5 fontos dolog, amit mindenképpen tudnod kell a bankkártya letiltás kapcsán
2018-06-07

Ma már szinte ki sem tesszük a lábunkat úgy, hogy ne lenne legalább egy plasztikkártya a zsebünkben. A bankkártya a pénztárcánk részévé vált, szinte mindenhol fizethetünk már vele és a használat is sokkal biztonságosabb a készpénzhez képest.
Azonban ahogy egyre népszerűbb lett és egyre többször használjuk, úgy nőtt meg az esélye annak, hogy a kártya eltűnik, ellopják, vagy a neten keresztül visszaélnek adatokkal. Persze ilyenkor mindenkit az foglalkoztat, hogy mi lesz akkor, ha a kártyával pénzt vesznek le, vagy vásárolnak, hiszen ma már nem nagy ördöngösség érintéses terminálokon 5 000 forint alatt fizetni PIN-kód nélkül. Mit tehetsz ilyenkor? Hogyan lehet a lehető legegyszerűbben letiltani a bankkártyát, ha minden remény odaveszett? Mennyibe kerül mindez? A mostani cikkben az öt legfontosabb tudnivalót, tippet és tanácsot vesszük át, hogy te is tudd, mihez kell kezdened bankkártya letiltás esetén.
Így járj el, ha nem találod a kártyád
Egy dolgot jegyezz meg: a bankkártya letiltás legyen mindig az utolsó opció, amihez folyamodsz, hiszen több ezer forint az új kártya legyártása is és a bankok többségénél a letiltás sem két fillér. Van más módja is annak, hogy ne tudják használni a kártyádat, amíg te meggyőződsz róla, hogy tényleg lopás történt.
Triviális dolog következik, pedig az esetek túlnyomó többségében ez a megoldás: nézz körül nagyon alaposan.
A pénztárcádban tartod a kártyád? Gondold át, hol használtad, melyek voltak azok a mozdulatok, cselekvések, amelyeket utána végeztél. Ebből kiderülhet, hogy vajon csak beleejtetted a táskádba, vagy esetleg letetted valahova. Ha mégsem tudod felidézni, érdemes kiindulni abból, hogy a pénztárcádat hol tartod: ha táskában, akkor nézz körül a táskában. A táskában sincs? Keresd a dolgozó asztalodon, a dohányzóasztalon, ahova leteszed a tákád, a pénztárcád. Persze biztos, hogy fel fogod forgatni az egész lakást, de érdemes az autóban is nézelődni, sőt, olyan helyeken, ahol használhattad a kártyát, hiszen az is megtörténhet, hogy valaki félreteszi neked.
De mit tehetsz addig, ameddig az idegőrlő kutatás tart? Ha a te bankodnál lehetséges, állítsd be a netbankon vagy a mobilapplikáción – például a Smartbank szolgáltatáson keresztül, amit az OTP-sek érhetnek el - a vásárlási napi limitet és a készpénzfelvételi limitet egyaránt nullára. Így elkerülheted azt, hogy illetéktelenek fizetni tudjanak a kártyáddal, amíg meggyőződsz arról, hogy tényleg ellopták a kártyát. Ha pedig megtörtént az eset, jöhet a bankkártya letiltás.
Lehetőségek a kártya letiltására Magyarországon
Ma már nincs olyan pillanat, amikor ne tudnád letiltani a kártyádat: telefonon nap 24 órájában belföldről megteheted. Nincs akadálya annak sem, hogy személyesen, a bankfiókban kérd az ügyintézőt arra, hogy tiltsa le a bankkártyádat, vagy – ha reménykedsz abban, hogy még előkerül – módosítsák a limiteket.
A bankkártya letiltás legkönnyebb módja, ha netbankon vagy mobilapplikáción keresztül tiltod le, hiszen ez a két megoldás kínálja jelenleg a leggyorsabb eredményt, ráadásul a bankok elsöprő többségénél van már erre lehetőséged.
Akkor sincs nagy probléma, ha a baleset külföldön esett meg veled, hiszen vagy egy külön erre dedikált, ingyenesen hívható telefonszámon tilthatod le a kártyádat, vagy ugyanúgy megoldhatod interneten keresztül a netbankodban vagy a mobilbankodban. Azt ne felejtsd el, hogy külföldről a 0036-os előhívóval tárcsázhatsz magyar telefonszámokat. Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a belföldi és a külföldi telefonszámokat, amelyeket hívva letilthatod a bank- vagy hitelkártyádat:
Hogyan lehet visszaélni az elvesztett bankkártyával?
