Egy, a kormany.hu oldalán közzétett jogszabálytervezet szerint a következő tanévtől csak azok a diákok vehetnének fel szabad felhasználású diákhitelt, akik Diákhitel számlát nyitottak az arra jogosult pénzintézetnél. Hogy ez melyik bank lesz, az később derül ki, a tervezet szerint pályázni kell rá.
Az október 19-ei Magyar Közlönyben megjelent egy rövid kormányhatározat a diákhitelezés intézményrendszerének továbbfejlesztéséről. Orbán Viktor miniszterelnök Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert bízta meg a feladattal, október végi határidővel. A miniszter nem sokáig tétlenkedett: a kormany.hu oldalán már elérhető a hallgatói hitelrendszer átalakítását célzó javaslat, melynek véleményezésére október 29-ig van lehetőség. Ha a javaslatot elfogadják, akkor a hallgatói hitelrendszerről szóló 1/2012. (I. 20.) Korm. rendelet módosulna.
A javaslat lényege, hogy 2023. július 1-jétől bevezetnének egy úgynevezett “Diákhitel számlát”, amelyet mindenképpen meg kellene nyitni azoknak, akik a Diákhitel szabad felhasználású formáját szeretnék igénybe venni. A tervezetet Nagy azzal indokolja, hogy olyan irányba szeretnék fejleszteni a diákhitel rendszerhez kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási rendszert, hogy a hallgatók diákhitellel kapcsolatos költségei a lehető legalacsonyabbak legyenek.
A villámgyorsan elkészült hatásvizsgálat szerint a költségvetésre nincs hatással a tervezett módosítás, a Diákhitel Központ számára viszont adminisztratív többletterheket okozna a módosítás.
Négy évre pályázhatnának a bankok
A kedvezményes diákszámlák gazdáját közbeszerzési eljárás útján, négyévente választanák ki. Ez azt jelentené, hogy az első nyertes pénzintézeté lenne a jog, hogy a szabad felhasználású diákhiteleseknek számlát biztosítson és azt fenn is tartsa legalább 2027-ig.
Jelenleg a diákhitelt igénylő hallgatókra nem vonatkozik olyan szabály, amely meghatározná, hogy hol kell bankolniuk, a felvett kölcsönt bármelyik hazai pénzintézetnél vezetett számlájukra igényelhetik. A szabad felhasználású diákhitel jelenleg 4,99 százalékos kamattal vehető fel, emellett a kötött felhasználású, tandíjra fordítható 0 százalékos kölcsön is elérhető, ezt a Diákhitel Központ közvetlenül az oktatási intézménynek küldi.
A tervezetből egyelőre nem derül ki, hogy a tervezett Diákhitel számlacsomagnak milyen feltételeknek kell majd megfelelnie, illetve, hogy melyek azok a szempontok, amelyek alapján a diákok számára elérhető, kedvezményes bankszámláknál többet nyújthatnának.
A piacon jelenleg a diákszámlák költségszintje az egyik legalacsonyabb, így az állami Diákhitel számla a Bank360 szakértői szerint akkor tudná felvenni a versenyt a piacon népszerű diákszámlákkal, ha a digitalizáció terén jól teljesítene, és emellé valamilyen extra kedvezményt is nyújtana, például elengedné az utalások után fizetendő tranzakciós illetéket vagy más felmerülő banki költséget.