Szépen sorban elkezdték közzétenni a bankok, hogyan építik be a vállalati számlacsomagjaikba a tranzakciós illetékek emelkedését. A jogi módszerek eltérőek ugyan, de a végeredmény ugyanaz: az 50 százalékos emelkedést teljesen megfizettetik a cégekkel.
Augusztus elsejétől jelentősen, 50 százalékkal emelkednek a bankok által a pénzügyi műveletek után megfizetendő tranzakciós illetékek. Átutalásoknál ez a közteher 0,3 százalékról 0,45-re emelkedik (a maximális értéke pedig 10 ezerről 20 ezer forintra), míg a készpénzfelvételnél 0,6 százalékról 0,9 százalékra.
Áthárítják a bankok az illetéknövekedést
A bankok elvileg az év végéig bevezetett számladíjstop miatt ezt nem terhelhetik rá a lakossági ügyfelek bankszámláinak költségeire, a cégek számláknál azonban nincs ilyen szabály. Ahogy az várható volt, ennek meg is lett az eredménye: a bankok elkezdték megjelentetni a változtatásaikat, amelyek alapján lényegében automatikusan áthárítják a fizetendő tranzakciós illetéket a vállalkozói számláikat náluk vezetőkre. Ez eddig is így volt, így valójában már nem kellett semmilyen új jogi megoldást kitalálniuk erre. Maximum abban van különbség, hogy jogilag pontosan hogyan szabályozzák ezt, a végeredmény azonban ugyanaz.
Érdemi eltérés csak abban várható, hogy mikortól terhelik ezt a cégek ügyfelekre. Ebben már bizonyosan kapnak némi haladékot a vállalkozások, hiszen a magasabb tranzakciós illetéket már augusztus 1-től meg kell fizetnie a bankoknak, míg azok ezt csak valamivel később terhelik át a vállalkozásokra. A már lépő bankok közül akad, amelyik szeptember 16-tól, míg mások szeptember 20-tól vagy 26-tól terhelik az ügyfelekre a tranzakciós illeték emelését.
Van, ahol könyvelési díjnak hívják
A K&H Bank nem cifrázta az áremelést, amire nem is volt szüksége, hiszen a vállalati ügyfeleknek nyújtott "pénzforgalmi és betéti szolgáltatásokra" vonatkozó általános szerződési feltételek (ÁSZF) és a keretszerződése alapján ezzel az indokkal módosíthatja a díjtételeit: "A bank – a tevékenységére, működési feltételeire vonatkozó vagy azt érintő jogszabályváltozásra és a közteherfizetési kötelezettségei változására tekintettel, ahhoz igazodva – a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvényben szabályozott tranzakciós illeték mértékének változásával összhangban módosítja a könyvelési díj mértékét."
A tranzakciós illeték költsége eddig is be volt építve a számlaköltségekbe, csak azt könyvelési díjnak hívja a K&H. Most ezeket a tételeket annyira emeli, amennyire a tranzakciós illeték nő. Amilyen banki tranzakciónál ez most 0,3 százalék, de maximum 10 ezer forint, annál szeptember 26-tól 0,45 százalékra, de maximum 20 ezer forintra emelkedik. Készpénzkifizetésnél, illetve bankkártyás készpénzfelvételnél 0,6 százalékról (maximum 720 ezer forintról) 0,9 százalékra (maximum 900 ezer forintra) nő a könyvelési díj.
A Gránit Banknál is változnak a vállalati bankszámla költségei, díjtételei, de itt a tranzakciós illetékek más módon vannak beépítve a költségek közé. Itt a tranzakciós díjnak nevezett költséget a bank a "mindenkori hatályos jogszabály szerint" állapítja meg. Ez a díjat a közzététel alapján a bank 2013. január 1-től alkalmazza, "mértéke megegyezik az ügyfél tranzakciói után a tranzakciós illetékre vonatkozó mindenkor érvényes jogszabály szerint a bank által fizetendő illeték mértékével. Az illeték mértékét, illetve az illeték alapjául szolgáló tranzakciók felsorolását a "Hirdetmény a tranzakciós díj alkalmazásáról " című Általános Hirdetményben határozza meg a Gránit. Ennek módosítását már július 12-én megtette, és ez alapján szeptember 16-ától alkalmazza az egyébként már augusztus 1-től élő emelt tranzakciós illetékeket a tranzakciós díjai meghatározásában, azokkal pontosan megegyező mértékben (mint a K&H).
Ettől függetlenül már augusztus 15-től bevezet változtatásokat a díjakban a bank a Vállalkozói Alapszámla 2 és 2+ forint számlacsomagjában. Az átutalások és pénztári műveletek tranzakciós díjtól függetlenül megállapított költségeinél a százalékos tételek nem változnak, de minimumdíjak emelkednek, akár 10 százalékot meghaladó mértékben is, ami azt jelenti, hogy ettől a kisebb összegű utalások vagy pénztári műveletek kerülnek majd többe az érintett vállalkozások számára. Egyéb díjtételeket is érint még a változás. Az SMS-ek díja például 21-ről 24 forintra nő, míg a telepített POS terminálok licence díja azok jellegétől függően nettó 25 ezerről 30-ra, illetve 75 ezerről 90-re.
Az Erste Bank július 19-én tette közzé hirdetményét, amely szerint a mikrovállalatok pénzforgalmi számláinál "a pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozó mindenkor hatályos jogszabály(ok) hatálya alá eső pénzforgalmi szolgáltatások díjainak esetében az ott megállapított tranzakciós illeték mértékének megfelelő összeget terheli. Ez alapján szeptember 20-tól terheli a mikrovállalatnak számító ügyfelekre a nem készpénz tranzakciók esetén 0,45 százalék, maximum 20 000 forint, készpénzes tranzakciók esetén pedig 0,9 százalék emelt tranzakciós illetéket. A hirdetmény szerint a tranzakciós illeték az adott pénzforgalmi szolgáltatás díjának részét képezi, ezért terhelésének gyakorisága, az alkalmazott árfolyam és egyéb jellemzői az adott tranzakció díjterhelésének feltételeivel megegyeznek.
Várható még egy újabb áremelés is
Várhatóan a többi bank közzétételei is jönnek majd sorban az augusztustól emelkedő tranzakciós illeték drágulásának beépítéséről. A cégeknek ráadásul még arra is fel kell készülni, hogy október 1-től az eddigi tranzakciós illetékeken felül bevezetik a kiegészítő illetéket minden olyan tranzakcióra, amiben valamilyen pénznemváltás történik (tehát például forintszámláról utalnak euróban). Ennek mértéke 0,45 százalék lesz 20 ezer forintos felső határral, amit a sima tranzakción felül kell megfizetni a bankoknak, így a céges ügyfelek számíthatnak arra, hogy még majd ezt is a nyakukba kapják a vállalati bankszámlacsomagok díjainak újabb módosításával.