Idén az első hét hónapban 42 százalékkal kevesebb lakás építését jelentették be és engedélyezték, mint az előző év azonos időszakában. A lakásépítők az alacsonyabb hitelkamatok mellett főként az új csokra és az energiamegtakarítást eredményező felújítási támogatásokra várnak.
Folytatódik a visszaesés a hazai lakásépítésekben: a júliusban kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 1231 volt, ami mintegy harmada a 2022 júliusában, és kevesebb mint fele a 2021 júliusában tervezett lakásépítéseknek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb számaiból. Ez az adat még a 2020-as járványév érthetően alacsony értékét is alulmúlja. A kiadott építési engedélyek alapján 45 százalékkal kevesebb, összesen 4975 lakóépület építését tervezik országszerte.
Az idén az első hét hónapban tervezett lakásépítések száma összesen 12 111 volt, 42 százalékkal kevesebb, mint 2022 azonos időszakában, ami azt mutatja, hogy a júliusi nem egy kiugróan gyenge hónap volt, hanem csupán folytatódott az év eddigi részére jellemző mélyrepülés - értékelték az adatokat az Ingatlannet.hu szakértői.
A megvalósul lakásépítésekről első féléves adatok állnak rendelkezésre, a KSH összesítése szerint 7353 lakás épült január-júniusban, 19 százalékkal kevesebb, az egy évvel korábban.
Új állami támogatásokra vár mindenki
Az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) már többször jelezte, hogy a lakásépítések és -felújítások állami ösztönzők és a lakosság számára elfogadható banki finanszírozás nélkül tovább szűkülnek. (Az igazán vonzó lakáshitelkamatok szakértők szerint 6 százaléktól kezdődnek.)
Az építőiparosok tapasztalatai szerint a lakásépítők a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) aktualizálására várnak, valamint energiamegtakarítást eredményező felújítási támogatásokra. Az ÉVOSZ egyebek mellett országos lakóingatlan-felújítási program és bérlakásépítési program indítását javasolja.
A kormány várhatóan heteken belül bejelenti, hogy a városokban és nagyobb falvakban 2023 végével megszűnő jelenlegi csok helyére milyen támogatási konstrukció lép 2024-től. A kormány terveiben szerepel a lakóépületek energiahatékonyságának javítását célzó - a 2022 végén lezárult nagy sikerű állami lakásfelújítási támogatáshoz hasonló - program indítása is, európai uniós támogatás segítségével, 224 milliárd forintos keretösszeggel - derült ki a közelmúltban a kormány Európai Bizottságnak benyújtott Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének REPowerEU-fejezetének társadalmi vitára bocsátott tervezetéből. A lakóépületek energiafogyasztásának 30 százalékos csökkentését célul tűző új programban vissza nem térítendő támogatást és kedvezményes hitelt lehetne igényelni; egy lakásra átlagosan összesen mintegy 11 millió forint támogatás jutna.