• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Újabb csúcson az infláció, az élelmiszerárak már 22 százalék nőttek

2022-07-08|Frissítve: 2022-09-08

2022. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 11,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, egy hónap alatt 1,5 százalék volt a drágulás. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. 

 

Továbbra is az élelmiszer árak húzták felfelé az inflációt. Júniusban az élelmiszerek ára 22,1 százalékkal emelkedett, ezen belül legjelentősebben drágult

  • a margarin 58,1 százalékkal, 
  • a sajt 43,4, 
  • a száraztészta 39,9,
  • a kenyér 39,7, 
  • a baromfihús 37,1, 
  • a tejtermékek 36,5, 
  • a tojás 34,3, 
  • a péksütemények 31,1, 
  • a tej 24,9 százalékkal. 
  •  

A sertéshús árának 11,3 százalékos, tehát egyébként igen jelentős, emelése már átlag alattinak számít. A csokoládé, kakaó 6,5, a cukor 5,7  százalékkal került többe. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 7,3, ezen belül a szeszes italok 9,5 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 12,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 20,1, a szobabútorokért 19,7, a használt személygépkocsikért 17,6, az új személygépkocsikért 12,0 százalékkal kellett többet fizetni. A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 29,6, az állateledeleké 27,0, a testápolási cikkeké 14,8, a járműüzemanyagoké 11,2 százalékkal lett magasabb. A szolgáltatások díja 5,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a taxi 26,1, a lakásjavítás és -karbantartás 20,6, a járműjavítás és -karbantartás 15,6, az üdülési szolgáltatás 10,5 százalékkal került többe.

 

Egy hónap alatt is dermesztő áremelések

A fogyasztói árak átlagosan 1,5 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek 2,9 százalékkal drágultak, ezen belül a margarin 12,7, a rizs 6,6, a sajt 5,9, a tejtermékek 5,1, a baromfihús 4,7, a péksütemények 4,0, a száraztészta 3,7, a tej 3,6, az alkoholmentes üdítőitalok 3,3, a házon kívüli étkezés 3,1, a kenyér 2,0 százalékkal került többe, az idényáras élelmiszerek ára 1 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkek ára 1,4 százalékkal nőtt, ezen belül a konyhai és egyéb bútorok 2,9, a szobabútorok 2,4, a használt személygépkocsik 2,2 százalékkal drágultak. 

 

Az élelmiszerek júliusban már 30 százalékkal drágulhattak

Az aktuális helyzet azonban a júniusinál is riasztóbb lehet. A G7.hu 2020 januárja óta folytat egy fogyasztói kosár adatgyűjtésünket, amelyben 42 termék árát vizsgálja meg minden hónapban az Aldiban, a Lidlben, a Penny Marketben és a Tescóban. A teljes bevásárlás költségét tekintve a G7 számításai szerint az éves élelmiszer-infláció jelenleg 29,4 százalék.

 

A Privátbankár.hu Árkosár felmérése is megmutatja, mi jön június után, hiszen ők július 5-én járták végig három hazai hipermarketlánc egy-egy egységében, hogy megvizsgálják, miként alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosaruk ellenértéke. Az Auchan, az Interspar és a Tesco üzletében vásárolt átlagos élelmiszerek ára egyetlen hónap alatt is 6,6 százalékkal emelkedett. A három áruház közül kettőben is 10 százalék fölötti áremelkedést mértek egyetlen hónap alatt, míg egy áruházban 2 százalékkal olcsóbb volt a családi nagybevásárlás.

 

Az éves áremelkedés átlagos mértéke 31,5 százalékot tett ki. Az Árkosár felmérés szerint átlagosan így 7 159 forinttal többet kell most a kasszánál hagynunk, mint tavaly júniusban. A teljes kosárérték két áruházban is 30 ezer forint fölé került, míg egy áruház egy hajszállal a 28 ezer forintos szint alatt tartotta árait. Az átlagos havi családi nagybevásárlás ellenértéke 29 863 forintra emelkedett.

Lakásvásárlás előtt állsz?

A hitelkalkulátorunk szerint 10 millió forintos hitelösszeg és 20 éves futamidő esetén a következő törlesztőkre számíthatsz: Raiffeisen Bank: 78 071 Ft (THM: 7,32%), CIB Bank: 78 665 Ft (THM: 7,44%). Kalkulátor

 

Minden jel arra mutat tehát, hogy júliusban és azt követően még tovább emelkedhet az infláció. A júniusi inflációban például még nem jelenhettek meg a forint viharos tovább gyengülésének hatásai. Jelenleg azonban 1 euró ára 400 forint felett van. A 416-os csúcsról ugyan a jegybank újabb kamatemelése visszahozta az árfolyamot, de az már így sem tudott 400 alá menni, és a friss inflációs adat hírére 408 forint körül van az euró. A nagyon gyenge forint hatásai még csak most kedenek majd érződni, egyrészt az import termékek drágulásán keresztül, másrészt azért, mert sok korábban olcsóbb import termék túl drága lesz, így csökken a verseny, és nő a lehetőség az áremelésre. 

