Novemberben tovább süllyedt a főbb lakossági hitelek iránti kereslet a Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index szerint, amely az internetes keresések alapján készül. Az alacsonyabb érdeklődés novemberben a személyi kölcsönökre is átragadt, az októberben indult kedvezményes Zöld hitel iránt viszont még novemberben is jelentős, az egyéb lakáscélú hiteleknél nagyobb volt a keresési intenzitás.
A Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index 52,3 százalékra esett októberben, amely az index mérése óta a legalacsonyabb értéket jeleníti meg. Ez alulmúlja az előző hónap szintén alacsony, 59,3 százalékos értékét és az előző év novemberében mért 63,6 százalékos érdeklődési szintet.
Az index a hazai lakosság internetes keresési tevékenysége, vagyis a főbb keresési kifejezések keresési gyakorisága alapján havonta tájékoztat a főbb lakossági hitelek iránti érdeklődés mértékéről. A havi adatokat a koronavírus-járvány előtti keresési intenzitáshoz, vagyis a 2020. januári szinthez méri az index, ez az adat jelenti a 100 százalékot.
A rekordalacsony szinthez mindhárom alindex hozzájárult, jelentős zuhanást azonban csak a személyi kölcsön szenvedett el. A népszerű szabad felhasználású hiteltípus alindexe idén a legtöbb hónapban meghaladta a 100 százalékot, a jelenlegi 52,8 százalékos érték alapján az érdeklődés azonban az év vége előtt jelentősen csökkent. Az egyébként nagy éven belüli hullámzásokat produkáló személyi kölcsön így visszazuhant a másik két alindex keresési szintjére. A lakáshitelekre keresés 52,6 százalékos intenzitása stagnálást, a babaváró alindex 51,1 százaléka további süllyedést jelentett.
A személyi kölcsön iránt alábbhagyó keresést okozhatja a banki kampányok kifutása, vagyis az, hogy a pénzintézetek az elmúlt félévnél kisebb intenzitással támogatják a személyi hitelek folyósítását.
Továbbra is a Zöld hitel dominál a lakáscélú hitelek között
Az internetes keresések új hitelsztárja a kedvezményes, 2,5 százalékos kamat mellett felvehető Zöld hitel. Az október 4-től elérhető, szigorú energetikai feltételeket támasztó hitel esetében az internetes érdeklődés az induló hónapban érte el csúcspontját, de még novemberben is magas keresési adatokat mutat a Bank360 a kedvezményes jelzáloghitelekre.
A Zöld hitel iránti érdeklődés így a lakáscélú hitelek online kereséseinek több mint felét tette ki az ősz utolsó hónapjában. A piaci alapú lakáshitelek adták az érdeklődés bő harmadát, míg a CSOK-hitelek valamivel több mint egytizedét fedték le a teljes internetes érdeklődésnek. A 2,5 százalékos kamat mellett felvehető Zöld hitel szerepe elsöprő volt az ősszel, a mellé igényelhető 0 százalékos CSOK-hitel viszont eddig nem követte ezt az emelkedést, a keresések száma érdemben nem növekedett a gyermeknevelést támogató hitel iránt.
A folyósításokban csak kisebb mérséklődés látszik
A Bank360 Hitelkeresleti Indexe már négy hónapja csökken, a tényleges hitelfelvételi adatokban azonban eddig csak kisebb mértékben jelent meg ez a mérséklődés. Az októberi lakáshitel-folyósítások ugyan valamelyest csökkentek a nyári rekordmagas értékekhez képest, de a 108,2 milliárd forintos hitelkihelyezés továbbra is lendületes piacra utal. Ráadásul a Zöld hitel ebben még nem jelent meg, a megnövekedett hitelbírálati idő a program első hónapjában még nem vezetett tényleges folyósításokhoz. Az év végén azonban már érdemi pluszt nyújthat a havi jelzáloghitelezésnek, így továbbra sem várható az új lakáshitelek jelentős csökkenése.
A szabad felhasználású kölcsönök tényleges folyósítása is csak kis mértékben csökkent. A személyi hiteleket októberben 40,6 milliárd forintos értékben folyósították. Ez ugyan csökkenést jelent az előző havi 46,3 milliárd forinthoz képest, viszont korántsem akkorát, mint amennyit a korábbi folyósítási és keresési adatok alapján kiszámolt 36,5 milliárd forintos hitelkeresleti volumen indokolt volna. A babaváró kölcsön esetében ugyanakkor a keresési és folyósítási előzményekből adódó 48,9 milliárd forintos folyósítás helyett csak 44,5 milliárd forintot helyeztek ki a bankok. Ez utalhat az egy gyermek után kamatmentes hitel tartósabb csökkenésére, bár a folyósítás szűk, 45 milliárd forint körüli sávban alakult az elmúlt hónapokban.