Már egymillió magyar ügyfelet ügyfelet szolgál ki, de még nincs magyarországi leánybankja a Revolutnak, ami nagyon nem tetszik az MNB-nek. A jegybank ezt hátrányosnak tartja az itteni kliensek számára, viszont mintha nem lenne más eszköze ennek elérésére, mint az, hogy időről időre közleményt ad ki leánybank-alapítás fontosságáról.
"A pénzügyi szektor lakossági ügyfelei ellen szaporodó csalási esetek és a Revolut Bank növekvő hazai ügyfélköre miatt lenne különösen fontos, hogy a hitelintézet a továbbiakban itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel, kellő tőkeerővel, az MNB felügyelete alatt végezze tevékenységét. A bank hazai ügyfelei ma változatlanul nem tudják itthon rendezni jogvitáikat és a magyar betétbiztosítási védelem sem terjed ki a Revolut Banknál tartott betéteikre" - írja friss közleményében a pénzügyi felügyelet szerepét is betöltő Magyar Nemzeti Bank
Az MNB közleménye emlékeztet arra, hogy a sajtóhírek szerint az – itthon határon átnyúló intézményként elektronikus pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó – litván Revolut Banknak Közép-Kelet-Európában immár bő 10 millió ügyfele van. Ezen belül az 1 milliós magyarországi ügyfélkör a hitelintézet második legnagyobb régiós piacát jelenti (Budapest 365 ezer ügyféllel a régiós városok rangsorában a 3. helyen van).
A Revolut különösen azok körében népszerű, akik rendszeresen kisebb összegű tranzakciókat tudnak rajta keresztül nagyon egyszerűen és olcsón lebonyolítani más Revolut-ügyfelekkel, és kedvező árfolyamon és szintén nagyon egyszerűen válthatnak forintot devizára és viszont, majd fizethetnek a választott devizanemben. A Revolut a lakossági ügyfelek mellett már a vállalkozásoknak is kínál bankszámlacsomagokat.
A jegybank azt is fontosnak tartotta megemlíteni a közleményében ugyancsak sajtóinformációkra hivatkozva, hogy a litván leányvállalat tulajdonosának, a londoni székhelyű Revolut Ltd.-nek nincs 2022-ről auditált éves beszámolója. Az anyavállalat ugyan idén márciusban közzétette 2021. évi pénzügyi beszámolóját, ám könyvvizsgálója szerint annak bevételi oldalán lényegi tárgyi tévedések szerepelnek.
A Revolut Bank Magyarországon jelenleg a litván jegybank felügyelete és az ottani betétbiztosító garanciája mellett működik, nem fióktelepként vagy az MNB felügyelete alatt álló önálló itthoni leánybankként. Csalásos, elszámolási vagy egyéb fogyasztói jogvita esetén így a bank ügyfelei itthoni, magyar nyelvű – telefonos vagy/és személyes – ügyfélszolgálat helyett litván vagy angol nyelven írásban próbálhatják meg panaszukat jelezni a Revolut Banknak. Az MNB-nek nincs hivatalos információja a magyar ügyfelek fogyasztói jogainak érvényesüléséről, a számukra kedvező döntések arányáról.
Határon átnyúló intézmény esetén a hazai pénzügyi felügyeletet „fogadó országként” csak rendkívül korlátozott fogyasztóvédelmi jogosítványok illetik meg (elsősorban a litván jegybankhoz fordulhat az ügyfelek védelmében). Az MNB szerint ha a Revolut Bank fiókteleppé válna itthon, az erősítené a hazai fogyasztóvédelmi felügyeleti hatáskört. Többek közt lehetőséget biztosítana a hazai fogyasztók számára az MNB előtti, magyar nyelvű, kérelemre induló igényérvényesítésre fogyasztóvédelmi eljárásban. A magyar felügyelet emellett folyamatos fogyasztóvédelmi felügyelést végezhetne a banknál és ennek során adatok benyújtására is kötelezhetné.
Fióktelepként viszont a Revolut Bank üzleti megbízhatósági (prudenciális) felügyeletét változatlanul a litván nemzeti bank látná el. Az MNB prudenciális jogsértés gyanúja esetén elsődlegesen továbbra is csak a litván felügyeletet értesíthetné, illetve csak korlátozottan kérhetne be adatokat e téren a Revolut Banktól. Fióktelepként a hazai ügyfelek pénzeszközeinek védelmére továbbra is a litván betétbiztosítás szabályai vonatkoznának.
Mindezek miatt – ahogy azt az MNB fogalmaz – "a Revolut Bank a hazai ügyfelek iránti elköteleződését azzal erősíthetné meg", ha magyar felügyelet alá tartozó önálló leánybankként működne, itthoni székhellyel és tőkeerővel, csatlakozva a magyar betétvédelmi rendszerhez. Az MNB ebben az esetben teljeskörű prudenciális és fogyasztóvédelmi felügyeletével védhetné a magyar fogyasztókat és a pénzügyi stabilitást.
Az időről időre megjelenő jegybanki sajtóközlemények ugyanakkor arra utalnak, hogy az MNB-nek egyelőre ennél több eszköze nincs arra, hogy a Revolutot rávegye legalább egy itteni fióktelep létrehozására. Márpedig egyelőre úgy tűnik, hogy a Revolut enélkül is megfelelően kiszolgálhatónak ítéli a magyarországi ügyfélkört.