Túlságosan bonyolult az igénylési folyamat, emiatt sokan bele se vágnak az otthonfelújítási támogatás megszerzésébe. Két és fél hónap alatt alig volt folyósítás, pedig hatmillió forintot kaphat kedvezményesen, aki belevág az energetikai felújításba, ebből 2,5-3,5 milliót vissza sem kell fizetni.
Túl szép, hogy igaz legyen, ezt a 108 milliárd forintot a legszemfülesebb igénylők azonnal elkapkodják - ez volt a véleménye minden szakértőnek, amikor áprilisban bejelentették az új otthonfelújítási támogatási programot. Ennek keretéből az 1990 vége előtt épült családi házakat lehet energetikai szempontból korszerűsíteni. Az igénylőnek egymillió forint önerőt kell felmutatnia, és az állam ezt uniós forrásból 6 millióval kipótolja. A 6 millió forint egy része, 2,5-3,5 millió forint vissza nem térítendő támogatás, a maradék 2,5-3,5 millió forint pedig kamatmentes hitel.
Az otthonfelújítási támogatás feltétele az, hogy az ingatlanon legalább 30 százalékos primer energia-megtakarítást érjen el a pályázó a felújítás végére. Ha ehhez 7 millió forint nem elég, akkor többet is költhet a korszerűsítésre. Így igazából bárkinek megérnéi részt venni a programban, aki 1990 vége előtt épült családi házban él, és szigetelést, kazáncserét, nyílászárócserét, fűtésrendszer korszerűsítést tervez, mert több millió forint ajándékpénzt kap a beruházásra.
Elvétve történt csak folyósítás
Bármilyen vonzó is a végül július elején elindult program első látásra, a jelek szerint nem működik. Az első két és fél hónapban a lehetséges 20-30 ezer helyett mindössze 2000 igénylést fogadtak be a programban résztvevő bankok - állítja Juhász Attila, az Újház Zrt. elnöke. A szakember szerint bár a bankok által befogadott igénylések száma napról napra nő, az itt szerzett tapasztalatok alapján a pályázati feltételek túl sok adminisztrációt és kötelező vállalást írnak elő, ezért célszerű lenne egyszerűsíteni a kiírást ahhoz, hogy a támogatás könnyebben és gyorsabban eljuthasson a régi házakban élőkhöz.
Három bank, az OTP, az MBH és a Gránit MFB Plusz Pontjain adhatják be a hiteligényléseiket a jelentkezők. Az MFB nem válaszolt a Bank360.hu kérdéseire a program állásáról, és az MBH Bank sem osztotta meg a saját adatait. Az OTP Bankhoz szeptember 9-ig több mint 1000 kérelmet nyújtottak be, de folyósítás még nem történt. A legtöbb igénylés Budapest, Vas vármegye, Bács-Kiskun vármegye, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye és Somogy vármegye területéről érkezett. Az ügyfelek jellemzően szigetelési munkákat és nyílászárócserét terveznek a felújítás során.
Az OTP tapasztalatai szerint a jelentkezők számára leginkább az adminisztrációs terhek nehezítik a benyújtást. Bár a bank többféle pótlólagos forrást - személyi kölcsön, szabad felhasználású jelzáloghitel, zöldhitel - is kínál az ügyfeleknek, ha a 7 millió forint nem volna elég, az ügyfelek beérik a programban kínált összeggel. Az egymilliós önerőt is saját forrásból biztosítják, pedig ha nincs elég, arra is lehetne kérni hitelt.
Módosítani kellene a feltételeken
A bankok szerint rettenetesen bonyolult a pályázati rendszer, és ugyanezt mondja Juhász Attila is. A szakember úgy látja, hogy jó lenne kiterjeszteni a programot az 1990 vége után épült házakra is, hiszen azok között is nagyon sok rossz energetikai besorolásút találni. Problémát okoz az is, hogy az igénylők anyagi lehetőségei szűkösek, a pályázók kétharmada épphogy elő tudja teremteni az egymillió forintos önerőt, ezért jó lenne, ha a hatmillió állami forintos forrást teljes egészében le lehetne hívni, nem csak a 75 százalékát előlegeznék meg, a kereskedők és kivitelezők ugyanis nem hiteleznek a lakásfelújítóknak.
Az is megnehezíti a pályázást, hogy az akár éveken át tartó felújítás során (a kiírás szerint 2 év, hosszabbítással 2,5 év alatt kell befejezni a munkákat) sok minden közbejöhet, a pályázatot viszont nehéz módosítani. Nehézkes például a kivitelezőt lecserélni, ha az nem végzi el valamiért a munkát, és a beépíthető kulcstermékek listája is szűkös. Célszerű lenne, ha bármilyen hasonló paraméterű, a piacon kapható terméket be lehetne építeni, főleg, hogy ezek beépítése gyakran nem is azonnal, hanem a pályázatát benyújtását követő egy-két év múlva történik meg.