Annyira bonyolult, nagy szervezéssel és papírmunkával járó az otthonfelújítási támogatás igénylése, hogy a sok érdeklődő ellenére várhatóan még az őszi hónapokban is érdemes lesz benyújtani a hitelkérelmet, mert a vártnál lassabban fogy a 108 milliárdos keret.
Akkora volt az előzetes érdeklődés az akár 6 millió forint közvetlen támogatást és kamatmentest hitelt adó otthonfelújítási program iránt, hogy azt lehetett gondolni, napok alatt elkapkodják a pénzt az igénylők. A végül júliusban elindult program eddigi tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy nem merül ki egyhamar az új otthonfelújítási támogatás 108 milliárd forintos kerete, minden valószínűség szerint sikerrel pályázhatnak azok is, akiknek az őszi hónapokra áll össze a pályázati anyaguk.
Pályázó, energetikus, építőipari vállalkozók, építőanyag kereskedő, pályázatíró, és persze a bank: legalább ennyi érintettnek kell sikeresen együttműködnie ahhoz, hogy valamelyik MFB ponton befogadjanak egy pályázati kérelmet az új otthonfelújítási támogatásra. Ez nagyon sok szereplő, nem csoda, hogy az eddigi tapasztalatok szerint lassan halad a támogatási kérelmek benyújtása, ezért egyáltalán nem késő még elkezdeni az energiahatékonysági beruházások tervezését – állítja Juhász Attila, a Piramis Építőház Kft. ügyvezetője. A társaságnál pályázati tanácsadására eddig több mint 3000 család regisztrált, közülük több mint 500-nak már aktívan segítenek a pályázati dokumentáció összeállításában, az energetikus, a kivitelezők, és az építőanyagok kiválasztásában.
Az eddigi pályázati tapasztalatok alapján egy átlagos pályázathoz legalább 20 féle dokumentumot kell benyújtani, jellemzően 70-80 oldalas terjedelemben. Ennek átvétele sem megy zökkenőmentesen, egy késznek gondolt pályázati csomag átvétele ma még minimum 1-2 órát vesz igénybe az MFB pontokon, de ez az idő várhatóan csökkenni fog, ahogy a szereplők egyre rutinosabbá válnak. Az igényléseket az ország 266 MFB Pont Plusz kirendeltségén lehet benyújtani. Ezeket a Gránit Bank, az OTP és az MBH működteti, valamint a Gránit az online igénylést és dokumentum benyújtást is lehetővé tette.
A Piramis tanácsadó csoportjával már együttműködő 500 pályázó 59 százaléka szeretne homlokzati hőszigetelést elvégezni, 57 százalékuk cserélné ki a nyílászárókat, 48 százalékuk akar fűtés korszerűsítést, 37 százalékuk pedig födém szigetelést megrendelni. Láthatóan sokan akarnak egyszerre több munkát elvégezni, de ezek különböző szakterületek, sokszor több vállalkozóval is szerződni kell, és az építőanyag beszerzés is gondot okozhat, mert csak a kulcstermékek támogathatók, ezek listája pedig a mai napig folyamatosan bővül.
A tanácsadásra jelentkezett több mint 3000 potenciális pályázó által kitöltött kérdőív alapján az látszik, hogy pályázók több más beruházást is szeretnének összekapcsolni a támogatható energiahatékonysági munkákkal. A legtöbben (49 százalék) tetőfelújításban, burkolatok felújításában (41 százalék), ereszcsatorna cseréjében (40 százalék), vagy kémény felújításban (28 százalék) gondolkodnak. Ez várható volt hiszen, ha valaki a családi háza homlokzatát megújítja, jó eséllyel egyúttal az épület egyéb részeit is szebbé szeretné tenni, azonban ezek a felújítások nem számolhatóak el a támogatás keretében, de önerőből vagy/és más hitelből megvalósíthatók. Erre jelzáloghitelt vagy személyi kölcsönt is fel lehet venni, amennyiben a törlesztőrészlet az otthonfelújítási hitellel együtt belefér az igénylő jövedelmébe.
Ugyancsak jellemző tapasztalat, hogy az építőipari kivitelezők nincsenek hozzászokva a szigorú adminisztratív elvárásokhoz. „A kereskedésünkbe rendszeresen betérő kivitelezőktől gyakran halljuk, hogy elveszettnek érzik magukat a pályázati feltételrendszerben, emiatt létrehoztunk egy olyan ingyenes támogatási szolgáltatást, ahol segítjük a szakembereket eligazodni az eljárási rendben. Gyakran halljuk, hogy ők nem adminisztrálni, hanem dolgozni akarnak” – mondja Juhász Attila.
Folyamatosan bővül az ÉMI oldalán a regisztrált kivitelezők listája, amely azért is fontos, mert ezek a vállalkozók akár a projekt 75 százalékát is lehívhatják előlegként. Ez különösen azoknak fontos, akiknek nincs elég forrásuk a teljes beruházáshoz ment közben finanszírozásához, nekik nagy segítség a pályázati előleg. Bővül az építőipari kulcstermékek köre is az ÉMI felületén. Ezek azok az építőanyagok, amelyek elszámolhatóak a támogatáshoz, de a termékek regisztrációja hosszadalmas, hiszen nem elég egy céget, vagy egy termékcsoportot regisztrálniuk az építőanyag gyártóknak, hanem lényegében minden terméket (méretek szerint is külön-külön) be kell vinniük a rendszerbe.