 

A nem-élelmiszer áruk és a szolgáltatások esetében azonban a jövőben már kicsit visszafoghatja az árakat, hogy bár a kiskereskedelem még mindig dinamikusan bővül, a nem-élemiszerek eladásában azonban már komolyabb lassulás látható. Az éves alapon mért 9,5 százalékos bővülés január óta a leglassabb dinamika. E mögött a szektor forgalmának egy hónap alatt mért 3,2 százalékos zsugorodása áll - írja Virovácz Péter az ING Bank makroközgazdásza. Egyértelműen kirajzolódik tehát a kép, hogy a háztartások az első negyedévben kapott plusz pénzeket nagyrészt már elkölthették, majd ezt követően folyamatosan mérséklődik a vásárlás volumene ezeknél a termékeknél, szolgáltatásoknál. A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül a legdinamikusabb bővülést a használtcikk üzletek forgalmában mérte a KSH, ami vélhetően az elszálló inflációra való elsődleges reakciót mutatja. 

 

Az infláció valamikor ősszel érheti el a csúcsot, ekkor akár 16 százalék fölött is lehet. A Magyar Nemzeti Bank friss prognózisa szerint az éves infláció is 11-12,6 százalék között lehet. Még 2023-ban is 6,8-9,2 százalék közötti áremelkedésre számít a jegybank, amely szerint csak 2024-re térhet vissza az infláció a 2,5-3,5 százalékos sávba. Ilyen helyzetben a jegybank folyamatosan emeli a kamatokat, legutóbb éppen tegnap hajtott végre egy 2 százalékos kamatemelést, hogy védje a forintot. Ez viszont tovább drágíthatja a személyi kölcsönöket és a lakáshiteleket is. Mindenesetre a forintot sikerült a 416-os csúcs euróárfolyamról 404-re visszaküzdeni, és a friss inflációs adatra is csak kisebb romlással reagált. 

 

Az árak alakulása mellett nagy kérdés, hogy a vágtázó inflációval hogyan tudják tartani a lépést a bérek. Áprilisig tartották a tempót, hiszen a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 19,4, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 20,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A reálbérek pedig 10 százalékkal, azaz ekkor átlagban még sokkal jobban nőtt a fizetés, mint az árak. Ez az előny azonban az infláció folyamatosan emelkedésével elolvadhat.


 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Az élelmiszerárak bőven 10 százalék fölé tolták az inflációt 
2022-06-08

Az élelmiszerárak bőven 10 százalék fölé tolták az inflációt 

Májusban 10,7 százalék volt az infláció az egy évvel korábbihoz képest- jelentette a KSH.  A gyenge forint és az újonnan bevezetett különadók tovább ronthatnak a helyzeten, és a 10 százalék feletti infláció az év nagyobb részében velünk maradhat.  

Elolvasom
Izzasztó bírságokat hoztak a jegybanki kamatemelések
2022-07-01

Izzasztó bírságokat hoztak a jegybanki kamatemelések

Egy év alatt csaknem 7 százalékkal emelkedett az alapkamat, és ez nem csupán a hiteleket drágította meg alaposan. Több fizetnivalót ugyanis az alapkamat értékéhez képest határoznak meg.

Elolvasom
Izzadhatnak a hitelfelvevők, emelt még egyet a kamaton a jegybank
2022-06-30

Izzadhatnak a hitelfelvevők, emelt még egyet a kamaton a jegybank

Megígérte, meglépte: emelt még egyet az irányadó kamatán a jegybank. A hitelfelvevők a nyári melegben is cidrizve várhatják, hogy mit lépnek erre a bankok a napokban.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Előzd meg a bajt! Egészségpénztárból is fizetheted a szűrővizsgálataidat
2025-04-03

Előzd meg a bajt! Egészségpénztárból is fizetheted a szűrővizsgálataidat

Még plusz adókedvezményt is kap az, aki az egészségpénztári megtakarítását felhasználva megy el szűrvizsgálatra. Ez is ösztönzést adhat a prevencióra, aminek nagyon fontos szerepe van az egészségünk megőrzésében.

Elolvasom
Betalált a munkáshitel, viszik, mint a cukrot
2025-04-02

Betalált a munkáshitel, viszik, mint a cukrot

A munkáshitelt máris felvevők száma két hónap alatt csaknem 10 ezerre emelkedett. Ez azonban nem szívta el a keresletet a személyi kölcsöntől, hiszen ebből is sokkal többet vettek fel, mint egy éve, ahogyan a lakáshitelezés szárnyalása is folytatódott. A számok azt mutatják, hogy a 13. havi nyugdíj sok idős ember banki terhein könnyíthetett.

Elolvasom
Ezt mindenképpen tudnod kell, ha személyi kölcsönt vennél fel
2025-04-02

Ezt mindenképpen tudnod kell, ha személyi kölcsönt vennél fel

Egyre-másra dönti a csúcsokat a személyi kölcsön, amiből átlagosan már 3 millió forint felett vesznek fel az igénylők. A gyorsan megszerezhető hitel igénylése előtt azonban érdemes tisztában lenni néhány dologgal. A jó döntésben segít a Bank360 szakértője.

Elolvasom