik oka annak, hogy az elmúlt hónapokban több pénztár is bejelentette: növeli az elvárt minimális befizetés (egységes tagdíj) összegét. A növekvő költségek finanszírozásához ugyanis a bevételek növelése elengedhetetlennek látszik. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Melyiket válasszuk: nyugdíjbiztosítást vagy nyugdíjpénztárt?
2022-01-19

Melyiket válasszuk: nyugdíjbiztosítást vagy nyugdíjpénztárt?

Mindkét öngondoskodási formánál fontos a hosszú távú, évtizedes megtakarítási időszak.

Elolvasom
Nem bírták a tempót az inflációval a nyugdíjpénztári hozamok
2022-03-11

Nem bírták a tempót az inflációval a nyugdíjpénztári hozamok

Már az éves átlagos nettó hozam is csökkent, de a megugró inflációhoz képest átlagosan jelentős reálveszteséget könyveltek el 2021-ben a nyugdíjpénztárak. Volt 7,34 százalékos veszteség is, a másik véglet 26,18 százalékos nyereség.

Elolvasom
Miért érte meg jobban az állampapír az önkéntes nyugdíjpénztáraknál tavaly?
2022-03-18

Miért érte meg jobban az állampapír az önkéntes nyugdíjpénztáraknál tavaly?

Az önkéntes nyugdíjpénztárak alacsony átlaghozamot értek el 2021-ben, ami mögött veszteséges és kiemelkedően nyereséges portfóliók is akadtak. A veszteséges alapok éppen a kockázatkerülők voltak, ezzel szemben a lakossági állampapírok egyre magasabb hozamot nyújtanak.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Prémium bankkártyák: hogyan használhatod ki a lehetőséget?
2025-06-21

Prémium bankkártyák: hogyan használhatod ki a lehetőséget?

Gyors és személyre szabott ügyintézés, kényelmesebb utazás és beépített biztosítások asszisztencia szolgáltatással. Többek között ezekre az extrákra számíthatunk, ha prémium bankkártyát igénylünk, de érdemes ennél alaposabban is összehasonlítani a feltételeket, hogy biztosan a számunkra ideális plasztik előnyeit tudjuk kiélvezni.

Elolvasom
Napi néhány száz forint is milliókat érhet a nyaralásnál
2025-06-20

Napi néhány száz forint is milliókat érhet a nyaralásnál

Sosem lehet eléggé hangsúlyozni, különösen a nyári időszakban, hogy mennyire fontos, hogy csak utasbiztosítással a zsebünkben vágjunk neki a külföldi utazásoknak. Nem érdemes éppen ezen spórolni, mindössze napi néhány száz forintos kiadásról van szó, miközben baj esetén akár több tízmillió forintos kiadásoktól mentesítik az ügyfeleket.

Elolvasom
Mit jelent az adósoknak a kamatstop újabb meghosszabbítása?
2025-06-19

Mit jelent az adósoknak a kamatstop újabb meghosszabbítása?

Hetedik alkalommal hosszabbította meg a kormány a legfeljebb 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelekre vonatkozó kamatstopot, további fél évvel 2025. december 31-ig. Mit jelent ez az adósoknak, mennyivel kevesebbet kell törleszteniük?

Elolvasom