Egy munkanapjuk és egy hétvégéjük maradt a törlesztési moratóriumban lévőknek a bennmaradási nyilatkozatra. Aki ezt bármilyen okból lekési, automatikusan kikerül a december 31-ig meghosszabbított moratóriumból, és augusztustól újra fizetnie kell a kölcsönét.
Júniusban a kamatstopot és a hitelek törlesztési moratóriumát is meghosszabbította a kormány 2022. december 31-ig. A változó kamatozású jelzáloghiteleseknek nem kell tenni semmit azért, hogy ezzel továbbra is éljenek. Az esetükben ez valójában csak egy dátummódosítás volt. A törlesztési moratóriumnál azonban más a helyzet. A kormány ugyanis a június végi határidőt automatikusan július 31-ig tolta ki. Ennek igénybevételéhez a semmit sem kellett tenni azoknak az adósoknak, akik június 17-én a moratóriumban voltak.
Augusztus 1-étől azonban csak azok maradhatnak a moratóriumban december 31-ig, akik erről július 31-ig nyilatkoznak a hitelezőjüknél. A határidő jogvesztő, tehát aki ezt nem teszi meg, automatikusan elesik a lehetőségtől, később nem pótolhatja a nyilatkozatot, és augusztustól már újra fizetnie kell a törlesztőrészleteit.
Az érintetteknek ebből fakadóan egy munkanapjuk és egy hétvégéjük maradt arra, hogy nyilatkozzanak a hitelezőjüknek. Ezt személyesen vagy online is megtehetik. Aki személyesen akarja, annak már csak egy napja van hátra, hogy bemenjen a bankjába és nyilatkozzon. Ha azonban valaki ezt az interneten keresztül akarja megtenni, akkor még a hétvégén is módja van rá a bankok honlapján, internetes vagy mobilbankjain keresztül. Utóbbiaknál természetesen csak akkor, ha regisztráltak és jogosultak ezek használatára.
Ha valaki az interneten keresztül akar nyilatkozni, akkor mindenképpen érdemes előzetesen megnézni, hogy a bankjánál ez konkrétan hogyan lehetséges. Ebben ugyanis eltérő a pénzintézetek gyakorlata. Van, ahol ez a honlapon is megtehető, máshol viszont csak az internet- vagy mobilbankon keresztül.
A moratórium augusztus 1-től december 31-ig történő meghosszabbítását csak az kérheti, aki a rendelet hatályba lépésének napján, azaz június 17-én a moratóriumban volt. Újonnan tehát már nem lehet bekerülni a törlesztési moratóriumba, akkor sem, ha valaki egyébként a korábbi feltételek szerint jogosult lenne rá. Kilépni viszont bárki bármikor kiléphet, és folytathatja a személyi kölcsönének, lakáshitelének, folyószámla- vagy hitelkártya kölcsönének törlesztését.
A kilépésről vagy bennmaradásról annak tudatában érdemes döntenie az ügyfeleknek, hogy az MNB számításai szerint az év végéig a törlesztési moratóriumban maradó tipikus lakáshitelesek további közel 300 ezer forint, a személyi hitelesek pedig közel 200 ezer forint többletfizetési kötelezettségre számíthatnak. Ettől ugyan a moratórium után sem növekedhet a törlesztőrészletük, de ezt a többletköltséget meghosszabbított futamidőben kell kifizetniük. Akinek tehát erre az élethelyzetéből fakadóan már reális lehetősége van, jobban jár, ha inkább újra elkezdi a törlesztést. Az MNB adatai szerint 2022. áprilisában 82 ezer magánszemélynek és kétezer vállalkozásnak volt moratóriumos hitele.
Mindegyik bank részletes tájékoztatást ad a honlapján a moratóriumról és a nyilatkozatról, de azért ez nem mindegyikük teszi a kirakatába, ezért a Bank360.hu összeszedte a nagyobb pénzintézetek moratóriumos tájékoztató oldalait:
OTP Bank:
https://www.otpbank.hu/portal/hu/Hitelek/Hiteltorlesztesek-felfuggesztese
Erste Bank:
https://www.erstebank.hu/hu/ebh-nyito/hiteltorlesztest-konnyito-intezkedesek/moratorium1
K&H Bank:
CIB Bank:
https://www.cib.hu/Maganszemelyek/hirek/hitelezesi-rendelkezesek.html
Takarékbank:
https://takarekbank.hu/hitel-torlesztesi-moratoriummal-kapcsolatos-informaciok#
MKB Bank:
UniCredit Bank:
https://www.unicreditbank.hu/hu/rolunk/hasznos_informaciok/moratorium.html
Gránit Bank:
https://granitbank.hu/lakossag/hitelek/hitelmoratorium
Cetelem:
https://www.cetelem.hu/moratorium
Cofidis:
Provident:
https://www.provident.hu/fizetesi-moratorium