A járvány elmúltával többet használjuk az autónkat, ezért több a baleset is. Ez pedig a kötelező felelősségbiztosítások árában és a kárkifizetésekben is meglátszik a friss adatok szerint.
Az idei év második negyedévében a személyautókra kötött kötelező gépjármű felelősség-biztosítások (KGFB) átlagos állománydíja közel 46,5 ezer forint volt. Ez gyakorlatilag stagnálást jelez az előző negyedévhez képest. 2021 azonos időszakával összevetve ugyanakkor a fővárosi és vidéki szerződések átlagdíja egyaránt 4-4 százalékkal nőtt, egy hosszabb stagnálási-csökkenési időszakot lezárva – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss negyedéves KGFB-indexéből.
Mindeközben a biztosítók 17 százalékkal többet fizettek kgfb károkra az előző évhez képest. A jelentősen megugró kárráfordítás két körülménnyel magyarázható. Egyfelől a pandémia évei után élénkülő, a korábbi “normális” szintre visszaálló autóhasználattal, és az ebből fakadó több balesettel. Emelte ugyanakkor a költségeket a szervíz- és alkatrészárak drágulása is, hiszen ezek még az átlagos infláción belül is a kiugróan emelkedtek. Ezek az adatok ugyan csak a KGFB díjakra és kárkifizetésekre vonatkoznak, de az autóhasználat és a javítási költségek emelkedése nyilvánvalóan hasonló következményekkel járt a casco biztosításoknál is.
Az egyéb járműkategóriáknál az egyedi taxik állománydíja 6 százalékot csökkent, miközben – hosszabb csökkenési periódus után – a II. negyedévben ismét emelkedni kezdett a szerződésszám. A további járműkategóriák esetében vegyesen alakultak a díjak, a flottás szerződéseknél ugyanakkor általánosságban valamivel nagyobb díjemelkedés volt tapasztalható. Kiugró, kétszámjegyű díjnövekedést (vélhetően egy egyedi szerződéskötés torzító hatásaként is), csak a vontatóknál lehetett látni a számottevőbb járműkategóriák közül.
A kgfb szerződések emelkedő díjai és a megugró kárráfordítások (plusz biztosítási adó) egyenlegeként az MNB korrigált KGFB indexe a két évvel ezelőtti szintre esett vissza. A jegybank 2021-től negyedévente teszi közzé a KGFB díjak és károk alakulását bemutató indexét, az általa működtetett, biztosító adatszolgáltatáson alapuló Központi KGFB Tételes Adatbázis (KKTA) segítségével. A közzétett adatok az átlagos változást mutatják, az egyedi szerződéseknél ezek mértéke eltérő lehet. Ha egy ügyfél nincs megelégedve KGFB díjával és/vagy a szolgáltatás minőségével, szerződéskötési évfordulóján lehetősége van a számára legkedvezőbb biztosítási ajánlat kiválasztására és új szerződés megkötésére.