A CSOK és a falusi CSOK részleteivel kapcsolatban a Bank360.hu csapata sok kérdésre válaszol, ezek közül összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló ötöt.
Igényelhető CSOK negatív KHR-es státusszal?
A CSOK vissza nem térítendő állami támogatás akkor is felvehető, ha az igénylő szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) negatív adóslistáján, aktív vagy passzív státusszal. Ez azonban csak a támogatásra vonatkozik, a CSOK kamattámogatott lakáshitelt ők semmilyen formában nem igényelhetik.
Felújításra fel lehet használni a CSOK-ot?
Nem, szigorúan véve felújítási munkálatokra nem használható fel a CSOK. Ha meglévő ingatlanra vesszük fel a támogatást, akkor a hagyományos CSOK-ot csak bővítésre, a falusi CSOK-ot pedig bővítésre és/vagy korszerűsítésre fordíthatjuk. Arról, hogy mi a különbség a felújítás, korszerűsítés és bővítés között, ebben a cikkben írtunk bővebben.
Szüleimmel együtt élünk az ingatlanban, így igényelhetem a CSOK-ot?
Szinte biztos, hogy nem. Ebben az esetben a leggyakrabban feltett kérdés az, hogy megvásárolhatja-e az igénylő az ingatlant a szülőktől, vagy más örököstől a családban. Ez minden esetben kizáró ok a rendelet szerint, hiszen közvetlen hozzátartozóról van szó. Ha a szülők tulajdonában van az ingatlan, akkor értelemszerűen az ott élő fiatal pár sem bővítésre, sem korszerűsítésre nem tudja igényelni a falusi CSOK-ot.
CSOK hitelt és babaváró hitelt fel lehet venni együtt?
Igen, ezt nem tiltja semmi. Természetesen külön-külön meg kell felelni mindkét állami támogatás feltételeinek, és mindkét törlesztőnek bele kell férnie a jövedelemarányos törlesztési mutatóba. 10 millió forint CSOK hitel és 10 millió forint babaváró esetén a két törlesztő együtt majdnem havi 100 000 Ft kiadást jelent, de ez attól is függ, hogy a CSOK hitelnél milyen hosszú futamidőt választunk.
A CSOK és a babaváró hitel együttes felvételéről részletesen írtunk.
Milyen feltételekkel igényelhető az ÁFA visszaigénylés falusi CSOK-nál?
Az adó-visszatérítési támogatás egyszer igényelhető, és a bővítéshez, illetve a korszerűsítéshez megvásárolt anyagok és az igénybe vett szolgáltatások után kiállított számlák szerint megfizetett általános forgalmi adó (ÁFA) összege után vehető igénybe, legfeljebb 5 millió forintig. Az áfa visszatérítést azok is igénybe vehetik, akik falusi CSOK segítségével bővítik és/vagy korszerűsítik a házukat - ebben az esetben minden feltételnek meg kell felelniük, amelyet a falusi CSOK-nál is vizsgálnak a bankok.
Ez azt jelenti, hogy bővítés, korszerűsítés esetén
-
magánszemélyként tanyán, birtokközponton vagy preferált kistelepülésen lévő ingatlanon végezteti a munkát az igénylő,
-
a kiállított számlák az igénylő nevére szólnak,
-
az elvégzett munkálatok megfelelnek a CSOK rendeletben leírtaknak,
-
bővítés esetén az ingatlan legalább egy 8 négyzetméteres lakószobával bővül.
A támogatás csak és kizárólag a 27 százalékos áfával kiállított számlák után vehető igénybe, az 5 százalékos áfával kiállított számlákat nem veheti figyelembe a bank a bírálatnál; ezt a rendelet kifejezetten tiltja.
Az áfa visszaigénylésnél bírálati költséggel is kell számolnunk, ami bankonként eltérő lehet, de semmiképp nem haladhatja meg a 30 000 forintot.
Ha az áfa visszatérítést nem a falusi CSOK-kal együtt vesszük igénybe, hanem új ingatlan építése után, akkor is feltétel, hogy a ház preferált kistelepülésen épüljön fel. Az ingatlan legfeljebb 150 négyzetméter hasznos alapterületű, összkomfortos lakás, vagy legfeljebb 300 négyzetméter alapterületű összkomfortos egylakásos lakóépület lehet. A visszaigénylés az esetleges építési telek vételárának áfa tartalmára is vonatkozik.