Sajnos a tolvajok fantáziája végtelen, ha hasznot akarnak húzni a te szorult helyzetedből. Megannyi módon elemelhetik a pénzt a számláról, ami neked is, a banknak is kellemetlen, ezért fontos, hogy időben megtörténjen a bankkártya letiltás. Nézzünk csak néhány ismertebb példát:
-
A bank üzeneteire megtévesztésig hasonló e-mail üzenettel szedik ki belőled nem csak a bankkártya, de a bankszámlaadataidat is.
-
A „hagyományos” fizikai lopás után, ha a pénztárcádban tartod a PIN-kódot is (vagy rákarcolod a kártyára – megtörtént eset), gyerekjáték leemelni egy ATM-ből a pénzt.
-
Ugyanígy, a kártya megszerzése után nem kell sokkal több az internetes vásárlásokhoz sem, a kártyán minden adat szerepel hozzá.
-
Manapság az sem meglepő, ha egy gyengébb védelemmel ellátott webshopot törnek fel a hackerek, akik így a te kártyaadataidat is megszerzik. Ugyanez működik akkor is, ha ingyenes wifit használsz, valamilyen csaló oldalra kerülsz vagy éppen egy vírus fertőzi meg a géped.
-
Légy résen a boltban és az ATM-ek használatakor is: akár egy beépített emberrel, akár egy kamera segítségével leolvashatják az adatokat a kártyáról, majd egy hamis kártyára másolva már használható is.
-
Nem nehéz meggyőzni időseket, akik nem igazán használják a modernebb technológiákat, hogy telefonon keresztül adják ki a kártyaadataikat. Innentől szintén pofonegyszerű vásárolni a neten.
-
Az érintéses fizetés is sok kockázatot rejthet, hiszen 5 000 forintig PIN-kód nélkül fizethetsz a kártyával. Kis összegnek tűnik, de nagyon gyorsan felhasználhatják a tolvajok ezt a kibúvót, hogy több tízezer forinttól szabadítsanak meg.
Biztonságos és tudatos kártyahasználati tippek – még véletlenül se kelljen letiltani a kártyát
Természetesen van néhány módszer, amelyekkel, ha nem is száz százalékos a biztonság, de alaposan megnehezítheted a tolvajok dolgát. Nézzünk néhány példát, hogyan érdemes használni a hitel- vagy bankkártyát biztonságosan:
Fizikai lopás esetére
-
véletlenül se tartsd a PIN-kódot a pénztárcádban a kártya mellett, és ne is ragaszd rá a plasztikra. Próbáld megjegyezni az egyszerű számsort, vagy ha az nem megy, legalább egy jól védett digitális jegyzetbe írd fel a mobilodba.
-
egyáltalán ne is hordj magaddal bankkártyát! Ma már nagyon egyszerűen digitalizálhatók a plasztikot és kiválthatóak a mobiltelefonoddal. A mobilkészülékeden pedig többlépcsős védelmet állíthatsz be lopás ellen, így biztonságosabb, mintha csak önmagában tartanád a kártyát.
-
Alaposan vizsgáld meg használat előtt az ATM-eket és a kártyaleolvasókat, hogy nem buherálták-e meg azokat. A kártyát pedig ne add ki a kezedből senkinek.
Manipuláció esetén
-
Soha senkinek ne add oda a kártyádat hosszabb időre, maximum annyira, amíg a terminál leolvassa az adatokat. Az érintéses technológiának hála, szerencsére erre már nagyon ritkán szükség.
-
Nagyon légy résen a csaló e-mailek miatt. Vizsgáld meg kétszer is, hogy tényleg a megadott címről ír-e a bank, de jegyezd meg, hogy a pénzintézet (és senki más sem) kéri el az adatokat ilyen formában.
-
Ugyanígy telefonon keresztül se add ki a kártyaadatokat semmilyen formában!
Online vásárlás, hackertámadás esetén
-
Ne tárold a neten a kártyaadatokat,
-
ha mégis, akkor használj virtuális kártyát, amelyet bármikor törölhetsz, ha rossz kezekbe kerül. Ilyen kártyát egyes bankok generálnak applikáción keresztül.
-
Cak megbízható szolgáltató oldaláról vásárolj és
-
használj több szintű azonosítást, így például a PIN-kódon kívül SMS-t is kérhetsz belépő jelszóval a telefonra.
Ha igyekszel betartani ezeket a tippeket, szinte biztos, hogy nem kell bankkártya letiltáshoz folyamodnod. Ha mégis, használd a táblázatunkban található telefonszámokat, és percek alatt elhárulhat a baj!