Egyszerűsítik az otthonfelújítási támogatás igénylését, és a jogosultak köre is kibővülhet - derült ki a szakminisztérium közleményéből. A konkrétumokra még várni kell, de nagy szükség lesz rájuk, ha életet akarnak lehelni az elvileg nagyon vonzó, a gyakorlatban eddig mégis nagyon nehézkes energetikai programba.
Az Energiaügyi Minisztérium kezdeményezésére az otthonfelújítási program finomhangolását szolgáló javaslatokat tekintettek át az érintett tárcák, pénzügyi és szakmai közreműködő szervezetek képviselői - derül ki a minisztérium közleményéből. A finomhangolásnál valójában alighanem többre lesz szükség ahhoz, hogy a besülni látszó programba életet leheljenek. Az elvileg nagyon vonzó támogatási lehetőségről ugyanis mostanra egyértelműen kiderült, hogy nagy bonyolult az igénylése, nehéz teljesíteni az adminisztratív feltételeket, ezért még alig volt szerződéskötés, és az igénylő is sokkal kevesebb a vártnál.
A minisztérium közlése szerint a “finomhangolás” célja az adminisztrációs terhek csökkentése, a pályázati folyamat felgyorsítása, egyszerűsítése. A kormány egyetértése esetén a lehetséges résztvevők köre bővülhet, a kölcsönt kérelmezőknek kevesebb dokumentumot kell majd benyújtaniuk. Az az elvárás azonban biztosan változatlan marad, hogy az elvégzett korszerűsítéssel konkrétan meghatározott energia megtakarítást kell elérni, amit energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni. (A minisztérium szerint az otthonfelújítási program július elsejei indulása óta kiállított energetikai tanúsítványok száma a héten haladta meg a tízezret, de az nem egyértelmű, hogy ebből hányat készítettek el a támogatás igénylése érdekében.
Az áprilisban bejelentett, és júliustól indult otthonfelújítási támogatási program 108 milliárd forintos keretéből az 1990 vége előtt épült családi házakat lehet energetikai szempontból korszerűsíteni. Az igénylőnek egymillió forint önerőt kell felmutatnia, és az állam ezt uniós forrásból 6 millióval kipótolja. A 6 millió forint egy része, 2,5-3,5 millió forint vissza nem térítendő támogatás, a maradék 2,5-3,5 millió forint pedig kamatmentes hitel.
Az otthonfelújítási támogatás feltétele az, hogy az ingatlanon legalább 30 százalékos primer energia-megtakarítást érjen el a pályázó a felújítás végére. Ha ehhez 7 millió forint nem elég, akkor többet is költhet a korszerűsítésre. Így igazából bárkinek megérnéi részt venni a programban, aki 1990 vége előtt épült családi házban él, és szigetelést, kazáncserét, nyílászárócserét, fűtésrendszer korszerűsítést tervez, mert több millió forint ajándékpénzt kap a beruházásra.
Még alig volt folyósítás
Bármilyen vonzó is a végül július elején elindult program első látásra, a jelek szerint nem működik. A lehetséges 20-30 ezer helyett mindössze néhány ezer igénylést fogadtak be a programban résztvevő pénzintézetek. Három bank, az OTP, az MBH és a Gránit MFB Plusz Pontjain adhatják be a hiteligényléseiket a jelentkezők.
A Bank360.hu korábbi kérdésére az OTP Bank azt válaszolta, hogy szeptember 9-ig több mint 1000 kérelmet nyújtottak be nála, viszont akkor folyósítás még nem történt. A legtöbb igénylés Budapest, Vas vármegye, Bács-Kiskun vármegye, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye és Somogy vármegye területéről érkezett. Az ügyfelek jellemzően szigetelési munkákat és nyílászárócserét terveznek a felújítás során.
Az OTP tapasztalatai szerint a jelentkezők számára leginkább az adminisztrációs terhek nehezítik a benyújtást. Bár a bank többféle pótlólagos forrást - személyi kölcsön, szabad felhasználású jelzáloghitel, zöldhitel - is kínál az ügyfeleknek, ha a 7 millió forint nem volna elég, az eddigi tapasztalatok alapján az igénylők beérik a programban kínált összeggel. Az egymilliós önerőt is saját forrásból biztosítják, pedig ha nincs elég, arra is lehetne kérni hitelt.