Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Tisztázódott: így vonatkozik a hitelkártyákra és folyószámlahitelekre a moratórium

2020-04-06|Frissítve: 2022-01-18

Míg az nagyjából egyértelmű volt, hogy a rendszeres havi törlesztésű hiteleknél hogyan működik a törlesztési moratórium, addig a speciálisabb esetnek tartott hitelkártyáknál és a folyószámlahiteleknél nem volt egyértelmű, hogyan terjeszthető ki a moratórium, holott az erről szóló rendelet ezekre a hiteltermékekre is vonatkozik. 

 

A jegybank most az MTI-nek adott válaszában tisztázta a gyakorlatot ezeknél a termékeknél: 

 

A futamidővel nem rendelkező hitelek (mint a hitelkártya és a folyószámlahitel) március 18-ig már felvett összegei esetén az MNB értelmezése szerint a moratórium lezárultával, jelenleg 2020. december 31-ét követően válik esedékessé a visszafizetés. A moratórium alapján a szerződéses kötelezettségek teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik.

 

Ez tehát azt jelenti, hogy a március 18-ig kihasznált hitelkeretre vonatkozik a moratórium.

 

Szintén egyenlő részletekben kell visszafizetni a felgyűlt kamatot

 

Az MNB azonban - a jogalkotó céllal összhangban - elvárja a futamidővel nem rendelkező termékek esetén is, hogy az ezekből eredő elmaradt kamatbevételek moratóriumot követő rendezése se egyszeri törlesztéssel, hanem hosszabb időszakra szétosztva valósuljon meg.

 

Az MNB álláspontja szerint az ügyfél és a hitelező közös megegyezésén kell alapulnia annak, hogy a meg nem fizetett tartozását az ügyfél milyen időtávon fizesse vissza. Tekintettel arra, hogy a hitelkártyák, folyószámlahitelek esetében jellemzően kisebb hitelösszegekről van szó, elfogadható, ha ez az időszak például a bankszektor által javasolt 12 hónap lenne.

 

Visszatörleszthető az elhasznált keret

 

Arra is van lehetőség, hogy a moratórium helyett tovább törlesszünk. Ehhez nyilatkozni kell a hitelkártyát kibocsátó banknál.

 

Az alábbiak szerint jelezhetjük már egyes bankoknak, hogy folytatnák a törlesztést:

 

OTP Bank: netbankon vagy weboldalon keresztül tehetjük meg a nyilatkozatot. Ezek után a márciusi és áprilisi záráskor fennálló tartozást átutalással kell rendeznünk, akkor is, ha csoportos beszedési megbízással fizettünk eddig. A beszedés beállítása az áprilisi zárást követően lép automatikusan újra érvénybe.

 

Erste Bank: nyilatkozhatunk az Erste NetBankban.

 

Budapest Bank: nem kell külön nyilatkozni, az eddig megszokott módon rendezhetjük a kintlevőséget.

 

Takarékbank: telefonon vagy postai úton jelezhetjük törlesztési szándékunkat.

 

A visszatöltött hitelkeret a megszokottak szerint újból felhasználható, de arra már nem vonatkozik az automatikus moratórium.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Hogyan érinti a törlesztési moratórium a lakástakarékot?
2020-04-14

Hogyan érinti a törlesztési moratórium a lakástakarékot?

A törlesztési moratórium a lakástakarékszerződéses ügyfeleket is érinti, a lakáscélú hitelek törlesztését ők is szüneteltethetik év végéig. De mi a helyzet azokkal, akik még a befizetéseknél járnak, és a járvány miatt nem tudják kigazdálkodni a vállalt megtakarítást? Összegyűjtöttünk minden információt, ami moratórium ideje alatt az LTP-ket érinti, és azt is megnéztük, hogyan történik az ügyintézés a pénztáraknál, a Fundamentánál, az Erste Lakástakaréknál és az OTP Lakástakaréknál.

Elolvasom
Mit tehetünk, ha a moratórium után sem jövünk egyenesbe?
2020-07-28

Mit tehetünk, ha a moratórium után sem jövünk egyenesbe?

A koronavírus járvány miatt sokaknak apadnak el részben vagy teljesen a bevételi forrásai. Ez különösen akkor jelent gondot, ha valaki hitelt is törleszt - erre a problémára év végéig a moratórium nyújt átmeneti megoldást. Felmerül a kérdés, hogy mit tehetnek azok, akiknek a moratórium végéig nem sikerül anyagilag talpra állni, és nem tudnak miből törleszteni? Erre a helyzetre ad néhány tanácsot a Bank360.hu.

Elolvasom
Mire érdemes figyelni, ha hitelkártyát szeretnénk igényelni?
2020-09-05

Mire érdemes figyelni, ha hitelkártyát szeretnénk igényelni?

A hitelmoratórium és a maximált hitelkamatok bevezetése miatt egyelőre csak néhány banknál lehet hitelkártyát igényelni. Ezek a Budapest Bank, az Erste Bank, a K&H Bank és az OTP Bank. A moratórium csak a már márciusban is meglévő szerződések esetében jöhet szóba, a kedvezményes, legfeljebb 5,75 százalék THM azonban minden esetben, így a hitelkártya-tartozások esetében is kötelező.

Elolvasom
Hitelkártyát igényelnél? Ezeket a lehetőségeket kínálják most a bankok
2020-09-15

Hitelkártyát igényelnél? Ezeket a lehetőségeket kínálják most a bankok

A koronavírus-járványt követően gyakorlatilag eltűnt a hitelkártya igénylés lehetősége a magyar bankok kínálatából, azonban – ha fokozatosan is – a korábbi mélyponthoz képest egyre több pénzintézet biztosítja ismét a hitelkártya kibocsátásának lehetőségét. Ez esetben beszélhetünk olcsóbb és drágább hitelkártyákról. A Bank360.hu megvizsgálta, milyen ajánlatokat találhatunk a piacon.

Elolvasom
Hitelmoratórium: mennyien szüneteltetik most a hitel visszafizetését?
2021-04-05

Hitelmoratórium: mennyien szüneteltetik most a hitel visszafizetését?

A 2020 márciusában bevezetett hitelmoratórium 2021 januárjától is általános. Megkérdeztük a bankokat, hányan vannak jelenleg azok, akik szüneteltetik a hiteleik törlesztését.

Elolvasom
Moratórium: a kamatos kamat hiánya csak a veszteség egy részétől óv meg
2021-04-22

Moratórium: a kamatos kamat hiánya csak a veszteség egy részétől óv meg

Jelentős, akár több millió forintos plusz költséget is okozhat, ha hitelünk törlesztését a teljes moratóriumi időszak alatt felfüggesztettük. Ennek oka, hogy a hitelek törlesztője nem emelkedhet, ami a megnövekedett futamidő miatt további kamatköltséget jelent még úgy is, hogy a moratórium alatt kamatos kamat nem terheli tartozást.

Elolvasom
Ennyibe kerül, ha jövő júniusig a moratóriumban tartjuk a hitelünket
2021-09-14

Ennyibe kerül, ha jövő júniusig a moratóriumban tartjuk a hitelünket

A fizetési moratórium október 31-ig tart az eddig feltételek mellett, és 2022. június 30-ig még nem is ér véget azok számára, akik a nyilvánosságra hozott rászoruló csoportokba tartoznak. A kamat azonban a moratóriumi hónapok alatt egyre növekszik, emiatt az elhúzódó program már jóval nagyobb terhet rak később az ügyfelekre. A Bank360 elemzői kiszámolták, mennyibe kerül a programban maradni jövő júniusig.

Elolvasom