Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Kezdődik: egy bank máris a januári kamatplafon alá vitte a lakáshitelét

2023-12-18|Frissítve: 2024-01-05

Nem kell megvárni az ügyfeleknek 2024-et, megvan az első bank, amelyik már most a januári 7,3 százalékos kamatplafon alá vitte a lakáshitelét. A példája ragadós lehet, a nagy kérdés azonban az, hogy a jövő év elejétől is lesz-e még 1 százalékkal a kamatplafon alatt kínált jelzálogkölcsön a piacon. 

 

Három napot kell csak várni az ügyfeleknek, hogy a kedden bejelentett, elvileg majd csak 2024 januárjától élő kamatplafon alatt kínált lakáshitellel találkozzanak a banki ajánlatok között. A Gránit Bank lépett először az önkéntes kamatplafon második körében: december 15-től 6,80 százalékos ügyleti kamattal és 7,13 százalékos THM-mel kínálja lakáshitelét. 

 

A Gránitnak ehhez nem kellett nagyot lépnie, hiszen eddig is 7,49 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (THM) adta a lakossági jelzálogkölcsöneit. A példája azonban ragadós lehet az év hátralévő napjaiban, és több bank is előrehozhatja a kamatcsökkentéseit. Értékesítési szempontból ennek ugyan nincs kiemelkedő jelentősége, hiszen nem az ünnepek előtt és alatt szoktak sorban állni az igénylők, hogy piaci kamatozású lakáshiteleket vegyenek fel, azonban az először lépőknek jó reklám lehet, hogy már most megteszik azt, aminek igazából majd januártól lesz jelentősége.

 

Október 9. óta 8,5 százalék a lakossági lakáshitelek kamatplafonja, azóta ez alatti THM-mel  kínálják a bankok ezeket a kölcsöneiket, extra kedvezmény nélkül jövedelemtől függően 7,5-8-5 százalék között szóródnak az ajánlataik. Ehhez képest kell majd a bankoknak eltérő mértékű kamatcsökkentést végrehajtaniuk legkésőbb január elsejéig, hogy betartsák a vállalt új, 7,3 százalékos kamatplafont. 

 

Az elsőként lépő Gránit a 7,13 százalékos THM-es ajánlatánál a 10 éves kamatperiódusú, 20 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitelének 153 795 forint az induló havi törlesztőrészlete, a teljes visszafizetendő összeg pedig 36 923 400 forint. Legalább 400 ezer forintos havi nettó jövedelemre a következő ajánlat a Bank360.hu hitelkalkulátora alapján közel 10 ezer forinttal drágább törlesztőt kínál, a visszafizetendő összeg pedig több mint 2 millió forinttal jön ki többre. Ha az igénylő legalább 600 ezres havi nettót tud felmutatni, akkor a különbség már csak hétezer forint, és ekkora jövedelmnél több bank kínál 8 százalék alatti THM-mel kölcsönt már most is.

 

 

A Gránit lépése azért is érdekes, mert eddig extra kedvezmények nélkül ő kínálta a legalacsonyabb THM-mel a lakáshitelt. A mostani lépése azonban már nem 1 százalékkal van az új, 7,3 százalékos kamatplafon alatt, mint eddigi ajánlata a jelenlegi, 8,5 százalékos TMH maximum alatt. Ha januártól nem vág újabbat a kamtából, akkor vagy lesznek nála olcsóbb ajánlatok, vagy nagyon kicsi, alig néhány tized százalékos lesz a különbség a bankok lakáshiteleinek THM-je között. 

 

A Bank360.hu szakértői szerint inkább az tűnik valószínűnek, hogy az eddiginél is jobban összesűrűsödnek a banki ajánlatok, és még az első kamatplafon óta jellemzővé vált szűk egy százaléknál is kisebb lesz a különbség a legolcsóbb és a legdrágább törlesztőrészletű lakáshitelek THM-je között. Addig azonban még folytatódhat a helyezkedés a pénzintézetek között, és szilveszterig akár újabbak jelenthetik be a már a 7,3 százalékos kamatplafon alá vitt ajánlataikat.

