• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Csak hajszálnyi engedményt kaptak az otthonfelújítási támogatás igénylői

2022-12-23|Frissítve: 2023-03-20

Meghosszabbította a kormány az otthonfelújítási támogatás igénylésének határidejét három hónappal, de csak speciális esetekben. Ha ennél nem lesz több változás, akkor ez a támogatás valóban megszűnik az eredetileg tervezett határidővel, december 31-én.

 

Több családtámogatás határideje is lejár 2022. december 31-én, ezért hetek óta megy a találgatás arról, hogy melyiket hosszabbítja meg végül a kormány 2023-ra is. A babaváró hitel továbbvitelét ugyan már a nyáron bejelentették, és a kormányfő a szerdai sajtótájékoztatóján is a megtartásának fontosságáról beszélt, de jogszabály mindeddig erről nem született.

 

A jelenlegi szabályok szerint a falusi csok is megszűnik az év végével, és egyelőre nem tudni, hogy a csok 2023-as megtartásának nyári ígérete vonatkozik-e erre a speciális támogatásra is. A leggyengébb lábakon az otthonfelújítási támogatás esetleges meghosszabbítása állt, hiszen ennek továbbvitelét eddig nem ígérte meg a kormány, és Orbán Viktor is arról beszélt, hogy egy lakásfelújítási támogatási forma ki fog futni.

 

Csütörtök este megjelent az otthonfelújítási támogatásról szóló rendelet módosítása, és ez csak speciális esetekben teszi lehetővé a támogatás igénylését 2023. március 31-ig. Ebből fakadóan ha újabb módosítás nem történik az év végéig, akkor az eredeti elképzelésnek és szabálynak megfelelő időpontig, 2022. december 31-ig lehet ezt a családtámogatást igényelni.

 

Az új rendelet a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló jogszabályt két érdemi ponton módosítja. Ezek egyike méltányossági engedményt ad, amikor kimondja, hogy az igénylő támogatásra való jogosultsága a magzat elhalásának vagy halva születésének, vagy a gyermek halálának a támogatási kérelem benyújtását megelőző bekövetkezése esetén is megállapítható, ha igazolják, hogy legkorábban a vállalkozási szerződés megkötésének vagy az első számla kibocsátásának napján a gyermek életben volt, vagy a 12. hetét betöltött várandósság fennállt. (Az otthonfelújítási támogatás igénylése ezekben az esetekben 2023. március 31-ig nyújtható be.)

 

A másik változtatás kimondja, hogy amennyiben az otthonfelújítás kizárólagosan vagy részben napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje vonatkozik, akkor a támogatás 2023. március 31-ig igényelhető. Ebben az esetben a beruházás nem napelemre vagy napkollektorra vonatkozó részére csak akkor igényelhető a támogatás, ha arról a számlákat 2022. december 31-ig kiállították.

 

Ennél az engedménynél további feltétel az is, hogy mellékelni kell az igényléshez a napkollektoros, napelemes munkálatok kivitelezésére vonatkozó, legkésőbb 2022. július 31. napjáig aláírt vállalkozási szerződést és a 2022. szeptember 30. napjáig beadott hálózati csatlakozási igénybejelentésről szóló igazolást.

 

További kivételt, engedményt az új rendelet nem tesz, így akire a fentiek nem vonatkoznak, annak továbbra is 2022. december 31-ig kell benyújtania a támogatási igényét, amiben már a felújítási munkálatok elkészültét is igazolnia kell a felhasznált, beépített anyagok, berendezések beszerzéséről és a kivitelezési munkadíjról szóló számlákkal.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Íme a lista: már csak néhány banknál elérhetőek a támogatott hitelek
2022-12-19

Íme a lista: már csak néhány banknál elérhetőek a támogatott hitelek

Sorban jelentik be a bankok az állami kamattámogatással elérhető babaváró hitel és otthonfelújítási hitel értékesítésének a felfüggesztését. Több helyen ez már meg is történt, néhány banknál azonban még be lehet adni az igénylést, ha sietünk.

Elolvasom
Újabb nagybank tette közzé: felfüggesztik a babaváró hiteligénylések befogadását
2022-12-16

Újabb nagybank tette közzé: felfüggesztik a babaváró hiteligénylések befogadását

December 23-án az MKB Bank is felfüggeszti a babaváró hitelek és az otthonfelújítási kölcsön értékesítését, eddig lehet beadni az igényléseket is. Több nagybank már korábban meglépte ugyanezt. A támogatások meghosszabbításáról továbbra sem érkezett hír.

Elolvasom
Újabb nagybanknál piros a lámpa: hol érhető még el a lakásfelújítási hitel?
2022-12-14

Újabb nagybanknál piros a lámpa: hol érhető még el a lakásfelújítási hitel?

Egymás után teszik közzé a bankok, hogy felfüggesztik az otthonfelújítási hiteligénylések befogadását, de még van olyan bank, ahol elméletben be lehet adni a kérelmet. A kérdés, hogy mire mennek vele az igénylők.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Továbbtanul a gyermeked? Így csökkentheted a tandíját!
2025-04-01

Továbbtanul a gyermeked? Így csökkentheted a tandíját!

Jól jönne évente 40 ezer Ft támogatás gyermeked felsőoktatási kiadásaihoz, például a tandíjhoz vagy akár az albérlethez, kollégiumhoz? Az OTP Egészségpénztári számla ebben is a segítségedre lehet!

Elolvasom
Árfolyamcsata az ügyfelekért: így válts okosan pénzt a bankodnál
2025-04-01

Árfolyamcsata az ügyfelekért: így válts okosan pénzt a bankodnál

Négy olyan bank is van már Magyarországon, amelyik középárfolyamos devizaváltást ajánl az ügyfeleinek. Van olyan hitelintézet, amelynél a lekötött devizabetétre magas kamat is jár.

Elolvasom
Indulnak az 5 százalékos lakáshitelek
2025-03-31

Indulnak az 5 százalékos lakáshitelek

Több banknál már biztosan el lehet érni áprilistól az 5 százalékos kamatú lakáshitelt, amit fiatalok kaphatnak az első energiatakarékos lakásuk megvásárlására. Nem csak a hitel célcsoportja szűk, de megfelelő ingatlant sem lesz könnyű találni.

Elolvasom