Felmérte a Magyar Nemzeti Bank, mennyit kell fizetni a bankszámlák használatáért. Megdöbbentő számokat kapott: nagyon sokat fizetnek a magyarok az sms-ekért és a bankkártyáért. Ráadásul ezt sokszor fölöslegesen teszik, mert lenne olcsóbb és számukra ugyanúgy megfelelő megoldás.
Évente több ezer forintos is megtakaríthat a bankszámláján az, aki tudatosan választ bankot és számlacsomagot - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss tanulmányából. A jegybank a 2021-es díjkimutatások adatait dolgozta fel, ezek a dokumentumok azok, amelyek pontosan tartalmazzák, milyen költségekkel járt az ügyfél számára az adott évben a bankolás.
A banki ügyfelek azóta már a 2022-es díjkimutatásokhoz is hozzájutottak. Aki postán kapja a számlakivonatát, ahhoz általában levélben érkezett meg a dokumentum, aki viszont elektronikus számlakivonatot kér, az többnyire csak az internetbankban tudja megnézni ezt a kimutatást. A mobilbankban nem érdemes keresni a dokumentumot, sok hitelintézet csak a webes netbankban teszi elérhetővé a díjkimutatást, amit általában pdf formátumban lehet letölteni.
A díjkimutatás fontos dokumentum, segíti az ügyfeleket a bankszámlaköltségek csökkentésében. Ez alapján gyorsan ellenőrizheti bárki, pontosan mennyit költött az előző évben bankolásra, és egy bankszámlaválasztó kalkulátor segítségével azt is megtudhatja, vannak-e a piacon számára kedvezőbb számlacsomagok. A kalkulációnál figyelembe kell venni, hogy a bankok döntő többsége az infláció mértékével emeli az idén is a díjait, vagyis minden banknál várhatóan átlagosan 14,5 százalékkal nőnek majd a költségek.
Van, aki ötszörös áron bankol
A jegybanki felmérés még a 2021-es adatokkal dolgozott, átlagos bankszámlaköltséget nem számolt az MNB, azt írják, ezt bonyolult lenne, de az arányok és az egyes költségtételek alapján nagyjából 35 ezer forintos díj jöhet ki átlagosan egy évre bankszámlánként. A tanulmány megállapítja, 2021-ben volt olyan ügyfél, aki ötször annyit fizetett ugyanazokért a tranzakciókért, mint egy másik, hasonló fizetési szokású számlatulajdonos.
Jelentős tétel a bankolásban például a bankkártya éves díja. Ez két évvel ezelőtt átlagosan 4600 forint volt, de az ügyfelek több mint negyede 6 ezer forintnál is többet adott ki a betéti kártyáért, holott 3-4 ezer forintos éves díjért is kaphatott volna ugyanolyan jól használható kártyát. Sem a bolti, sem az online vásárlások esetében nincs különbség a különböző típusú kártyák használati lehetőségei között, így ezzel évente több ezer forintot lehet spórolni. A havonta legfeljebb két alkalommal maximum 150 ezer forint erejéig érvényes ingyenes készpénzfelvétel is ugyanúgy elérhető a legolcsóbb plasztiklappal is, mint a legdrágábbal.
Az sms-szolgáltatás díja is keményen meg tudja dobni a bankolás költségeit. Ezért szinte minden bank felszámít díjat, több tíz forintot alkalmanként. Szerencsére sok helyen elérhető már az úgynevezett push-üzenet is okostelefonra, ami viszont ingyenes. Mindenesetre 2021-ben egy átlagos banki ügyfél 6390 forintot fizetett ki sms-ekre, de több százezer bankszámla-tulajdonos 20 ezer forintnál is többet adott ki erre, annyi sms-t kért a bankjától a tranzakciókról.
Így érhet el megtakarítást
A legnagyobb költségmegtakarítás akkor érhető el, ha mindenki a fizetési szokásainknak leginkább megfelelő számlacsomagot választja és a különböző szolgáltatásokat tudatosan veszi igénybe, ebben segítséget nyújt a Bank360.hu számlacsomag-választója vagy a Magyar Nemzeti Bank bankszámlaválasztó programja.
Ha a kalkuláció alapján jelentős, akár több ezer forintnyi eltérés van a legkedvezőbb számlacsomagok és az ügyfél saját számlacsomagja között, érdemes számlacsomagot váltani. Ez akár 13 munkanap alatt lehetséges az egyszerűsített bankváltás segítségével. A bankok többségénél már van lehetőség online számlanyitásra is, így akár fél óra alatt elintézhető a számlaváltás úgy, hogy nem kell felkeresni sem a régi, sem az új számlavezető bank fiókját.