 

Mit kell tudni az önkéntes kamatplafonról?

 

Az önkéntes kamatplafont a bankok október 9-étől vezették be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kérésére, azóta 8,50 százalék a lakossági lakáshitelek THM-jlnek felső határa. Október 9. előtt a bankok akár 10 százalék körüli vagy azt meghaladó THM-mel is kínáltak lakáshiteleket, de voltak már 8,5 százalék körüliek is.

 

Az újabb csökkentést néhány napja, december 12-én jelentették be, a 7,3 százalékos plafon 2024. január 1-jétől kell alkalmazniuk a lakáshiteleknél. 

 

Az új vállalati forgóeszközhitelek esetében 9,9 százalékra csökken a kamatplafon a jelenlegi 11,5 százalékról. 

 

A minisztérium és a bankok képviselői arról állapodtak meg, hogy a kamatplafon, illetve a kis- és középvállalkozások vállalati hiteleire vonatkozó kamatstop 2024. április 1-jén megszűnik.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Kamatplafon, kamatstop, THM-plafon - melyik micsoda?
2024-09-21

Kamatplafon, kamatstop, THM-plafon - melyik micsoda?

Kamatstop, THM-plafon, önkéntes kamatplafon: az utóbbi időben rendszeresen találkozhatunk ezekkel az egymáshoz hasonló kifejezésekkel. Valamilyen formában mindegyik hatással van a lakossági hitelek kamatára, így nem nehéz ezeket összekeverni. Különbség azonban van köztük, nem is kevés, ezért most rendet vágtunk közöttük, megmagyarázzuk, melyik mire vonatkozik.

Elolvasom
Új kamatplafon: ennyit lehet spórolni a januártól még olcsóbb lakáshitelekkel
2023-12-12

Új kamatplafon: ennyit lehet spórolni a januártól még olcsóbb lakáshitelekkel

A jelenleg legolcsóbb lakáshiteleknél is kisebb lesz a jelzáloghitelek havi törlesztőrészlete a kamatplafon ma bejelentett jelentős januári csökkentésének eredményeképpen. 20 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitelnél januártól már 25 ezer forinttal is alacsonyabb lehet a havi törlesztés, mint a kamatplafon bevezetése előtt.

Elolvasom
Januártól 7,3 százalékra csökken a lakáshitelek kamatplafonja
2023-12-12

Januártól 7,3 százalékra csökken a lakáshitelek kamatplafonja

Az eddigi 8,5 százalékról 7,3 százalékra csökken a lakáshitelek maximális THM-je 2024. januárjától. A vállalati forgóeszközhiteleké 9,9 százalékra. 2024 áprilisától megszűnik a kamatplafon és a kkv-hitelek kamatstopja is.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül
2025-03-31

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül

Január végén már több mint 11,3 ezer milliárd forint látra szóló és folyószámlabetét volt a háztartások bankszámláin a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Ezekre a betétekre a bankok jellemzően semmilyen kamatot nem fizetnek, az infláció pedig egyre magasabb, így a pénz csak veszít az értékéből. Az idei évre várt infláció alapján akár 600 milliárd forintot is bukhatnak a háztartások, ha nem kezdenek valamit a folyószámlájukon heverő megtakarítással.

Elolvasom
Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát
2025-03-30

Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát

Soha nem volt még annyi lekötetlen pénz a lakossági folyószámlákon, mint jelenleg. Arra is van pedig számos megoldás, hogyan hozhat ez a pénz is kamatot akkor is, ha nem akarjuk hosszabb dőre lekötni, mert szükségünk lehet rá.

Elolvasom
Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság
2025-03-28

Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság

Ezer milliárd forinttal vett fel több hitelt a lakosság tavaly, mint amennyit törlesztett. A lakáshitelekkel nincs gond, de a folyószámlahitelekkel többen megcsúsznak, amióta megugrott az infláció, és elszálltak a rezsiköltségek.

Elolvasom