Növekvő befizetések, történelmi csúcson lévő árfolyam: első látásra minden rendben lehetne a nyugdíjpénztárakkal. A folyamatosan öregedő tagság miatt viszont hosszabb távon gondot jelenthet nekik, ezért belépésre kell bírni a fiatalokat.
Tovább csökkent az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma a második negyedévben is, és ami még ennél is szomorúbb, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint folytatódott tagság elöregedése. Ez a folyamat pedig hosszabb távon a teljes pénztári szektort ellehetetlenítheti. A most közzétett friss adatok szerint június végén kevesebb mint 1,069 millió tagjuk volt a pénztáraknak, 1785 fővel csökkent a tagság, döntő részben azért mert többen léptek ki vagy nyugdíjasként vették fel a megtakarításukat, mint ahányan beléptek volna a pénztárakba.
Gyors ütemben öregszik a tagság
A jegybank azt is közzétette, 2023 végén hogyan alakult a pénztári tagság korcsopontonkénti megoszlása. A 30 év alatti pénztártagok száma ijesztő mértékben csökken, öt éve még 66 ezer fölött volt a létszámuk, most már alig éri el a 42 ezer főt. A 30-44 éves tagok is gyorsan fogynak, 466 ezren voltak 2018 végén, 2023-ban viszont már 300 ezernél is kevesebben. Sokan közülük átkerülhettek a 45-60 éves korosztályba, ez most a legnépesebb a nyugdíjpénztárakban, a létszámuk öt év alatt 477 ezerről csaknem 552 ezerre nőtt. A 60 év fölött, hamarosan nyugdíjba vonulók száma 129 ezerről 180 ezerre ment fel.
Jelenleg tehát a pénztártagok több mint kétharmada 45 év fölötti, vagyis 20 éven belül eléri a nyugdíkorhatárt. Ez a pénztárak szempontjából azért kritikus, mert nyugdíjasként - ha maradnak a jelenlegi adózási szabályok - már nem biztos, hogy megéri a tagoknak tovább fizetniük a tagdíjakat, hiszen elesnek a pénztárak egyik legfőbb vonzerejét jelentő szja-kedvezménytől.
Márpedig ha kevesebben fizetnek tagdíjat, csökken a tagdíjbevétel, és a pénztárak működésre elvonható forrásai is visszaeshetnek, ami hosszabb távon valóban veszélyeztetheti az ágazatot.
Minden más rendben volna
A pénztárak évek óta nehezen tudják belépésre bírni a fiatalokat, bár folyamatosan kommunikálják, hogy a nyugdíjcélú megtakarítást jó lenne a munkába állással együtt, már huszonéves korban elkezdeni. Ebben a 25 év alattiak bevezetett szja-mentessége sem segíti őket, hiszen eddig a korig így egy átlagos keresetű fiatal még nem kapja meg az adókedvezményt a nyugdíjpénztári befizetés után, hiszen nincs olyan adója, amiből ezt lehetne vonni.
A megmaradt tagság azonban növelte a befizetéseket az idén is. Hat hónap alatt a tagok saját befizetései 64 milliárd forintot tettek ki, ami 16 százalékkal haladja meg a tavalyit, a munkáltatók ehhez csaknem 22 milliárddal járultak hozzá, ez 8,7 százalékos növekedés. Érkezett még a számlákra ezen felül 18,9 milliárd forintnyi adóvisszatérítés is, ez is 11 százalékkal magasabb összeg, mint 2023-ban.
Bár egyre több tag vonul nyugdíjba, az idén kevesebben kértek kifizetést, mint tavaly, csak 67,9 milliárd forintot vettek ki a pénztárakból. Ennek az is lehet az oka, hogy 2023-ban jól teljesítettek a pénztárak, így visszatért a bizalom irántuk. A 2022-es fekete év sokakat arra ösztönzött, hogy kivegyék a pénzüket a pénztárakból, hiába figyelmeztették őket, hogy az árfolyamveszteség csak átmeneti, később emelkedhet a portfólióik árfolyama.
A befektetések jól hoztak
A 2023-as nagyszerű széria az idén is folytatódott az első félévben. Az első negyedévben 68 milliárd forint hozamot termeltek a pénztári alapok, a második negyedévben pedig további csaknem 57 milliárd forint volt az árfolyamnyereségük. A félév végén a portfóliók többsége történelmi csúcson lehetett. A befizetéseknek és az árfolyamnyereségnek köszönhetően a pénztári portfóliók értéke megközelítette a 2100 milliárd forintot, vagyis egy átlagos tag megtakarítása már nagyon közel jár a 2 millió forinthoz.
Jellemző egyébként, hogy minél idősebb egy pénztártag, illetve minél régebbi a tagsága, annál nagyobb megtakarítása gyűlt össze. Míg a 30 év alattiak átlagos megtakarítása 376 ezer forint volt 2023 végén, a 60 fölöttieké megközelítette a 3 milliót.
A működési szintű bevételek is nőttek az idén, szerencsére gyorsabban, mint a kiadások. Ennek ellenére a kiadások még mindig meghaladják a bevételeket, így enyhén veszteséges az önkéntes nyugdíjpénztári szektor, de már nem annyira, mint tavaly, az 532 millió forintos veszteség 37 millióra csökkent.