digitális jegybankpénz

Mi a fene az a digitális jegybankpénz, amire már az MNB is javában készül?

digitális jegybankpénz

Mi a fene az a digitális jegybankpénz, amire már az MNB is javában készül?

Herman Bernadett
2024-02-23 Frissítve: 2024-02-22
2024-02-23
37549147

Egyre többet emlegetik a digitális jegybankpénzt, mint a jövő fizetőeszközét. A bevezetésének rengeteg előnye lenne, de nagyon sok fejlesztést igényel a központi bankok részéről, hiszen a gyakorlatban több millió ember és vállalkozás számláját kellene vezetni, azokon tranzakciókat lebonyolítani gyorsan, biztonságosan és olcsón. 

 

A digitális jegybankpénz közeledő bevezetéséről beszélt Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az Indexnek adott interjújában. Ebben elhangzott, hogy a világ számos jegybankja, így az Európai Központi Bank (EKB) és az MNB is dolgozik ilyen pénzeszköz fejlesztésén, ami még olcsóbb, még gyorsabb és még biztonságosabb megoldásokat hoz majd a magánszemélyek és a vállalkozások számára is. 

 

Jelenleg azonban a lakosság nem találkozik sehol digitális jegybanki pénzzel, csak a jegybank által kibocsátott, fizikai formában létező készpénzzel. Digitális, nem fizikai formában az átlagember jellemzően a bankbetéttel találkozik, amely a kereskedelmi bankok által kibocsátott eszköz. Ez azonban egyáltalán nem szükségszerű, a technológia fejlődése ugyanis lehetővé teszi azt, hogy a jegybankok is digitalizálhassák az általuk kibocsátott pénzeket. 

 

Kell hozzá egy jó “pénztárca”

 

Egy ilyen digitális pénzt azonban nyilvánvalóan nem tárolhat senki a hagyományos bőr brífkóban, kell hozzá egy megfelelő, a digitális pénzek tárolására alkalmas pénztárca, ami lehet például egy applikáció. Emellett szükséges egy központi nyilvántartás is, amelyben vezetik, hogy melyik digitális bankjegy hol található. A blokklánc technológiáknak köszönhetően biztonságosan lehet így tárolni bárkinek a digitális pénzét, amit megfelelő kódok ismerete nélkül ellopni sem lehet, hamisítani pedig úgyszólván lehetetlen. 

 

A digitális jegybanki pénz annyiból biztonságosabb a bankbetétnél, hogy ha csődbe megy a bank, akkor is megmarad, hiszen állami garancia van rá. Nem csak a 100 ezer eurós értékhatárig szól a visszafizetési garancia, mint jelenleg az Országos Betétbiztosítási Alap esetében, hanem korlátlan összeg erejéig. A társadalom számára további előnye a nyomtatott pénzzel szemben, hogy “tiszta”, a mozgása nyomon követhető, bűncselekményekhez nehéz felhasználni, adót csalni ilyen pénzek használatával sokkal nehezebb. 

 

Ahhoz, hogy a valóságban működjön ez a digitális pénz, persze arra is szükség van, hogy lehessen vele vásárolni, használni a hétköznapi életben pont úgy, mint a kinyomtatott bankjegyeket. Ehhez egy megfelelő számlavezető alkalmazásra van szükség, amelyben elvégezhetők az ilyen tranzakciók lehetőleg gyorsan, kényelmesen és persze olcsón. 

 

A bankok igazából már használják

 

A jelenlegi kétszintű bankrendszerben a vállalkozások és a magánszemélyek a kereskedelmi bankoknál vezethetnek bankszámlát, így ők a kereskedelmi bankok digitális pénzét használják. Maguk a bankok viszont az MNB-nél vezetik a számláikat, így ők valójában már digitális jegybanki pénzt is használnak. Más országokban szintén hasonlóan történik mindez, a bankoknak van számlájuk az ottani jegybankoknál. 

 

Látható tehát, hogy technológiai fejlesztés kérdése főleg, hogy a lakosság és a többi vállalkozás és egyéb ügyfelek számára is elérhetővé váljon ez a jegybanki digitális pénz. Hogy ez megtörténjen, az persze sok munkát igényel, és a jegybankokon belül is hatalmas fejlesztésekre, új osztályok létrehozására, új emberek felvételére lehet szükség. Több millió új számla vezetésére, és az ehhez kapcsolódó ügyfélkiszolgálásra ezek az intézmények többnyire most még nincsenek felkészülve. 

 

Nem tűnne el azonnal a készpénz

 

Azt Virág Barnabás is hangsúlyozta, hogy a jegybanki digitális pénz és számlavezetés bevezetésével nem tűnnének el sem a kereskedelmi bankok azok szolgáltatásaival, sem a fizikai formában létező készpénz. Utóbbinak a kivezetése várhatóan sok évtizedet vehet még igénybe, addig párhuzamosan létezhetne együtt a digitális jegybanki pénz és a készpénz. 

 

Az biztos, hogy egy pénznemváltást sokkal könnyebb lebonyolítani, ha digitális jegybanki pénzt használnak az emberek, az euró bevezetése ilyenkor azonnal végbe tud menni, nem kell hosszú heteken, hónapokon át váltogatni a bankoknak, postákon és más intézményekben a megmaradt régi bankjegyeket és érméket. 

 

A jegybank persze akár közvetlenül is ösztönözhetné az embereket arra, hogy a digitális pénzt használják a készpénz helyett. Ennek egyik módja lehet, ha a digitális pénzre kamatot fizet, miközben a fizikai készpénz nem kamatozik.

Promóció

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!